Začnite boj proti rednutiu kostí ešte dnes: Máme pre vás niekoľko tipov!

ženy

sita

Každých 30 sekúnd sa v Európskej únii zlomí kosť v súvislosti s osteoporózou. Táto choroba sa prirodzene nevyhýba ani Slovákom. Možnosť rednutia kostí sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom. Zistite, ako si zachovať zdravé a pevné kosti čo najdlhšie!

Zlomená kosť bola v mladosti zväčša len nepríjemnosťou, na ktorú sa po pár mesiacoch zabudlo. V staršom veku je však situácia celkom iná. Doba hojenia zlomenín sa predlžuje a niektorým seniorom sa zlomeniny dokonca nemusia zahojiť vôbec. Práve rednutie kostí je jednou z príčin zlomenín. Toto ochorenie látkovej výmeny kostného tkaniva sa prejavuje ubúdaním množstva kostnej hmoty a poruchami stavby kosti. Častejšie postihuje ženy ako mužov. Na vývoj tejto choroby majú okrem genetiky vplyv faktory, ktoré môžete ovplyvniť aj vy. Stačí len trochu chcieť a začať dostatočne zavčasu – najlepšie ešte dnes!


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemná osteoporóza: Môže ohrozovať aj vás?


Vápnik je základ

Práve vápnik je jednou z látok, ktorým kosti vďačia za svoju pevnosť. 99 percent vápnika v našom tele je uložených práve v kostiach. Ktoré potraviny si teda dopriať? Mlieko, mliečne výrobky (jogurty, syry…), ryby (najmä morské), figy, mandle, fazuľu. Pre zdravie kostí je veľmi dôležitý aj vitamín D – pomáha vstrebávaniu vápnika a je tiež dôležitý pre samotné zloženie kosti. Vitamín D obsahuje napríklad aj mlieko, získavame ho aj zo slnečného žiarenia (cca 15 minút slnenia bez použitia krému s UV faktorom). Pre ženy a mužov nad 45 rokov sa odporúča denný príjem 1200 miligramov. Pre ilustráciu, pohár mlieka (250 ml) obsahuje asi 300 mg.

Zabudnite na soľ…

…alebo jej príjem aspoň znížte. Práve soľ totiž znižuje absorpciu vápnika. Rovnako sa odporúča obmedziť alkoholické nápoje, ktoré majú podobný účinok. Ak sa neviete vzdať štamperlíka na dobrú noc, nevadí, skúste však aspoň množstvo prijímaného alkoholu znížiť. Darmo budete piť liter mlieka denne, ak telu dodáte tiež veľa soli či alkoholu, vápnik sa nevstrebe tak, ako by sa mal.


Mohlo by vás zaujať: Nová metóda pri zisťovaní osteoporózy: Odhalí ju v úplných začiatkoch!


Posilňujte telo

Cvičenie by malo byť súčasťou človeka v každom veku. Samozrejme, treba ho prispôsobiť kondícií a zdravotnému stavu. Je vhodné venovať sa aktívnemu pohybu aspoň 20-30 minút každý druhý deň. Či sa rozhodnete pre rýchlu chôdzu, behanie alebo tenis je len na vás. Faktom však je, že kosti by mali byť v rámci prevencie zvyknuté na určitú úroveň záťaže.

Otestujte sa

Ak ste dosiahli päťdesiatku, možno je lepšie vedieť, na čom vlastne ste a vypočuť si rady a odporúčania priamo od odborníka v osteologickej ambulancii. Osteoporóza sa diagnostikuje pomocou testu minerálnej hustoty kostí. Jedná sa o jednoduché a bezbolestné vyšetrenie, ktoré trvá len pár minút. Denzitometria sa môže realizovať prostredníctvom ultrazvuku, ako aj pomocou röntgenového snímania (ak je osteoporóza v pokročilom štádiu).


Kde ste si našli kamarátov vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a získajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sita, sita, Dora
Odporúčame