Začínate chudnúť s novou diétou? Týmto fatálnym chybám sa radšej vyhnite!

diéta

thinkstockphotos.com

Záver starého a začiatok nadchádzajúceho kalendárneho roka mnohí z nás venujú bilancovaniu, prípadne novým výzvam. A častokrát sa pristihneme pri myšlienke, že by nebolo zlé konečne sa zbaviť tých niekoľkých kíl navyše. Uchvátil vás nový výživový smer alebo posledný diétny hit? Skôr než sa pustíte do akýchkoľvek zmien životného štýlu, poučte sa z chýb iných. Zistite, čo všetko pri chudnutí nefunguje a vyhnite sa zbytočnému sklamaniu.

1. Vyhýbate sa určitým potravinám

…alebo rovno celej skupine potravín. Laktóza vám nerobí najmenšie problémy, no vy ste sa preventívne vzdali mliečnych výrobkov? Nemáte nijaké príznaky celiakie, ale presedlali ste na bezlepkovú diétu? Takéto škrty bez medicínskeho odôvodnenia vám môžu pri plnení cieľov v oblasti chudnutia narobiť poriadnu šarapatu. „Bezhlavé zákazy môžu zvýšiť nutkanie a chute na odopierané jedlo, o ktorom si náš mozog myslí, že chutí ešte lepšie ako v časoch, kedy sme si ho smelo dovolili,“ tvrdí diétologička Adina Pearson. A čo je ešte horšie, po niekoľkých dňoch nedostatku určitej potraviny podľahneme pri prvej príležitosti – poriadne to s ňou preženieme.

2. Nepočúvate svoj hladný žalúdok

Ak máte skúsenosť s krabičkovou diétou, zrejme ste už prišli na to, že prílišná kontrola veľkosti každej porcie nemusí byť to pravé orechové. „Keď sa snažíme ovplyvňovať prijaté množstvo stravy podľa pravidiel niekoho iného, výsledok nebude taký uspokojivý a udržateľný, ako keď sa naučíme reagovať na vlastné signály hladu aj zasýtenia,“ vysvetľuje spomínaná odborníčka na výživu. V čom teda tkvie tajomstvo úspechu? Je potrebná istá dávka flexibility a schopnosť načúvať vlastným potrebám. Nedeprimujte sa prepočtami kalórií a nekonečným vážením každej porcie. Namiesto toho sa sústreďte na výživné potraviny a položte príbor hneď, ako sa dostaví pocit plnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Zatočte s kilami ešte pred Vianocami: Týchto 7 potravín vám v tom pomôže!


3. Zmeníte všetko naraz

Drastické obmedzenie cukru v strave, zaradenie veľkého množstva pohybu a litrov tekutín do každodenného života. To všetko pre netrénovaný organizmus predstavuje obrovský stres, ktorý z dlhodobého hľadiska vždy na niečom stroskotá. Ak sa snažíte o trvalo udržateľné zníženie hmotnosti, jednotlivé zmeny musíte začleniť postupne, aby ste sa prepracovali k návykom, ktoré vám nie sú proti srsti. Ak radi cvičíte, môžete si pridať hodinu až dve týždenne novej aktivity, ktorá vás naštartuje k lepším výsledkom. Ak sa s touto zmenou bez zaváhania stotožníte, skúste na istý čas jednu zdravú úpravu jedálneho lístka. Rátajte však s tým, že celý proces môže trvať niekoľko mesiacov aj rokov.


Mohlo by vás zaujímať: Účinné chudnutie bez veľkej driny: Stačí si osvojiť týchto 10 pravidiel


4. Obetujete spánok cvičeniu a príprave jedla

Keď sa rozhodneme pre nový režim, vždy sa od nás vyžaduje vynaloženie určitého úsilia a obetovanie niekoľkých hodín času. Ak sa však pozitívne zmeny dejú na úkor nočného odpočinku, okamžite zaraďte spiatočku. „Naše hormóny hladu a nasýtenia sú uvedené do rovnováhy počas spánku, kedy sa regeneruje svalstvo,“ prezradila doktorka Caroline Apovian, ktorá je riaditeľkou Centra pre výživu a reguláciu hmotnosti v bostonskom zdravotníckom zariadení. Navyše, viaceré štúdie preukázali, že nedostatok spánku v nás prebúdza chute na nezdravé jedlo a počas nasledujúceho dňa dokážeme prijať až o takmer 400 kilokalórií viac než inokedy.


Mohlo by vás zaujímať: Oklamte podvedomie a chudnite bez hladovania: Vyskúšajte tieto triky!


5. Vyberáte si cvičenie podľa toho, koľko kalórií spálite

Behanie predstavuje nepopierateľne väčší energetický výdaj ako joga. Ak ale beh nenávidíte, všetko vaše úsilie padne na kamenistú a neúrodnú pôdu. V konečnom dôsledku tak vôbec nemusíte spáliť toľko kalórií, ako ste si zaumienili. „Pokiaľ ide o tréningové plány, vždy si vyberajte cvičenie, ktoré vás baví,“ radí výživová poradkyňa Tory Tedrow. A čo to znamená v praxi? V prípade, že sa venujete joge tri až štyrikrát do týždňa s radosťou, má to pre vás väčší benefit, ako keď sa nútite do behu čo i len raz alebo dvakrát za sedem dní.


Existuje nejaká diéta, vďaka ktorej ste schudli bez jo-jo efektu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, Thinkstock, Emília G.
Odporúčame