Základy stolovania, ktoré sa oplatí poznať: Takto by to malo pri stole vyzerať

Stolovanie

gettyimages

Prestieraniu jedálenského stola pred každodennou večerou venuje špeciálnu pozornosť len málokto. Pri rodinných oslavách, večierkoch a slávnostiach sa vám ale určite zídu základné pravidlá správneho prestierania.

Prestieraniu jedálenského stola pred každodennou večerou venuje špeciálnu pozornosť len málokto. Pri rodinných oslavách, večierkoch a slávnostiach sa vám ale určite zídu základné pravidlá správneho stolovania.

1. Pripravte miesto stolovania

Príjemné posedenie môžete zorganizovať v oddelenej jedálni, ale aj na záhrade alebo priamo v kuchyni. Samozrejmosťou je dostatočne veľký stôl a vhodný počet stoličiek. K dobru prispeje aj menší vedľajší stolík, na ktorý môžete odložiť studené misy alebo náhradný riad a fľaše s nápojmi. Oba stoly by mali byť prikryté čistým a rovným obrusom.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa do reštaurácie na úrovni? Nezabudnite na pravidlá bontónu


2. Vyberte vhodný riad

Počet a druh tanierov, ktoré pripravíte, závisí od typu podávaného jedla. Tanier na hlavné jedlo by mal byť umiestnený zhruba 3 centimetre od okraju stola, priamo naň môžete položiť hlboký tanier na polievku. Ak podávate predjedlo, pripravte ďalší menší tanier. Po ľavej strane od hlavného taniera umiestnite menšiu vidličku na predjedlo a väčšiu na hlavné jedlo. Napravo od taniera potom nôž a polievkovú lyžicu.

Priamo nad taniere môžete umiestniť dezertný tanierik s príborom, alebo tanier na pečivo. Naľavo od neho ďalší príbor, ktorý je potrebný ku konzumácii dezertu a malú misku na šalát. V pravej hornej časti majú miesto poháre na nápoje. Dajte hosťom možnosť výberu, bez ohľadu na ich preferencie by ste nemali zabudnúť na pohár na minerálku, víno alebo iný ponúkaný alkohol a šálku na kávu či čaj.

3. Podávanie jedla

Studené misy, zákusky a šalát by mali byť podávané na plytkej mise. Na polievku je najvhodnejšia nádoba s vekom, ktorá dobre udrží teplotu. Pečivo môžete ponúknuť v košíku alebo na podnose, mäso a prílohu v oddelených hlbších nádobách. Nezabúdajte ani na omáčku, soľničku a koreničku alebo iné dochucovadlá. Nádoby s jedlom môžete položiť priamo do stredu stola a vymeniť ich až po tom, čo všetci hostia dojedia daný chod.


Mohlo by vás zaujímať: VIDEOTIP Tipy a triky do každej domácnosti: Určite ich využijete aj vy!


4. Dekorácia stola

Výzdoba stola zostáva na vkuse hostiteľa, myslite ale na to, že hostia by na seba cez dekorácie mali vidieť. Vhodnými prvkami, ktoré vytvoria príjemnú atmosféru, sú živé kvety alebo sviečky. Tematické dekorácie ku konkrétnej udalosti alebo sviatku sú samozrejme vítané.

Náš tip: Po skončení podávania jedla nechajte na stole zákusky a slané pečivo spolu s malými tanierikmi, aby sa hostia mohli občerstviť aj neskôr.


Ovládate základy etikety stolovania? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Stanislava
Odporúčame