Záhradný nábytok zničený už po jedinej sezóne? Tento vám vydrží roky!

Záhradný nábytok

Záhradný nábytok vám pri správnom výbere a starostlivosti vydrží roky (Zdroj: GettyImages)

Kto by nechcel tráviť pokojné letné večery na terase so svojou rodinou a priateľmi. Na to však budete potrebovať kvalitný záhradný nábytok. Kedy je vhodné kupovať drevený, pre koho je plastový a je skutočne ratan stále v móde? V tomto článku vás prevedieme výberom záhradného nábytku, od plánov na papieri až po finálnu kúpu.

V článku sa dočítate:

Čísla nepustia

Ešte pred cestou do záhradného centra si nakreslite na papier výmery vaše terasy. Premeňte jej dĺžku a šírku v metroch na adekvátnu miernu na papier – povedzme metre na decimetre. Ak máte väčšiu terasu, pokojne môže byť päť centimetrov jeden meter. Tento pomer je na vás.

Následne si týchto tvarov vytvorte hneď niekoľko. Takto vám vznikne viacero rovnakých štvorcov alebo obdĺžnikov v tvare vašej terasy. Teraz si môžete kresliť, ako by ste nábytok umiestnili – pokojne kombinujte dĺžku a tvar stola, jednotlivé stoličky či celé lavice, prípadne umiestnenie grilu a iných doplnkov.

Vďaka nákresom vám vznikne viacero návrhov, ako rozmiestniť záhradný nábytok. V prípade, že ho nebudete mať na terase, si môžete na papier nakresliť akúkoľvek veľkosť pozemku, ktorú chce na tento účel vyčleniť. Čím viac bude návrhov, tým viac variácií vyskúšate.

Papier určí miery nábytku

Najdôležitejšie je samotné ohraničenie zóny terasy. To vám povie, aký dlhý môže byť váš stôl, koľko stoličiek či lavíc sa vám na terasu zmestí a podobne. Samozrejme, pod pojmom terasa si môžete predstaviť aj balkón, lodžiu či letnú záhradu, ktorá je zastrešená. Pointou je vtesnať čo najviac nábytku na sedenie do čo najmenšieho priestoru tak, aby si čo najmenej zavadzal.

Vyberte z náčrtov ten, ktorý sa vám najviac pozdáva. Môžu sa v ňom nachádzať dlhá lavica, sedenie do tvaru L, okrúhly či obdĺžnikový stôl, záhradné stoličky, príslušenstvo, prípadne gril a tak ďalej. Papierový návrh vám určí, aké počet akého záhradného nábytku budete kupovať. Ak ste postupovali správne, nebudete mať problém ho na terasu či lodžiu umiestniť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľká noc sa tento rok predraží: Koľko miniete za potraviny a ako ušetriť?

Rozloženie sedenia

Ak sami neviete, aké tvary sú aktuálne dostupné, predstavíme vám ich a pridáme aj plus aj mínusy. Túto sekciu teda môžete považovať za inšpiráciu z našej strany.

Tvary

Samostatné sedenie

Ponúka sedenie pre jedného človeka, ktorý sa môže v kresle pohodlne usadiť a zvyčajne má opierky na ruky na oboch stranách. Takéto sedenie však zaberá najviac miesta a je najdrahšie z pohľadu ceny (na jedného sediaceho človeka).

Dlhá lavica (s opierkou)

Na lavicu si sadnú zvyčajne dvaja či traja ľudia, záleží od jej dĺžky a počtu miest na sedenie. Ponúka však len dve opierky na ruky, na druhú stranu je lacnejšou voľbou, ak potrebujete usadiť viacerých ľudí.

Sedenie do tvaru L

Dnes je v móde mať na terasách L-kové sedenie, na ktorom bežne sedávate v obývačkách. Je na pohľad krásne, no pomerne drahé. Taktiež musíte vziať do úvahy hluchý roh, ktorý uberá z úžitkového miesta terasy. Je vhodné do väčších priestorov.

Okrúhly stôl

Oplatí sa pre posedenie do štyroch ľudí a je pomerne lacný. Viac ľudí k nemu neusadíte. Hodia sa k nemu len samostatné stoličky, nie lavice. Výhodou môže byť fakt, že nemá rohy a je bezpečnejší pre neposedné deti.

Stôl do tvaru štvorca alebo obdĺžnika

Pri tomto stole využijete jeho priestor naplno. Niektoré majú dokonca možnosť rozšírenia po dĺžke. Čím je väčší, tým viac dbajte na to, aby mal nohy viac pri okraji kvôli rozloženiu hmotnosti a ťažisku. Hodí sa k laviciam, L-kovému sedeniu aj samostatným stoličkám. Nevýhodou je jedine vyššia cena.

Nízko položený stôl

Ak neplánujete grilovať a kupujete záhradný nábytok len na pitie kávy a relaxovanie, nízky stôl môže byť lacný a praktický benefit, pretože otvorí priestor na terase. Na druhú stranu si nemôžete vystrieť nohy a nemá ani prípadný úložný priestor pod doskou.

Aký tvar stola sa vám najviac páči?

Príslušenstvo

Ak sa vám na terasu vojde aj niečo viac ako len nábytok, určite pouvažujte o praktickom zásobníku, teda krabici, kde môžete skryť napríklad vonkajšie šálky, kávovar, kanvicu, vonkajšie papuče či čokoľvek iné.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký záhradkársky kalendár: Tieto termíny si zapíšte do diára, zídu sa vám každý rok

K záhradnému nábytku sa hodia polsty, známe aj ako epedá. Sú to vankúše špeciálne určené na záhradný nábytok. Na zimnú sezónu ich však odporúčame zazimovať. Niektoré sú dokonca aj nepremokavé, no tejto vlastnosti venujeme celú sekciu na konci článku. V prípade, že nezmestíte všetko potrebné na váš stôl, dokúpte si menšie príručné stolíky na odkladanie. Sú veľké zhruba pol krát pol metra a zmestia sa vám sem napríklad fľaše s malinovkami, ovocie, spomínaný kávovar či kanvica a podobne.

Správny materiál je základ

Ak už viete, čo presne budete kupovať, prišiel čas na materiál a zároveň aj na farbu. Každý má svoje výhody a nevýhody a vyberať by ste ho mali najmä podľa možností vaše terasy. Je zastrešená? Zasklená? Svieti na ňu slnko? Rozhodujte sa podľa nasledovného.

Drevo

Pri dreve máte istotu, že nikdy nevyjde z módy. Najčastejšie nájdete v predajniach smrekové, dubové, bukové alebo borovicové kusy. Ide o lacnejšiu formu nábytku, teda ak nekupujete tmavšie drevo. Čím je drevo tvrdšie, tým dlhšiu má životnosť. Treba sa však oň starať a to každý rok pravidelným natieraním či brúsením a pri neprestrešenej terase aj neustálym prikrývaním, keď ho nevyužívate.

Plast

Najväčšími výhodami plastu sú nízka cena a možnosť vytvarovať ich prakticky do akýchkoľvek tvarov. Takéto stoly sú však menej stabilné a stoličky unesú menšiu váhu. Na slnku zvyknú vyblednúť a rýchlo sa rozpália. Oplatia sa, ak máte malé deti a nechcete do záhradného nábytku tento rok veľa investovať.

Kovy

Kovový nábytok, najmä zo zmesi hliníka a ocele sa radí k najodolnejším. Jeho cenu zvyšuje najmä konkrétny materiál a ochrana, ktorú má. Aj keď sú dizajnovo zväčša fádne, viete ich oživiť rôznymi epedami a nakombinovať podľa vašej fantázie. Majú skvelú nosnosť a ide o investíciu na dlhší čas.

Ratan

Trendom posledných rokov je ratanový nábytok. Ani letné výkyvy počasia mu príliš neublížia a má nadčasový dizajn. Umelý ratan je mimoriadne odolný, nosný, príjemný na dotyk a štýlový zároveň. Taktiež ho odporúčame zladiť s epedami. Niektoré ratanové stoly majú dokonca možnosť dokúpenia skleneného podkladu, ktorý jednoducho umyjete a znova používate. Jediným väčším mínusom je vysoká cena.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Najkrajšie slovenské rozprávkové knižky: Čarovné príbehy, ktoré deti čítajú dodnes

Palety

Nábytok môžete aj sami vyrobiť, a to zo starých paliet. Tieto kúsky dokonca nájdete aj v niektorých predajniach. Je nutné ich pokryť polstrami alebo dekami, nakoľko sedenie na paletách nie je pohodlné. Takéto riešenie vám môže ušetriť stovky eur, ak sa nebojíte na chvíľu zašpiniť ruky.

Starostlivosť počas roka

Záhradný nábytok je nielen potešenie, ale aj starosť. Nakoľko je vystavený zmenám počasia, musíte oň pravidelne dbať. Najväčšími nepriateľmi sú slnko, letné búrky a chladné zimné mesiace. Ak nemáte zasklenenú terasu s teplotami nad nulou aj počas zimy, zvýšte pozornosť.

Ochrana pred slnkom

Najviac na priamom slnku trpia plastové kúsky. Na druhú stranu, kovové sa rýchlo zahrejú a sedenie na nich je prakticky nemožné. Tieto materiály by mali byť na zastrešenej terasy, prípadne pod slnečníkom. Drevo môžete chrániť pred slnkom nátermi, ktoré odporúčame každú novú sezónu nanášať znova.

Počas leta si dajte pozor najmä na lacnejšie gumové obrusy. Zvyknú sa pod vysokou teplotou naťahovať, šúpať a v krajom prípade aj trhať. Ak nábytok nevyužívate, obrus radšej skryte do tieňa.

Kedy si nemusíte dať pozor na letnú búrku?

Ak vidíte, že sa blížia mračná a máte vonku záhradný nábytok, nemal by to byť preň problém. Ten nastane v prípade, že máte vonku epedá. Tie rozhodne skryte, najlepšie do krabice na príslušenstvo, ktorú sme vyššie v článku spomínali. Predávajú sa aj nepremokavé epedá, z ktorých voda len stečie, no stoja násobne viac ako tie bežné. Sú vhodné aj na terasy s bazénom.

Do každého počasia je ako stvorený umelý ratan. Nemá problém so slnkom, dažďom a dokonca ani mrazmi. Stačí ho raz za čas pretrieť vlhkou handrou, aby ste ho zbavili prípadných nečistôt.

Zazimovanie

Nie každý nábytok na nekrytej terase musíte zazimovať. Podobne ako pri búrke, aj v tomto prípade platí, že dôležitejšie sú deky, vankúše či epedá. Najnáchylnejšie na mráz sú drevené, paletové a plastové stoličky a stoly. Kovom zasa škodí vlhkosť.

Každopádne ak uvažujete nad záhradným nábytkom, skúste do svojho rozpočtu zmestiť aj zastrešenie (pokojne aj kvalitnejšiu markízu), prípadne aspoň slnečník. O slnečníku sme vám nedávno priniesli aj samostatný článok, v ktorom porovnávame konštrukciu, tvary aj účel farebných kombinácii.

Zdroj: plnielanu.sk, spotrebitelskytest.sk
Odporúčame