Zachovajte si zásoby ovocia a zeleniny aj v zime: Ako na to?

Jablká

publicdomainpictures.net/Petr Kratochvil

Skladovanie ovocia a zeleniny už dávno nie je len výhodou rodinných domov. Ak bývate v paneláku, plody zo záhradky môžete mať aj vo vašej pivnici alebo na balkóne. Zabudnite na pravidelné nákupy v supermarketoch a pripravte sa na zimu spolu s nami!

Prezimovanie v jame a hrobli

Ak máte domček s veľkým úložným priestorom, o vašu zeleninu a ovocie je postarané. Pripravte si zazimovaciu jamu, ktorá je dlhá aspoň tri a široká dva metre s hĺbkou 0,3 metra. Na jej spodok vysypte piesok, pridajte vrstvu úrody a zakryte drevenými latkami, na ktoré nakopte slamu a nakoniec vrstvu zeminy. V takýchto podmienkach je možné uskladniť pór, mrkvu, kel, paštrnák, ale aj zemiaky. Zeleninu treba pravidelne kontrolovať a pri nižších teplotách navršovať množstvom zeminy, aby vám úroda nezmrzla a nenapadli ju hladné hlodavce. Kvaku môžete prezimovať v hrobli, ktorá je na rozdiel od jamy plytkejšia a postačí aj hĺbka 0,15 cm. Na jej dno dajte pletivo s malými okami, ktoré zabránia vstupu myší. Buľvy prekryte suchou slamou a pôdou, ktorú ste získali jej vykopaním. Zapracujte do nej aj zväzky slamy vo zvislom smere, aby ste zabezpečili potrebné prúdenie vzduchu.


Mohlo by vás zaujať: Bohatá úroda jabĺk? Poradíme vám, čo s ňou!

Skladovanie v byte

Situácia je o niečo zložitejšia, keď bývate v garsónke v paneláku, no aj tu existuje riešenie. Plody zo záhradky môžete uchovať napríklad v pivnici, pretože práve tejto miestnosti kraľuje sucho, tma a chlad. Toto prostredie a nízka teplota vytvárajú ideálne podmienky pre zemiaky bez toho, aby začali predčasne klíčiť alebo hniť. Na skladovanie sa dá využiť aj malý balkónik, kde uložíme ovocie a zeleninu do drevených, prípadne plastových prepraviek. Ukladáme ich na seba tak, aby umožňovali dobrú cirkuláciu vzduchu, ako aj rýchlu priebežnú kontrolu plodov. Vysteľte ich rezným vrecom alebo polystyrénom, prípadne hocijakým mäkším, ale vzdušným materiálom. Hrušky alebo jablká zabaľte do novinového papiera a naskladajte do debny, prikryte ju vrecom či polystyrénom a umiestnite na balkón. V prípade mrazov a tuhej zimy majte pripravenú deku, ktorú cez debničku šikovne prehodíte.

Oddeľujte a chráňte pred hnilobou

Základným pravidlom na zimné skladovanie je oddelenie ovocia od zeleniny. V žiadnom prípade ich nemajte v spoločnej debničke, aby navzájom do seba nenatiahli vôňu toho druhého. Pri nedostatku miesta vám k vyčleneniu poslúži obyčajný piesok, ktorý vaše plodiny ochráni pred rôznymi ochoreniami. Pozor si dajte aj pri skladovaní rôznych druhov domácich jabĺk, pretože pri zmiešaní skorej a zimnej úrody rýchlejšie dozrievajú. Pri nevhodných podmienkach ovocie hnedne, mení farbu a konzistenciu dužiny a uvoľňuje etylén, ktorý je zdrojom infekcie ďalších plodov. Ako prevenciu pred hnilobou vložte medzi ovocie listy papradia bez výtrusov a oddeľte ich od ovocia tenkým papierom. Od ostatných domácich potravín treba oddeliť cibuľu a cesnak, pretože obe vyžadujú suché prostredie.


Mohlo by vás zaujať: Ovocie a zelenina v zime: Je zdravšie mrazené, sterilizované či dovážané čerstvé?


Tipy a triky na skladovanie

  • horknutiu ovocia predídete oddelením od mrkvy. Ovocie zas spôsobuje žltnutie uhoriek
  • zelenina by mala mať pri ukladaní čo najnižšiu teplotu, preto ju zberajte v skorých ranných hodinách, alebo ju pred uskladnením nechajte vonku cez studenú noc
  • čerstvosť produktov udržuje aj správna úroveň vlhkosti, ktorú môžeme zvýšiť častým kropením podlahy v skladovacej miestnosti alebo umiestnením plochých nádob s vodou pod vetracou šachtou.
  • pri skladovaní zemiakov sa vyhýbajte plastovým vreciam, ktoré zadržiavajú nadmernú vlhkosť a spôsobujú plesne a hnitie
  • ovocie a zeleninu neuskladňujte spoločne s látkami, ktoré môžu ovplyvniť ich konzumnú kvalitu, ako sú pohonné látky, chemikálie, farby a riedidlá

Kde cez zimu skladujete ovocie a zeleninu vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: publicdomainpictures.net/Petr Kratochvil, publicdomainpictures.net/Petr Kratochvil, Viera
Odporúčame