Zacielené na oči: Naservírujte si potraviny pre lepší zrak!

Okuliare

thinkstockphotos.com

Aj v obrovskom množstve diét a spôsobov stravovania sa vždy nájde niečo, čo stojí za to vyskúšať. V tomto prípade však nejde o úpravu jedálnička, ktorá má zabezpečiť krajšiu postavu. Chceme sa totiž zamerať na stravu, vďaka ktorej získate sokolí zrak.

Ochrana zraku sa totiž odvíja aj od toho, čo si naservírujeme na tanier. Zdravé očné cievy si udržíte stravou s nízkym obsahom nasýtených tukov. S vekom prichádzajú aj problémy ako šedý zákal či makulárna degenerácia. Práve proti tomu bojujú potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, luteín, vitamín E a C, zinok či antioxidanty. Navyše tieto potraviny skrášlia a ozdravia pokožku, zlepšia trávenie i náladu a dobijú vám chýbajúcu energiu.

Mrkva

Určite si pamätáte úslovie: Kto má mrkvu rád, ten má dobrý zrak. A je to skutočne tak, mrkva sa totiž zaslúžene umiestňuje na samotnom vrchole rebríčka potravín významných pre zrak. Obsahuje očiam prospešný vitamín A a beta-karotén, ktorý je účinný v boji proti šedému zákalu aj makulárnej degenerácii. Ako vynikajúci antioxidant ochraňuje očné bunky pred poškodením voľnými radikálmi.


Mohlo by vás zaujať: Dobrý zrak až do vysokého veku? Odborník vám poradí, ako na to


Losos

Losos obsahuje potrebné omega-3 mastné kyseliny, čo zdravé oči potrebujú. Okrem toho, že pomáha znižovať riziko makulárnej degenerácie, lieči aj tzv. suché oči. Najväčšou výhodou je vysoký obsah vitamínu D, ktorý však okrem očí má význam aj pre rast kostí a zdravé srdce. Zaveďte ho do svojho jedálnička aspoň dvakrát týždenne a nielen vaše oči sa vám poďakujú. Rovnako vhodné sú aj sardinky, makrely alebo slede.

Orechy

Zdravie očí aj mozgu vo výraznej miere podporujú orechy. Je to najmä z dôvodu vysokého obsahu vitamínu E a omega-3 mastných kyselín. Navyše dodávajú energiu, ktorú si budete užívať celý deň. Konzumujte ich kedykoľvek a v rôznych podobách.

Paradajky

Paradajky obsahujú lykopén, ktorý chráni sietnicu a ďalšie oblasti oka. Na rýchlejšie vstrebávanie lykopénu pridajte či už k čerstvým alebo k vareným paradajkám olivový olej. V tomto prípade je však najlepšie paradajky tepelne upraviť, vtedy telo dokáže lykopén spracovať najefektívnejšie. Paradajky sú výborné pre celkové zdravie organizmu, keďže sú plné antioxidantov.


Mohlo by vás zaujať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Listová zelenina

Aj keď sme v detstve jedli listovú zeleninu len s obrovským odporom, mamy zrejme vedeli, prečo nás do nej nútia. Kel, špenát, mangold či iná tmavá listová zelenina sa vyznačujú obsahom účinných antioxidantov – luteínu a zeaxantínu. Tie sú uložené v časti sietnice oka s názvom makula a fungujú na princípe opaľovacieho krému, čiže ako ochrana pred škodlivým svetlom. Pohlcujú aj pre sietnicu zvlášť nebezpečné modré svetlo. Listovej zelenine vďačíme aj za zníženie rizika chronických ochorení ako už spomínaný šedý zákal. Takže pri najbližšom jedle si nezabudnite pridať na tanier niečo zelené a listnaté.

Vajcia

Vajcia sa pýšia vysokým obsahom dôležitého vitamínu A, ktorý bráni šeroslepote a vysychaniu očí. Vďaka veľkému bohatstvu aj iných živín by sa mali bezpodmienečne stať súčasťou vášho jedálnička, pretože v akomkoľvek stave podporujú zdravie vašich očí.


Mohlo by vás zaujať: Oči ako jastrab aj vo vyššom veku: Urobte niečo pre svoj zrak ešte dnes


Sója

Sója sa zaradila najmä medzi stravu vegetariánov, no nemala by chýbať v žiadnom jedálničku. Najmä nie v tom, ktorým chceme podporiť náš zrak. Obsahuje značné  množstvo mastných kyselín, fytoestrogénov, vitamínu E a protizápalových látok.

Kukurica

Strate dôležitých žltých pigmentov v oku úspešne bráni kukurica. Je totiž bohatá na zeaxantín, luteín a antioxidanty. Navyše je veľmi chutná a hodí sa k akémukoľvek jedlu.


Ktoré zo spomínaných potravín si doprajete a ako často? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame