Balzamita je abudnutý poklad našich babičiek: Pomôže pri trávacich problémoch aj zlatej žile

Balzamita má množstvo pozitívnych vlastností

Balzamita má množstvo pozitívnych vlastností (Zdroj: GettyImages)

Niekedy rástla v každej záhrade, možno si ju pamätáte z detstva. Trvalka s príjemnou žuvačkovou vôňou, pôvodom z juhozápadnej Ázie, vysoká rastlina s podlhovastými striebristo zelenými oválnymi listami, na okrajoch s jemným zúbkovaním. Kvitne od konca júla žltými úbormi, ktoré môžu byť niekedy na okrajoch smotanové až biele. Typickou pre rastlinu je práve jej balzamová vôňa po mäte, žuvačke či zubnej paste.

Botanické pomenovanie tejto rastliny je Tanacetum balsamita alebo Balsamita major. Možno ju poznáte ako listy panenky Márie, balzamový list, marolist, Máriin list. Bylinka bola totiž zasvätená ženám a používala sa pri rituáloch spojených s pannou Máriou. Veľké listy sa vkladali ako záložka do modlitebných knižiek, odtiaľ pochádza aj anglické pomenovanie bible leaf, bežnejšie je pomenovanie je costmary, alecost.

Pestovanie

Dnes je balzamita u nás zabudnutou bylinkou a vyskytuje sa zriedka. Má rada slnečné stanovištia s priepustnou, na živiny bohatou pôdou, dá sa pestovať aj v kvetináči. V chladnejších podmienkach netvorí semená a rozmnožuje sa vegetatívne koreňmi na jar a na jeseň. Dorastá do výšky až 80 cm, stonka je hrubá a zdola drevnatie. Rastlina je mrazuvzdorná, v zime nadzemná časť odumiera, koreň je potrebné chrániť pred mrazom zakrytím lístím alebo čečinou. Ak ste získali semená, nechajte ich na jar vyklíčiť pod sklom a vysádzajte na slnečné miesto.


Mohlo by vás zaujať: Lopúch pomáha na mastné vlasy aj mykózu: Spravte si z neho domáci liek!


Liečivé účinky

Ako liečivka sa používajú listy balzamity, ktoré môžete z rastliny jednotlivo zbierať postupne počas celého vegetačného obdobia, z lodyhy vyrastajú nové. Používajú sa čerstvé i sušené. Ak odtrhnete aj stonku, vyteká z nej mazľavá tekutina.

Čaj z listov:

  • prináša úľavu pri tráviacich problémoch ako katary, kŕče, hnačky, podráždený žalúdok, nadúvanie
  • pomáha pri žlčníkových ťažkostiach
  • dezinfikuje črevný trakt
  • pôsobí močopudne, antibakteriálne a antisepticky
  • pôsobí priaznivo na slezinu, pečeň a steny krvných ciev

Čerstvé listy sa prikladajú na rany, popáleniny a pri bodnutí hmyzom. Sedacie kúpele z balzamity sú zase účinné pri liečbe hemoroidov. Univerzálne pôsobenie byliny dopĺňa jej užívanie pri zlepšení tvorby materského mliekapri zápaloch priedušiek a na upokojenie a dobrý spánok ako náplň do vankúšikov z bylín.


Mohlo by vás zaujať: Bylinky vám vrátia silu a odoženú choroby: Nazbierajte si ich aj vy


Na vlasy i do skrine

Nálevom z balzamity sa pre blahodárne kozmetické účinky a na prevoňanie ako prírodný parfém oplachovali vlasy i pokožka po kúpeli, pridával sa do posledného plákania pri praní. Sušené listy sa vkladali medzi bielizeň, aby je prevoňali a zároveň odpudzovali hmyz.

Použitie v kuchyni

Kvôli svojej príjemnej vôni sa používala balzamita ako korenie do polievky, šalátov, omáčok, plniek, k mäsu i zemiakom. S množstvom to netreba preháňať, bylinka má totiž jemne horkastú chuť. Pri rôznych náboženských rituáloch sa pridávali lístky do pečiva, koláčov i do piva.

Recept na tradičnú americkú anjelskú tortu s lístkami balzamity (Celtnet Recipes):

Potrebujeme:

  • 125g hladkej múky
  • 380g práškového cukru
  • 12 vaječných bielkov
  • ½ lyžičky vínneho kameňa (kypridlo)
  • 2 lyžičky čerstvej citrónovej šťavy
  • ½ lyžičky vanilkového extraktu
  • 6 lístkov balzamity
  • pomarančová šťava
  • malinový lekvár
  • vanilková zmrzlina
  • šľahačka

Postup: V miske zmiešajte preosiatu múku s polovicou cukru. V čistej suchej nádobe šľahajte bielky s vínnym kameňom, pridajte po lyžičkách zvyšný cukor, vyšľahajte dotuha, pridajte citrónovú šťavu a vanilku. K snehu zľahka vmiešajte múku s cukrom. Na dno 25cm nenatretej okrúhlej formy rozložte lístky balzamity a jemne navrstvite cesto, vrch uhlaďte.

Pečie sa vo vyhriatej rúre 30 minút pri teplote 190˚C, cesto je upečené, keď drevené špáradlo ostane po zapichnutí čisté.  Korpus vyklopte na mirežku, aby vychladol, listy z povrchu zlúpnite špičkou noža. Po vychladnutí rozrežte korpus na 3 rovnaké časti. Spodnú vložte do formy, pokvapkajte šťavou z pomaranča a potrite tenko malinovým lekvárom.

Položte ďalšiu vrstvu cesta a zopakujte. Rozotrite zmäknutú vanilkovú zmrzlinu, priložte vrchnú vrstvu cesta. Znovu pokvapkajte pomarančovou šťavou, natrite tenko malinovým lekvárom a navrstvite zmrzlinu. Vložte do mrazničky, aby zmrzlina stuhla. Pred podávaním potrite celú tortu vyšľahanou šľahačkou a znovu dajte schladiť do mrazničky. Zdobí sa lupienkami muškátových kvetov.

Zdroj: Wikimedia/Stanislav Doronenko, Wikimedia/Stanislav Doronenko, MM
Odporúčame