Zápaly a infekcie, ktoré sa dokážu vypomstiť: Pozor, hrozia najmä starším ročníkom

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Vek sa nepodpisuje len na našom výzore, ale aj zdraví. Možno ste si aj vy všimli, že postupom rôčkov vaše telo reaguje predsa len inak, než ste boli zvyknutí. Spomaľuje sa metabolizmus, cesta do obchodu vám zaberie viac času než kedysi, pričom sa neraz zadýchate aj pri bežnej činnosti. Starnutie je komplex procesov, ktoré sa dotýkajú celého tela. Vekom začne klesať aj obranyschopnosť organizmu, čo môže vyústiť do rôznych komplikácii. Viete, aké infekcie vám hrozia vo vyššom veku?

1. Bakteriálny zápal pľúc

Zápal pľúc v súvislosti s vyšším vekom sa spomína pomerne často. Ak ochorie starší človek, liečba je v dôsledku vyššieho veku a oslabenej imunity zdĺhavá, pričom neraz vedie k fatálnym následkom. V USA je až 60 % pacientov starších ako 65 rokov hospitalizovaných najmä kvôli zápalu pľúc. Príčinou tohto vysokého percenta môže byť aj fakt, že starší ľudia idú často k lekárovi až vtedy, keď je ich stav naozaj vážny. Ak patrite do rizikovej skupiny, neodkladajte návštevu napotom. Čím skôr sa ochorenie podchytí, tým skôr sa z neho zotavíte.


Mohlo by vás zaujať: Na zápal pľúc ročne zomierajú tisícky Slovákov: Zistite, ako sa chrániť


2. Chrípka

Kto chrípku raz zažil na vlastnej koži, určite na ňu len tak ľahko nezabudne. Príznaky spozorujete pomerne ľahko. Medzi najčastejšie patrí horúčka, zimnica, bolesť svalov a kĺbov či dráždivý kašeľ. Neraz si ju však pacienti mýlia s obyčajným prechladnutím. Chrípka je však na rozdiel od prechladnutia oveľa vážnejšie ochorenie. Ak sa nelieči, ohrozí srdce, mozog aj pľúca. Najrizikovejšou skupinou sú ľudia s oslabenou imunitou, deti a starší ľudia. Najlepšou prevenciou je očkovanie, ktoré dokáže ochrániť počas celej sezóny.

3. Kožné infekcie

Na vzhľade našej pokožky sa podpíše všetko. Prežitý stres, drobné poranenia, hlboké jazvy aj neúprosné starnutie. Postupom veku je aj naša koža oveľa náchylnejšia na rôzne infekcie. Medzi najčastejšie z nich určite patria bakteriálne alebo hubovité plesne nôh, mykózy, rôzne stafylokokové infekcie či herpes. Každé z týchto ochorení nepredstavuje len estetický problém, ale predovšetkým vážne zdravotné riziko. Ani v tomto prípade by ste návštevu lekára nemali príliš dlho odkladať.


Mohlo by vás zaujať: 8 krokov proti urologickým infekciám: Vyhnite sa nepríjemným ťažkostiam!


4. Infekcie tráviaceho traktu

S vyšším vekom a slabšou imunitou priamo súvisia aj zmeny v mikroflóre tráviaceho traktu. V ňom sa nachádza oveľa menej priaznivých črevných baktérií, pričom narastá počet patogénov, ktoré sú živnou pôdou na vznik rôznych infekcií tráviaceho traktu. Najčastejšie ich spôsobuje Helikobakter pylori a Clostridium difficile. Helikobakter má na svedomí najmä bolesti brucha či nevoľnosti, zatiaľ čo klostrídium spôsobuje predovšetkým hnačku. Aby ste sa vyhli týmto nepríjemnostiam, je dôležité vo vyššom veku podporiť črevnú mikroflóru, a to užívaním vhodných probiotík.

5. Infekcie močových ciest

Infekcie močových ciest bývajú veľmi bolestivé, pričom sa častejšie vyskytujú u žien, ktoré majú kratšiu močovú trubicu. S pribúdajúcimi rokmi rastie aj riziko vzniku, a to najmä u pacientov s katétrom či inkontinenciou. Väčšinu je nutná liečba antibiotikami a dostatočný pitný režim, ktorý je problémom najmä u starších ľudí. Čím viac tekutín však budete prijímať, tým sa baktérie z tela odplavia rýchlejšie, aj keď je močenie bolestivé.


Aké skúsenosti máte so spomínanými ochoreniami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame