Začína na vás doliehať jarná únava? Vyskúšajte tieto zázraky z bylinnej lekárne

bylinky

sxc.hu

Máte pocit, že tohtoročná zima sa priam neuveriteľne dlho vlečie? Hoci sme sa už v mnohých kútoch Slovenska dočkali aj príjemnejších teplôt, tento týždeň nás opäť čaká citeľné ochladenie. Takéto výkyvy počasia pritom nášmu organizmu vonkoncom neprospievajú. Okrem oslabeného imunitného systému sa môžeme cítiť oťapení, unavení a bez nálady. Zápasíte každé ráno s posteľou a v práci nepomáha ani káva? Siahnite po prírodných života budičoch našich starých materí.

Valeriána lekárska povzbudí aj upokojí

Pri jarnej únave je bojovníčkou číslo jeden, nakoľko má povzbudivé účinky. Zároveň však lieči aj problémy s nespavosťou – upokojuje totiž nervovú sústavu. Veľmi praktické sú v tomto smere valeriánové kvapky, ktoré zoženiete v každej lekárni. Po zriedení s vodou získate nápoj rovnocenný s čajom. Účinky valeriány sú veľmi silné, preto je potrebné dôsledne dodržiavať dávkovanie. Neodporúča sa užívať ju dlhodobo.

Žihľava nie je len obyčajná burina

Rastie v priekopách popri ceste i v okolí plotov a kamenných múrikov a pre väčšinu záhradkárov predstavuje nechcenú plodinu, ktorú treba vytrhnúť. Skôr, ako svoju záhradku budete začiatkom jari žihľavy zbavovať, si však zopár lístkov určite odložte do zásoby a nasušte. Táto rastlinka má totiž množstvo blahodarných účinkov na naše zdravie. Predchádza tvorbe obličkového a močového piesku, vynikajúco čistí krv a zaháňa stavy únavy i vyčerpania. Vďačí za to vysokému obsahu železa, predovšetkým v čerstvej forme. Umyté lístky zalejte vriacou vodou a nechajte vylúhovať. Takto pripravený čaj pite každé ráno maximálne mesiac. Žihľava vám vleje do žíl novú dávku sily, vďaka ktorej omladnete nielen duchom, ale aj navonok.


Mohlo by vás zaujímať: Cítite sa unavení a bez energie? Naštartujú vás tieto životabudiče!


Púpava aj do šalátov

Púpava lekárska patrí takisto do skupiny rastlín označovaných ako burina. V ľudovom liečiteľstve sa však zvyknú spotrebovať takmer všetky jej časti. Z jej kvetov je možné pripraviť výborný med či víno, koreň slúži na podporu trávenia, tvorby žlče a vylučovania moču. Z lístkov môžeme pripraviť chutný šalát, samotné lístky však treba najskôr namočiť do vlažnej slanej vody, aby sa zbavili horkej chuti. Zmäknutými púpavovými lístkami môžeme dozdobiť zeleninu, či zemiaky na tanieri, vhodné je použiť aj zopár kvapiek citrónu. V takejto forme získame ďalšieho čističa krvi a tráviaceho systému. Keďže dodáva telu aj stratené vitamíny, je ideálnym doplnkom na jarné detoxikačné kúry.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Overený harmanček

Rumanček kamilkový má svoje stabilné miesto v takmer každej domácnosti. Je totiž univerzálnym pomocníkom, z ktorého sa pripravujú rôzne výplachy podporujúce hojenie rán. Okrem výrazných dezinfekčných vlastností však harmanček má aj iné blahodarné účinky. Unavený organizmus dokáže znova naštartovať liečivý kúpeľ, ktorý si pripravíte nasledovne: štyri veľké hrste usušených úborov (kvetov) zaparíte vo vriacej vode, necháte vylúhovať aspoň 15 minút a vývar vylejete do vane. Poležte si vo vode a poriadne zrelaxujte telo aj myseľ. Zároveň môžete použiť vylúhované vrecká s rumančekovým čajom, ktoré si priložíte na unavené viečka. Pomôžete tak unaveným očiam a zmiernite opuch.

Koreň ruže z Nórska

Pre väčšinu dám ruža predstavuje obľúbený kvet určený do vázy. V drsnej nórskej prírode však rastie ruža, ktorej koreň má výrazné povzbudzujúce účinky na ľudský organizmus. Napomáha zlepšovaniu pamäte, zvyšuje odolnosť organizmu pri vyššej fyzickej záťaži, prospieva srdcovocievnemu systému a môže sa pochváliť aj slušnou zásobou antioxidantov. V našich končinách je táto ruža z hôr dostupná najmä vo forme kapsúl a popularitu si získava aj medzi športovcami.

Ak chcete ušetriť za kapsule, stavte na ružu šípkovú, ktorá pozitívne pôsobí na látkovú premenu pri jarnej únave. Šípkové plody najemno rozdrvte, a zalejte vodou zohriatou na 70 – 80 °C. Nechajte lúhovať 20 minút a môžete piť.


Mohlo by vás zaujímať: Dolieha na vás jarná únava? 10 trikov, ako s ňou raz-dva zatočíte


Imelo nie je iba parazit

Cítite sa vyčerpaní kvôli práci, ktorá vám prerastá cez hlavu? V období pred šibeničnými termínmi v podobe daňových priznaní vás zachráni imelo. Vyrovnáva totiž vysoký krvný tlak, zlepšuje činnosť srdca a podľa mnohých ľudí, ktorý ho vyskúšali, údajne doslova vracia chuť do práce. Pripravovať ho treba zastudena  – večer zalejte kopcovitú lyžičku imelových lístkov studenou vodou, ráno trošku prihrejte a preceďte. Nezabudnite, že varom sa účinné látky strácajú.


Používate na zažehnanie únavy bylinky? Ak áno, tak ktoré? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame