Zápach z úst signalizuje parodontitídu: Vhodnou prevenciou je dostatočná hygiena

Umývanie zubov

gettyimages

Zápach z úst nepoteší naozaj nikoho – ani osobu, ktorá s týmto problémom bojuje a rozhodne ani jej okolie.

Pritom nejde len o záležitosť veľkého množstva vypitých káv, dehydratácie alebo cesnakovo-cibuľovej kombinácie na obed. Môže signalizovať oveľa závažnejšie zdravotné ťažkosti a tiež to, že dentálna hygiena nie je dostatočná.

Sprievodný znak parodontitídy

Halitóza, ako sa nepríjemnému dychu hovorí odborne, nie je len spoločenským problémom. Najčastejšie je sprievodným znakom parodontitídy a ďalších ochorení v ústach človeka. Jednou z prevencií je pravidelná a dôkladná dentálna hygiena.

Problém môže byť trvalý alebo dočasný. „Za nepríjemným dychom nemusí byť len problém v ústnej dutine či v tráviacej sústave. Je sprievodným javom niektorých zápalových ochorení, napríklad angíny či prítomného zápalu v prínosových dutinách,“ priblížila dôvody vzniku halitózy stomatologička Valéria Michnová.

Najčastejšie, až v 98 percentách prípadov, ju spôsobuje problém v ústnej dutine jedinca. „Môžu za to zlúčeniny síry, ktoré vznikajú počas bakteriálneho rozkladu aminokyselín. Domovom týchto baktérií je povlak na jazyku, zubný plak či zapálený parodontálny vačok. Preto je symptómom parodontitídy,“ vysvetlila Michnová.


Mohlo by vás zaujímať: Postrach menom paradentóza: Chráňte svoje zuby, kým je čas


Pozor na parodontitídu

Podľa MUDr. Alexandra Schilla, primára stomatologickej kliniky, je nedostatočná hygiena hnacím motorom pre šírenie sa baktérií zo zubného povlaku do ďasien, ich množenie a zápal, ktorý vyvrcholí parodontitídou.

„Nikomu na pokoji nepridajú opuchnuté, začervenané či krvácajúce ďasná. To býva len začiatok. Pri neliečených stavoch dôjde k obnaženiu krčkov a koreňov zubov. Následne sa zuby začnú kývať a v pokročilom štádiu môžu vypadnúť. Samozrejme, tento stav je nepríjemný nielen pre pacienta, ale aj pre jeho okolie, nakoľko jedným z príznakov paradentózy je výrazný zápach z úst,“ vysvetľuje stomatológ

A terapia v prípade paradentózy? Ak je možné zub zachrániť (pri dostatočnom množstve kosti), treba ho očistiť – odstrániť zubný kameň, povlak, vyčistiť koreň pod ďasnom, a vtedy sa môže zub samovoľne upevniť. Ak je štádium pokročilé, zub treba odstrániť a zvoliť vhodnú náhradu.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný pach z úst: Čo býva jeho príčinou a ako sa ho zbaviť?


Dôležitá je hygiena

No späť k zápachu z úst. Ide o problém, ktorý môže byť vyriešený návštevou odborníka a dentálnou hygienou. „Vďaka nej sa totiž odstráni nebezpečný povlak, ktorý je živnou pôdou baktérií. Súčasťou dentálnej hygieny je tiež inštruktáž dôkladnej starostlivosti o ústnu dutinu v domácom prostredí. V prípade parodontitídy alebo zápalu ďasien sa následne odporučí liečba paradontológom,“ dodala Michnová.

Ideálny počet umytí zubov je dva až trikrát denne. Niektorí odborníci tvrdia, že ak si zuby čistíme naozaj poctivo a dobrou technikou, stačí ich umývať aj raz, iní sa s týmto názorom nestotožňujú. Vo všeobecnosti sa považujú sa potrebné dve umytia.

Ani s čistením zubov sa to však nemá preháňať a viac ako trikrát denne si zuby určite čistiť nemusíte – najmä ak máte vžité razantné čistenie s veľkým tlakom. Na umývanie po každom jedle radšej zabudnite – sklovina po jedle môže byť chemicky oslabená kyslou stravou a tak je v kombinácii s umývaním kefkou náchylnejšia na opotrebovanie.


Ako často si umývate zuby vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, Zora, TASR, SITA
Odporúčame