Zamrznuté chodníky desia najmä starších: Predíďte bolestivým zlomeninám

Zlomenina

gettyimages

So starnutím ide v ruka v ruke riziko vzniku zlomenín, ktorých hojenie však môže byť poriadne komplikované. Toto riziko je vysoké najmä u pacientov trpiacich osteoporózou, teda takzvaným rednutím kosti. To sa prejavuje najmä ubúdaním množstva kostnej hmoty. Napriek tomu sa ani v zrelšom veku nemusíte vyhýbať pohybu či obľúbeným aktivitám. Stačí, ak budete mať na zreteli kľúčové pravidlá prevencie.

Podľa Anthonyho D. Woolfa, profesora reumatológie, je prevencia zlomenín kľúčová a to najmä z toho dôvodu, že v Európe tvoria ľudia starší ako 65 rokov približne 20 % obyvateľstva. Riedke kosti sú naozaj krehké. Až 90 percent zlomením predstavujú zlomeniny v bedrovej oblasti, ktorých hojenie býva často dlhodobé a náročné. Čo sa dá teda robiť v prípade, že patríte do rizikovej skupiny?

Doprajte si dostatočný prísun vápnika a vitamínu D

Viaceré štúdie poukázali na úzku súvislosť nedostatku vitamínu D a vápnika v spojitosti so zvýšenou lámavosťou kostí. Preto sa nebojte zaradiť do svojho jedálnička vyváženú stravu a brať doplnky výživy, ktoré vám zabezpečia dostatok týchto dvoch dôležitých vitamínov.

Výborným zdrojom vápnika je mak, syry, sezam či listová zelenina. Vitamín D si však náš organizmus nevie sám syntetizovať, preto ho prijímajte zo slnka či vo forme vitamínového prípravku.


Mohlo by vás zaujímať: Vitamín D v tabletkách – prevencia proti osteoporóze: Užívate ho zbytočne aj vy?


Nezabúdajte na pravidelnú fyzickú aktivitu

Mnohí ľudia sa tak boja pádu, že pre istotu zvolia pasivitu. Z bytu vychádzajú len minimálne a všetok svoj voľný čas strávia pred televízorom. Avšak ani to nie je riešenie. Lekári odporúčajú pohyb a fyzickú aktivitu, vďaka ktorej budú naše kosti silnejšie a pevnejšie. Pasívnym sedením sa len zbytočne oslabujú.

Pohyb a čerstvý vzduch je ten najlepší lekár. Veľmi dobrou prevenciou je plávanie, bicyklovanie či chôdza. Záleží len na vás, čomu dáte prednosť.

Držte si estrogén pod kontrolou

Zvýšené riziko vzniku osteoporózy a s ňou súvisiaceho rizika vzniku zlomenín, je menopauza. Tá predstavuje veľký zásah do hormonálneho systému žien. Možstvo estrogénu, ženského hormónu, ktorý reguluje množstvo vápnika u žien, v období menopauzy klesá.

Po menopauze si ho môžete doplniť hormonálnou liečbou, no netreba zabúdať aj na kroky, ktoré uľahčia samotný proces menopauzy. Vylúčte alkohol aj fajčenie, vystavujte sa slnečnému svetlu a pravidelne cvičte. Tak znížite nielen riziko zlomenín, ale zároveň urobíte aj niečo prospešné pre svoj organizmus.


Mohlo by vás zaujímať: Zlomeniny sa vekom hoja stále ťažšie: Vyhnite sa pádu vďaka týmto tipom


Znížte riziko pádu na minimum

Podľa výsledkov štúdie Univerzity v Texase viac ako tretina ľudí nad 65 rokov utrpí počas roku minimálne jeden pád. Takmer polovica z týchto pádov sa opakuje. Približne 1 z 10 pádov sa končí komplikovanou zlomeninou. Preto je dôležité znižovať riziko pádu na minimum.

Je potrebné nepreceňovať svoje sily, na schodoch sa pridržiavať zábradlia a aj pri chôdzi v zlom počasí zvažovať svoje možnosti. Mnoho pádov má na svedomí aj nedostatočný pitný režim či dehydratácia organizmu, ktorá vedie k závratom.

Pomáhajte!

Naše kosti nás nosia celý život. Preto si zaslúžia, aby sme sa k ním správali šetrne a zodpovedne. Ak máte v svojom okolí človeka, ktorý patrí do rizikovej skupiny, pomáhajte mu s domácimi prácami či nákupom. Prevencia zlomenín je určite menej náročnejšia, než ich liečba.


Máte skúsenosti s osteoporózou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame