Zachovajte si krásne telo a sviežu myseľ: Ako upraviť jedálniček po päťdesiatke?

Varenie

thinkstockphotos.com

Schudnúť po päťdesiatke je možno o niečo náročnejšie ako v mladšom veku, ale keď človek chce, všetko sa dá. Aké zásady treba dodržať?

Výdaj energie musí byť väčší ako jej príjem. Toto jednoduché pravidlo platí pre redukciu hmotnosti v každom veku. Napriek tomu má chudnutie po 50-tke určité špecifiká. „Zmena jedálnička by mala byť priamoúmerná k fyzickej aktivite. Dá sa predpokladať, že ľudia po päťdesiatke sa menej hýbu a vykonávajú menej fyzickej aktivity. Z tohto dôvodu by si mali dávať pozor na vysoko energetické potraviny, ktoré spôsobujú nárast tukového tkaniva a s tým súvisiace celkové zaťaženie organizmu a zdravia,“ hovorí zo skúseností výživový poradca Ing. Libor Javro, ktorý sa pri svojej práci často stretáva aj so staršími ľuďmi.

Nezdravé potraviny s vysokým obsahom kalórií

Nie všetky tučné potraviny sú nezdravé. Ak budete pravidelne a s mierou konzumovať napríklad avokádo alebo vlašské orechy, vášmu telu bezpochyby prospejú aj napriek vyššiemu energetickému obsahu. Zásadne sa však treba vyhnúť nezdravým tučným a mastným jedlám, ktoré sú zdrojom prázdnych kalórií.  Patria sem napríklad klobásy, slanina, údeniny, zemiakové lupienky, pražené arašidy a jedlá z rýchleho občerstvenia. Kalorickou bombou sú aj sladkosti, ktoré obsahujú veľké množstvo rafinovaného cukru.


Mohlo by vás zaujať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám


5 zásad zostavenia jedálnička po päťdesiatke

1. Dbajte na pestrosť a sezónnosť jedálnička

Hoci odborníci neustále upozorňujú na to, že konzumujeme málo ovocia a zeleniny, ich rady stále neberieme dostatočne do úvahy. Týka sa to aj ľudí po päťdesiatke. Mnohí z nich majú  zaužívaný spôsob stravovania, ktorý sa roky nemení. Preto je dôležité prehodnotiť svoje stravovacie návyky. Hlavnou zásadou je optimálny a vyvážený jedálniček, ktorý by mal byť pestrý a najmä sezónny. Iba sezónne potraviny dodajú organizmu potrebné vitamíny a minerály, ktoré ľudia v strednom a vyššom veku nevyhnutne potrebujú,“ radí odborník.

2. Zamerajte sa na optimálny príjem energie

Inak bude vyzerať jedálny lístok človeka, ktorý ťažko fyzicky pracuje a inak toho, ktorý má sedavé zamestnanie. Zatiaľ čo pre človeka pracujúceho v kancelárii je dostačujúca energia napríklad v podobe zeleninového šalátu s mäsom, fyzicky pracujúci človek by mohol len ťažko fungovať s takýmto zdrojom energie. Ak chce človek schudnúť, je nevyhnutné udržovať optimálny príjem energie v závislosti od fyzickej aktivity. V takomto prípade nie je dôvod na nárast tukového tkaniva,“ radí Libor Javro.


Mohlo by vás zaujať: 25 tipov, ktoré pomôžu schudnúť aj vám: Začnite strácať kilá ešte dnes!


3. Pite veľa tekutín

Hoci sa trend podceňovania pitného režimu pomaly mení, stále je veľa ľudí, ktorí ho nedodržiavajú. Fungujú na káve, sladkých limonádach a energetických nápojoch. Pritom je dostatočný pitný režim dôležitý nielen pri strate hmotnosti, ale aj udržaní sviežosti a vitality. Nedostatok tekutín sa prejavuje únavou, malátnosťou a bolesťami hlavy. Je známe, že ľudia po päťdesiatke zabúdajú na dostatočný pitný režim. Ten nie je spojený iba s príjmom veľkého množstva vody, ale skôr s vyváženým pitím v priebehu celého dňa, teda častejšie a v menších množstvách. Vhodná je čistá voda, minerálka, nesladené čaje a nápoje,“ upozorňuje Libor Javro. Preto majte vždy pri sebe pohár s vodou a pite priebežne po dúškoch.

4. Dajte si pozor nielen na nezdravé tuky, ale aj rýchle sacharidy

Rýchle sacharidy sú zodpovedné za prudké výkyvy krvného cukru spojené s prejedaním a konzumáciou nezdravých jedál. Navyše sú aj jednou z príčin vzniku cukrovky. Preto je nevyhnutné znížiť príjem sladkostí, v ktorých je zastúpené veľké množstvo rafinovaného cukru a bielej múky. Pozor, cukor je zastúpený v mnohých priemyselne spracovaných potravinách, preto treba dôsledne čítať etikety.


Mohlo by vás zaujať: Účinné chudnutie po 45-ke: Začať úpravou stravy či radšej cvičením?


5. Zvýšte prísun vlákniny

Odporúčaný príjem vlákniny je 20-30 gramov na deň. Dôležitá je rozpustná vláknina, ktorá prospieva kardiovaskulárnemu systému a tiež vláknina nerozpustná. Tá zabezpečuje správne trávenie a je prevenciou zápchy. Na vlákninu je bohaté ovocie, zelenina, celé zrná, strukoviny, orechy i semená.


Upravujete s pribúdajúcim vekom svoj jedálniček? Ako? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame