Záchrana pre suché ruky a popraskané pery: Prinášame 5 domácich receptov + extra tipy

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Chladné zimné mesiace sú pre našu pokožku ozajstnou skúškou odolnosti. Suchá, šupinatá a drsná koža na rukách či popraskané pery tak nie sú ničím nezvyčajným. Nízke vonkajšie teploty v protiklade s vykúreným bytom i obyčajným umývaním rúk. Horúca voda a mydlo poškodzujú ochrannú vrstvu, čo spôsobí ďalšie vysušovanie. Domáce recepty môžu byť rovnako účinné ako prípravky za desiatky eur. Nájdite pre seba to pravé.

1. Olejová masáž

Suché ruky vyživia rôzne druhy kvalitných olejov: kokosový, avokádový, arganový, jojobový, mandľový, olivový či olej z pšeničných klíčkov. Malú dávku vybraného oleja trením zohrejte v dlaniach. Krúživými pohybmi masírujte do pokožky rúk, až kým nevsiakne. Kokosový olej poslúži aj ako balzam na pery. Vyživí a ochráni ich pred vetrom.

2. Ošetrujúci píling

Na odstránenie suchých šupiniek a zjemnenie pokožky rúk si pripravte olejovo-cukrový peeling. Zmiešajte 1 PL oleja s 1 PL jemného cukru. Naneste na ruky a potierajte 5 minút. Na popraskané pery zmiešajte 1 PL medu s 2 PL cukru. Potrite pery a nechajte chvíľu pôsobiť. Potom jemnými krúživými pohybmi zbavte pery odumretej pokožky. Jemnú vrstvu medu môžete naniesť aj na noc. Jeho hojivé účinky zaistia, že budú ráno pery hebké a vyživené.


Mohlo by vás zaujať: Suchá pokožka na rukách: Porazte chlad a prinavráťte jej stratený pôvab


3. Regeneračný zábal

Extrémne vysušenú, popraskanú pokožku dobre zregeneruje zábal. Ruky si pred spaním natrite olejom a navlečte si bavlnené rukavice. Nechajte pôsobiť cez noc. Účinné bývajú aj:

Špeciálne zábaly: rašelinový či parafínový, stačí ich aplikovať 1-krát týždenne.
Regeneračný krém: nechtíkový, s bambuckým maslom alebo so včelím voskom. Naneste v hrubej vrstve na ruky, zabaľte do mikroténových vrecúšok a natiahnite na ne bavlnené rukavice. Nechajte pôsobiť 30 minút. Zvyšný krém zotrite a ruky premasírujte.

4. Bylinkový kúpeľ

Hebkosť pomôžu rukám vrátiť aj kúpele z levandule, nechtíka, harmančeka či žihľavy. Vo väčšej miske zalejte 1 PL sušenej bylinky horúcou vodou a nechajte niekoľko minút lúhovať. Keď je kúpeľ vlažný, namočte doň ruky na 10-15 minút. Po kúpeli ich zľahka osušte a natrite olejom či krémom.


Mohlo by vás zaujať: Zima ústam nepraje: Suché a popraskané pery zacelia tieto hojivé zázraky


5. Domáci balzam na pery

Potrebujete: 20 g včelieho vosku, 12 g bio kokosového oleja, 2 kvapky esenciálneho oleja podľa vlastného výberu (pomarančový, levanduľový alebo čajovníkový) a 2 nádobky (15 ml). Vo vodnom kúpeli roztopte včelí vosk a pridajte kokosový olej. Dobre premiešajte a vyberte z kúpeľa. Pridajte éterický olej a nalejte do pripravených nádobiek. Nechajte stuhnúť a uzavrite. Počas prípravy sa nesmie dostať do zmesi voda! Skrátila by životnosť balzamu. Na predĺženie trvanlivosti a proti žltnutiu pridajte pár kvapiek vitamínu E.

Prevencia suchej pokožky

– Ruky si umývajte vlažnou vodou a mydlom šetrným k pokožke: pri citlivej pokožke voľte detské mydlo s panthenolom, harmančekom či hojivými olejmi.
– Po každom umytí naneste na ruky vyživujúci krém a nechajte vsiaknuť: pomôže obnoviť jej ochrannú vrstvu a chráni pred vysušovaním. Vyhýbajte sa prípravkom s alkoholom. Cez deň je lepšia ľahšia textúra krémov, ktorá sa rýchlo vstrebe. Na nočné ošetrenie, keď sa koža aktívne regeneruje, sa odporúča mastnejší typ.
– Pri umývaní riadu používajte rukavice, aby ste pokožku chránili pred agresívnymi čistiacimi prostriedkami.
– Pred pobytom vonku si natiahnite rukavice: ochránia ruky pred chladom a udržujú prirodzenú vlhkosť kože.
– Používajte kvalitný vyživujúci balzam na pery – s aloe vera, medom či bambuckým maslom. Pery ochráni, vyživí a zvláčni.
– Pokožku vyživujte aj zvnútra: ani v zime nepodceňujte pitný režim a stravu bohatú na vitamíny.


Čo na suché ruky a popraskané pery najlepšie pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa
Odporúčame