Začnite deň pohárom vlažnej citrónovej vody: Podporí trávenie, chudnutie aj imunitu

Citrón

thinkstockphotos.com

Citrón je jeden z najobľúbenejších plodov nielen vďaka jeho osviežujúcej chuti. Silu a účinky tohto citrusového plodu už dlhé roky využívame pri chrípke či nachladnutí, no najnovšie si čerstvú citrónovú šťavu v kombinácií s vodou čoraz viac ľudí dopraje hneď po prebudení. Dôvodom sú jeho schopnosti zbaviť telo toxínov a podporiť chudnutie.

Citrón totiž patrí k vôbec najväčším zdrojom vitamínu C. Aby došlo k jeho plynulému vstrebávaniu a lepšiemu účinku, je nutná prítomnosť ďalších podporných látok zvaných fytochemikálie. Práve tie citrón obsahuje tiež, no okrem nich aj minerálne látky ako vápnik, draslík, horčík, fosfor a sodík. Vďaka tomu sa citrón vyznačuje silnými antibakteriálnymi, antivírusovými a antiseptickými účinkami. Na čo všetko teda pôsobí?

Zlepšuje trávenie

Citrón stimuluje funkciu pečene, v dôsledku čoho dochádza k produkcii žlče potrebnej pre zdravé trávenie. Pohár citrónovej vody nalačno pomáha vyplaviť z tela toxíny a iné nebezpečné látky. Pravidelné pitie citrónovej vody navyše pomáha zmierniť príznaky pálenia záhy, ale aj grganie a nadúvanie. Vďaka tomu, že podporuje správne fungovanie čriev, zabraňuje prípadným hnačkám či zápcham.

Podporuje chudnutie

Pohárom citrónovej vody nakopnete svoj metabolizmus na celý deň. Zároveň ním do tela dostávate istú dávku pektínu, teda rozpustnej vlákniny, ktorá sa v žalúdku rozpína. Vďaka tomu sa na dlhšiu dobu budete cítiť sýti a na jedlo ani nepomyslíte. Ideálne však je kúpiť si biocitróny a konzumovať nielen šťavu, ale aj časť medzi šupkou a samotnou dužinou – tam je totiž pektínu najviac. Kombinácia teplej vody s citrónovou šťavou a medom navyše vytvára v žalúdku zásadité prostredie, vďaka čomu dochádza k podpore chudnutia a tiež sa ním predchádza riziku vzniku rakoviny.


Mohlo by vás zaujať: Chudnite zdravo a účinne: Dodržujte tieto zásady a určite sa to podarí!


Podporuje imunitný systém

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C, pomáha citrón posilniť obranyschopnosť organizmu. Pri jeho dostatočnom prísune sa následne telo ľahšie vyrovnáva s výkyvmi teplôt, či vplyvom baktérií a vírusov. Vitamín C navyše zvyšuje schopnosť tela vstrebávať železo, teda živiny dôležitej pre optimálne fungujúci imunitný systém. Aby toho nebolo málo, citrón obsahuje aj saponíny, ktoré majú antimikrobiálne vlastnosti, takže sa organizmus ľahšie vysporiada aj s rôznymi infekciami.

Čistí močové cesty

Teplá citrónová voda pôsobí ako diuretikum, a teda podporuje tvorbu moču, čím pomáha prečistiť močové cesty. Tento obľúbený nápoj môže zmeniť pH močových ciest, vďaka čomu napomáha k zastaveniu šírenia nebezpečných baktérií. Kyselina citrónová navyše pomáha pri detoxikácii, ktorá je nevyhnutná ako obrana pred infekciami a zápalmi.

Dodáva telu energiu

Fosfor, sacharidy a napokon aj vitamín C sú prirodzenými povzbudzujúcimi živinami. Pohár citrónovej vody denne telo hydratuje a okysličuje, vďaka čomu sú orgány vitálne a telo svieže. Podľa odborníkov navyše osviežujúco a povzbudivo pôsobí aj príjemná vôňa citrónu.


Mohlo by vás zaujať: Rýchla citrónová diéta: Vďaka nej ešte stihnete schudnúť do plaviek!


Čistí pleť

Vďaka vysokému obsahu vitamínu C pôsobí tento nápoj ako antioxidant. Z tela sa tak pravidelne vyplavujú nebezpečné toxíny a voľné radikály zodpovedné na nezdravý vzhľad pokožky, vznik vrások a pigmentových škvŕn. Citrónová šťava v kombinácii s medom má regeneračné a antibakteriálne schopnosti a vitamín C podporuje tvorbu kolagénu, čím udržuje pokožku pružnejšiu a vitálnejšiu.

Zmierňuje zápach z úst

Kyslosť citrónovej šťavy v kombinácii s liečivými vlastnosťami medu a vody môže mať za následok aj zmiernenie zápachu z úst. Pitím tohto nápoja totiž dochádza k čisteniu ústnej dutiny a produkcii slín. Citrónová šťava navyše zabíja baktérie, ktoré sú v konečnom dôsledku zodpovedné za nepríjemný zápach, navyše však pomáha odstrániť biely povlak na jazyku. Ten sa tvorí počas spánku a skladá sa z rozkladajúcich zvyškov jedla a baktérií.


Ako často si vodu s citrónom doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame