Začínali bylinkami z vlastnej záhrady, dnes ich tinktúry pomáhajú tisíckam Slovákov: Príroda má liek takmer na všetko

Aj všedné a ľahko dostupné bylinky sa dajú premeniť na liečivé tinktúry. (Zdroj: GettyImages/Ekaterina Fedulyeva)

Niektorí ľudia vnímajú púpavu, pýr aj lopúch len ako burinu, ktorú treba zo záhrady čím skôr odstrániť. V rodinnej firme Panakeia však objavili ich liečivé účinky a nedajú na ne dopustiť. S akými problémami môžu ich jedinečné tinktúry pomôcť aj vám?

Liečivý poklad našli vo vlastnej záhrade

Majitelia firmy Panakeia sa pri výrobe vlastných extraktov sústredili práve na bylinky, ktoré rástli u nich doma a v blízkom okolí. „S tinktúrami začal pracovať môj otec. Celé to odštartovalo kostihojom, ktorý mu pomohol pri bolestiach kĺbov. Vďaka tomu si začal študovať aj účinky iných bylín. Najviac ho zaujala púpava, pýr a lopúch,“ približuje Albert Bundala z rodinného podniku zameraného na prírodnú kozmetiku.

Na pohľad obyčajné rastliny, ktorých sa možno aj vy snažíte čím skôr zbaviť, sa tak stali kľúčom k lepšiemu zdraviu. Albertov otec ich našiel aj vo vlastnej záhrade. Vykopal ich, spracoval a vymaceroval. „Keď začal užívať maceráty týchto troch bylín, zlepšilo sa mu trávenie a dokonca sa zmiernili aj problémy s pečeňou či so žlčníkom.“

Správna receptúra vyžaduje množstvo času a úsilia

Po prvých úspechoch prírodnej liečby si Bundalovci uvedomili, že tinktúry môžu pomôcť stovkám ľudí, ktorých trápia podobné problémy. Spočiatku nimi zásobovali najmä svojich kamarátov a známych, no neskôr tieto extrakty zaradili do ponuky na svojom e-shope pre zákazníkov z celého Slovenska. A ako vlastne prebieha ich vývoj?

„Pri tvorbe každej tinktúry sme veľmi opatrní. Prvé týždne patria štúdiu danej byliny, neskôr hľadáme správny pomer, ktorý použijeme v praxi. To môže trvať aj niekoľko rokov. A, samozrejme, všetky extrakty sami testujeme,“ vysvetľuje Albert Bundala, ktorý prízvukuje, že ide o dlhodobý proces.

Práve prvé vyrobené tinktúry dodnes patria u Bundalovcov medzi najpredávanejšie. Môžu vám totiž priniesť úľavu pri hneď niekoľkých zdravotných ťažkostiach súčasne.

Za púpavu sa vám poďakuje najmä pečeň

Extrakt z koreňa púpavy lekárskej podporuje správne fungovanie pečene a pomáha pri jej detoxikácii. Priaznivo ovplyvňuje takisto činnosť obličiek a močových ciest tým, že ich očisťuje od toxických látok. Pomôže vám dokonca aj vtedy, ak máte problémy s vysokým krvným tlakom či trávením.

„Zaujímavosťou je, že koreň púpavy priaznivo pôsobí aj pri prevencii a liečbe ochorení pečene spôsobených obezitou a proti oxidačnému stresu, ktorý vyvoláva alkohol,“ potvrdzuje Albert Bundala.

Trio liečivých tinktúr od Panakeia môže pomôcť s viacerými zdravotnými problémami. (Zdroj: Panakeia)

Zatočte s obličkovými kameňmi aj vysokým cholesterolom

Koreň lopúcha väčšieho vo forme tinktúry vám prečistí a detoxikuje krv, lymfatický systém aj kožu a má silné protizápalové schopnosti. Táto bylinka je preto vhodná pre ľudí, ktorí majú obličkové či močové kamene, prípadne takisto potrebujú podporiť funkciu pečene. „Extrakt z lopúcha dokáže ochrániť aj pri cukrovke a môže pomôcť pri boji s rakovinou,“ dodáva Albert Bundala.

Po tinktúre z koreňa pýru plazivého by ste mali siahnuť v prípade, ak trpíte zápalmi prostaty či chorobami dýchacích ciest. Okrem vysokého cholesterolu vám dokáže zlepšiť aj kožné problémy, napríklad psoriázu, a takisto opuchy.

Dôležité je dodržať správny postup pri užívaní

Tinktúry je potrebné užívať trikrát denne nalačno polhodinu pred jedlom. Ideálne je, ak si nakvapkáte plnú čajovú lyžičku alebo si rovno odrátate 20 kvapiek. Na zapitie si pripravte čistú vodu, prípadne vyskúšajte tip od Alberta Bundalu: „Tinktúru si môžete pridať aj do horúceho čaju a po vychladnutí vypiť, lebo alkohol sa z väčšej časti vyparí a živiny ostávajú.“

Tinktúry z kopaníc si počas svojej doterajšej existencie našli už stovky priaznivcov, ktorým pomohli. Svedčia o tom najmä pozitívne ohlasy a príbehy, ktoré Bundalovcom vždy dodajú energiu pokračovať v ich práci.

„Raz nám zákazník napísal, že mu hrozila operácia žlčníka a rozhodol sa pre užívanie nášho tria tinktúr z púpavy, lopúcha a pýru. Kontrola u lekára potom ukázala, že operácia už nie je potrebná.“ Podľa slov Alberta Bundalu sa spokojnému zákazníkovi zlepšili aj výsledky pečeňových testov a hodnoty cholesterolu. To všetko teda iba potvrdzuje fakt, že príroda je naozaj mocná liečiteľka.

VYSKÚŠAJTE TINKTÚRY OD PANAKEIA

Prírodné tinktúry Panakeia si poradia s rôznymi problémami. (Zdroj: Panakeia)

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Panakeia.

Zdroj: Plnielanu.sk/Advertoriál
Odporúčame