Zápal slepého čreva vás môže pripraviť o život: Viete rozpoznať varovné signály?

bolesť

photl.com

Je malý a v ľudskom tele nemá nijakú významnú funkciu, no keď sa zapáli, dokáže narobiť poriadnu šarapatu. Reč je o červovitom prívesku, ktorý sa v odbornej terminológii nazýva apendix vermiformis. Ak ho ešte stále máte, bolesti brucha nepodceňujte. Zistite, ako k podráždeniu dochádza a kedy treba neodkladne vyhľadať lekára. Komplikácie apendicitídy síce nie sú časté, no je lepšie sa im vyhnúť.

Zápal slepého čreva je domácky výraz

Slepé črevo je z anatomického hľadiska začiatok stúpajúceho hrubého čreva. Táto časť má vakovitý tvar a predstavuje miesto spojenia s tenkým črevom. Z jej dolného konca trčí červovitý prívesok s variabilnou dĺžkou 2 až 20 centimetrov (u detí 5 – 10 cm). Ak sa zapáli, vtedy hovoríme o apendicitíde, no v ľudovej reči sa toto vážne ochorenie udomácnilo pod pojmom „zápal slepého čreva“. Tak či onak, apendix vermiformis má štruktúru veľmi podobnú hltanovej mandli, preto počas zápalového procesu sčervenie a opuchne. V rámci konzervatívnej liečby je takmer vždy nevyhnutný operačný zákrok.


Mohlo by vás zaujímať: Turecká káva nalačno radšej nie: Vášmu telu takto škodí


Symptómy nastupujú rýchlo

Apendicitída patrí medzi náhle príhody brušné, ktoré sa vyznačujú tým, že prichádzajú nečakane za plného zdravia. Na zápal červovitého prívesku vás upozornia tieto varovné signály:

  • bolesť – najprv sa môže sústreďovať v oblasti žalúdka a okolo pupka, no neskôr sa zvyčajne presúva do pravého podbruška
  • nechutenstvo
  • tráviace ťažkosti – zápcha, zvracanie, poruchy vyprázdňovania
  • nevoľnosť – nutkanie na zvracanie (nauzea), mdloby
  • zvýšená telesná teplota – až horúčky (nemusia byť však vždy prítomné)
  • zrýchlený pulz – súvisí najmä s teplotou, nemusí sa vždy objaviť

Vo všeobecnosti môžeme očakávať veľmi rýchly priebeh, nakoľko príznaky sa plne rozvinú už do 24 hodín od vzniku ochorenia.


Mohlo by vás zaujímať: Strašiak hodovania je za dverami: Ako zvládnuť žlčníkový záchvat?


Nebezpečné komplikácie

V dôsledku apendicitídy nezomiera viac než jedno percento populácie. Napriek tomu však zápalovému brušnému ochoreniu treba venovať patričnú pozornosť a okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Najzávažnejšou komplikáciou je perforácia, čiže prasknutie apendixu, pri ktorej sa bakteriálny obsah vyleje do brušnej dutiny a vyvolá hnisavý zápal pobrušnice. Môže k nej dôjsť už do 72 hodín, pričom infekcia pokračuje sepsou, šokovým stavom a smrťou pacienta. Na tento katastrofický scenár sú háklivé predovšetkým malé deti, u ktorých rozpoznanie symptómov nie je jednoduché. Treba však podotknúť, že pri apendicitíde hrozí tiež prenos infekcie na okolité orgány, čo sa môže prejaviť črevnou nepriechodnosťou či dokonca ochrnutím celého čreva.

Dá sa apendicitíde predchádzať?

V otázkach prevencie apendicitídy odborníci stále tápajú v tme. Zhodujú sa totiž v tom, že presná príčina zápalu červovitého prívesku sa zistí až pri nevyhnutnom terapeutickom zákroku – na operačnom stole. Z doterajších pozorovaní však zistili, že k apendicitíde môže prispieť:

  • upchatie apendixu – črevnými kamienkami alebo nefyziologickým zakrivením
  • črevné infekcie – zápalové ochorenia čreva sa môžu preniesť na červovitý prívesok
  • nestráviteľné zvyšky – ide najmä o cudzie telesá v strave, ktoré spôsobujú ťažkostí pri vyprázdňovaní apendixu: kôstky z čerešní, jadierka z hrozna a melónu, no hovorí sa, že podráždenie môže spôsobiť aj malá škrupinka z vajíčka
  • nedokrvenie apendixu
  • nedostatok vlákniny

Máte nejaké skúsenosti s apendicitídou? Podeľte sa o ne s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Emma
Odporúčame