Záhada svätého grálu: Skutočne existuje alebo je len zaujímavou legendou?

Svätý grál

wikimedia.org

O svätom gráli ste už určite počuli. Ak už nikde inde, tak aspoň v príbehoch o Indiana Jonesovi či iných filmoch. Najčastejšie sa spomína ako kalich. Môže však byť aj niečím úplne iným? Vydajte sa s nami po stopách jeho pátrania.

Posvätná nádoba

Takto sa svätý grál označuje najčastejšie. Nemusí to byť nevyhnutne kalich, niektorí označujú za svätý grál dokonca aj nádobu, v ktorej bolo uložené turínske plátno. Najznámejšou teóriou je však tá o kalichu, z ktorého Kristus pil počas poslednej večere. Tento kalich sa spomína prvýkrát pred rokom 1200, keď o takejto možnosti píše vo svojej knihe Robert de Boron. Z kalichu mal Ježiš nielen piť počas poslednej večere, ale Jozef z Arimatey mal do neho zachytiť aj jeho krv po ukrižovaní. Táto najpopulárnejšia verzia však cirkvou nikdy potvrdená nebola.

Inšpirácia pohanmi?

Zaujímavá je paralela tejto teórie s pohanskou minulosťou a mýtmi. Významný pohanský vplyv malo keltské prostredie západných krajín Európy. Aj oni pripisovali kalichom a posvätným nádobám veľkú vážnosť. Čo je však najzaujímavejšie? Báseň Preiddeu Annwfn. Opisuje vojenskú výpravu kráľa Artuša do mesta Annwfn s cieľom nájsť Svätý grál. Ten, kto sa z neho napije, získa nesmrteľnosť a večný život. Takže ide o skutočne zaujímavú podobnosť s kresťanským ponímaním grálu. Dodnes nie je celkom jasné, či mala táto legenda vplyv na vznik tej o svätom grále – britský historik Richard Barber tvrdí, že nie, ale viacero jeho predchodcov predpokladalo, že áno.


Mohlo by vás zaujímať: Pol Pot, Stalin či Mao Ce-Tung: Diktátori, za ktorých by ste žiť nechceli


Chcel ho aj Hitler

Možno ste počuli o snahách Adolfa Hitlera dostať sa k svätému grálu. Jeho blízkeho spolupracovníka Heinricha Himmlera natoľko zaujala publikácia Otta Rahna o svätom grále, že ho vyslal spolu s jednotkami SS na juh Francúzska, aby ho hľadal. Pritom nemalo ísť ani zďaleka o jedinú akciu s týmto cieľom – putoval napríklad aj na Island či do Talianska. Hitler mohol o nesmrteľnosti len snívať a Rahnovi sa vstup do SS tiež nevyplatil. Bol totiž homosexuál a keď sa raz v opitosti prejavil, skončil za trest ako strážca v koncentračnom tábore v Dachau. O dva roky neskôr ho našli zamrznutého v kopcoch a jeho smrť bola považovaná za samovraždu.

Grál ako pokračovanie potomstva?

S bizarnou teóriou prišiel kolektív autorov Baigent, Leight a Lincoln. Niektorí autori verili, že Ježiš mal pomer s Máriou Magdalénou, z ktorého vzišiel potomok, či potomci. (Fanúšikom DaVinciho kódu je táto teória určite povedomá.) Za Svätý grál označovali Ježišov rodokmeň, ktorý symbolizoval zachovanie jeho krvi. Táto trojica autorov zašla ešte ďalej. Za nositeľa Kristovej krvi a potomstva považovali čosi iné. Lono Márie Magdalény a teda hlavne ju ako osobu. Dnes by sme podľa nich mali za Svätý grál považovať jej hrob.


Mohlo by vás zaujímať: Tajné spoločenstvo Iluminátov: Ovláda spoločnosť ešte aj dnes?


Existuje aj konkrétny Svätý grál?

Áno a aby jeho identifikácia nebola taká jednoduchá, je ich hneď niekoľko. V stredoveku existovali 4 relikvie, ktoré boli považované za Svätý grál.

Kalich v Janove – tento šesťhranný kalich, či skôr tanier, bol vykladaný smaragdmi. Po tom, ako Napoleonove vojská obsadili územie Talianska sa dostal do Paríža, odtiaľ sa vrátil poškodený.

Kalich vo Svätej zemi – zaujímavé je, že len v jednom prípade sa za miesto, kde je Svätý grál uložený, pokladala Svätá zem. Kalich zo striebra by mal byť v relikviári kaplnky pri bazilike v Golgote. Sporný je materiál, z ktorého bol kalich zhotovený. Mnoho autorov hovorí, že kalich bol z niečoho lacného, napríklad z dreva.

Kalich vo Valencií – áno, aj v Španielsku sa vraj v stredoveku nachádzal Svätý grál. Ide o achátový pohár, o ktorého existencii sa vie od roku 1399.

Grál v Konštatnínopole – tento sa líši od svojich konkurentov. Ide totiž o nádherný a dokonalý tanier, ktorý bol unesený počas štvrtej križiackej výpravy. Od obdobia Francúzskej revolúcie sa o ňom už nevie.

Teórií či mýtov okolo Svätého grálu je viac ako dosť. Oprávnene tak vládne skepticizmus v otázkach jeho údajnej existencie. A niet ani divu. Človek sa vo všetkých možných vysvetleniach už stráca a ani nevie, čomu poriadne veriť. Ktovie, či o pár desaťročí nebude zo Svätého grálu nič viac, ako len rozprávka pre deti.


Čo si myslíte o Svätom grále vy? Veríte, že existuje? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, David
Odporúčame