Zápal močového ústrojenstva: Čo ho spôsobuje a ako si s ním poradiť?

doktor

photl.com

Asi všetci vieme, že trápiť sa s bolesťami na toalete a piť hektolitre urologického čaju, nie je veru žiadna výhra. Čo s tým však robiť? Zápal močových ciest a močového mechúra je u žien v strednom veku veľmi často sa opakujúcim ochorením, no na pozore by sa mali mať aj muži.

Urologický strašiak

Stačí, že si na chvíľu neobujete papuče a prejdete po studenej zemi, alebo si čo i len na minútku sadnete na chladnú lavičku, zem alebo schody a problém je na svete. Poznáte to? Ak áno, tak potom aj vy patríte k množstvu ľudí, ktorých trápia často sa opakujúce urologické problémy. Aj keď ženy sú na toto ochorenie omnoho náchylnejšie ako muži, ani im sa tento problém nevyhýba.

Nepríjemné prejavy

Zápal močových ciest a mechúra spôsobuje nepríjemné a bolestivé pálenie, rezanie, či bodanie pri močení, bolesť v podbrušku, v oblasti okolo lonovej kosti. V niektorých prípadoch môžu byť tieto problémy spojené aj s prítomnosťou krvi v moči. Horúčka, či zvýšená teplota sa vyskytuje len málokedy. Ak trpíte takýmito problémami, navštívte čím skôr lekára, možno bude potrebné, aby vám predpísal antibiotiká. Okrem pitia urologického čaju niektorým pacientom tiež pomáhajú harmančekové či hypermangánové kúpele.


Mohlo by vás zaujať: Nebojte sa urologickej prehliadky: Môže zachrániť zdravie aj vám


Pozor na podchladenie

Ženy sa chcú pekne obliekať, nosia sukne a lodičky, aj keď je ešte zima, páni si namiesto kabáta oblečú už iba sveter, alebo sako. Zdá sa vám, že keď je apríl, obliecť si teplú vetrovku je už nevhodné? Nie je celkom tak. Obliekať by ste sa mali podľa teploty, nie podľa dátumu, ktorý svieti v kalendári. Všetko si to potom odnesie vaše telo v podobe podchladenia a zdravie v podobe prechladnutia, alebo zápalu močového ústrojenstva. Príčinou môže byť aj znížená imunita.

Hygiena je základ

Zápal mechúra a močových ciest je spôsobený okrem podchladenia aj baktériami, ktoré sa môžu k močovej trubici dostať aj pri nedostatočnej či nesprávnej hygiene pri vylučovaní. Nezabúdajte preto na správne utretie sa po použití toalety – konečník si vždy utierajte smerom spredu dozadu. Keďže baktérie sa v moči rýchlo rozmnožujú, nepotlačujte ho a na toaletu zamierte hneď, ako cítite potrebu. Vhodné je tiež vymočiť sa tak pred ako aj po pohlavnom styku.

Pite veľa tekutín

Prevenciou pred zápalmi močového ústrojenstva, môžete veľa získať. Predídete nepríjemným bolestiam a zdĺhavej, často krát opakujúcej sa liečbe. Ako na to? Dbajte na to, aby ste pili dostatok tekutín a to z dôvodu častého vyprázdňovania močového mechúra. Ak sa totiž dlho nevyprázdni, rovnako dlho v ňom zostanú baktérie, ktoré majú potom viac času na to, aby sa rozmnožili a spôsobili zápal. Ak je moč tmavý, je to jasné znamenie, že tekutiny dostatočne nedopĺňate.


Mohlo by vás zaujať: Rakovina prostaty: Včasné odhalenie príznakov vám môže zachrániť život!


Riziko zvyšuje menopauza a zväčšená prostata

Omnoho náchylnejšie na tieto problémy sú ženy a to najmä v období menopauzy. Mužom hrozí zvýšené riziko zápalov močových ciest im napríklad pri zväčšenej prostate. Riziko stúpa aj pri obličkových a močových kameňoch, tehotenstve, ako aj pri gynekologických výtokoch.

Dbajte o seba a dopujte sa vitamínmi

Taktiež je dôležité teplo sa obliekať, nesedieť a nechodiť bosí po studených plochách  a používať kvalitnú a nie príliš napnutú bavlnenú spodnú bielizeň. Rovnako je dôležité zásobovať sa každý deň vitamínom C, ktorý okrem iných skvelých účinkov, zabraňuje aj rozmnožovaniu baktérií v našom tele. Protizápalové účinky má aj cesnak, ktorý môžete užívať tak často, ako chcete. V lekárni dostanete kúpiť rôzne doplnky stravy, aj keď prírodné vitamíny sú vždy najlepšou voľbou.

Zdroj: photl.com, photl.com, Oliver
Odporúčame