Zaprášené a ťažko dostupné: Na tieto miesta najčastejšie zabúdame pri upratovaní

Upratovanie

thinkstockphotos.com

Raz za týždeň utrieť prach a povysávať. To môže splniť základnú potrebu upratovania v domácnosti, no to neznamená, že v nej bude stopercentne čisto. Upratovanie nám zabíja množstvo času, ktorý by sme vedeli využiť efektívnejšie. No ak už máme naňho vyhradené svoje miesto v diári, oplatí sa to robiť poriadne. V domácnosti existuje množstvo miest, na ktoré pravidelne zabúdame. A pritom sú zdrojom prachu a iných nečistôt.

Povrch skríň

Máme ho stále na očiach, je len trošku vyššie, ako by sme chceli. Často by nám na poriadne odprášenie povrchu skriní pomohol rebrík či stabilná stolička, málokedy však máme na niečo také chuť. Pritom prach, ktorý sa na tam drží vytvára po čase koberce. Tie sú nočnou morou každého alergika. Preto, ak chceme dôkladne odprášiť domácnosť, nesmieme zabúdať aspoň raz za dva týždne prejsť vlhkou handrou ťažko dostupné povrchy.

Podlahové lišty

Rôzny tvar podlahových líšt spôsobuje to, že nemáme príliš chuť ich pravidelne zbavovať nečistôt. Bežná hlava vysávača nám často nepomôže a vtedy je potrebné meniť nadstavce. Pritom práve na lištách sa často usadzuje prach, ktorý sa po týždňoch mení na sivé a súvislé vrstvy. Tie sú jednak neestetické a tiež samozrejme plné čiastočiek, ktorých by sme sa mali radšej zbaviť.


Mohlo by vás zaujímať: 10 chýb, ktoré robíme pri upratovaní: Vyvarujte sa ich!


Koľajničky sprchového kúta

Ďalšie miesto, ktoré je ťažko dostupné a tak sa v ňom kopia nečistoty. V koľajničkách sprchového kútu sa hromadí prach, vlasy a tiež vodný kameň. Vzniká nepekná zmes, ktorú vyčistíme len s ťažkosťami, keďže priestoru na manipuláciu je málo. Najlepšie si poradíme s horúcim octom, ktorý nalejeme na miesto, necháme chvíľu pôsobiť a zvyšok odstránime napríklad vatovou tyčinkou. Tá by sa do priestoru mala v pohode zmestiť.

Steny sprchového kúta

Nielen koľajničky, ale aj sklenené steny sprchového kúta často ignorujeme. Pritom v mestách, ktoré majú problémy s tvrdou vodou, sa už po niekoľkých dňoch začnú usadzovať “kamenné” kvapky. S nimi si opäť poradí najlepšie ocot, prípadne na to určený čistiaci prostriedok.

Odtoky

V odtoku umývadla či sprchy často nachádzame zvyšky mydla a vlasov, ktoré sa po čase menia na hnedastú a zapáchajúcu masu. Okrem najpoužívanejších odtokov tiež pri umývadlách nezabúdajte na čistenie odtoku, ktorý zabraňuje pretekaniu. Rovnako, ako pri koľajničkách, aj tu si najlepšie poradíte s vatovou tyčinkou.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Závesy a poťahy

Špeciálne alergici by mali myslieť na to, že všetok textil v interiéri udržiava čiastočky prachu. Zvyčajne teda ide o rôzne deky či poťahy, ale tiež o závesy. Preto je ideálne v prípade závesov ich prať čo najčastejšie. Pri poťahoch gauča neváhajte využiť vysávač a tiež ich z času na čas hodiť do práčky.

Vypináče a kľučky

Na ktorých miestach v domácnosti sa udržiava najviac baktérií? Predsa na tých, ktorých sa dotýkame najčastejšie. Hovoríme o vypínačoch, ktoré treba umývať nielen z antibakteriálneho hľadiska, ale tiež kvôli tomu, že sa na nich zvykne usadzovať mastno-prašná vrstva, ktorá nevyzerá práve vábivo. Poradí si s ňou akýkoľvek čistiaci prostriedok. Rovnako nezabúdajte umývať aj kľučky a ich okolie. Okolo nich sa usádza podobná vrstva, ako na vypínačoch.

Radiátory

Špeciálne v zime, keď sa v domácnostiach kúri, je potrebné radiátory odprašovať. Na ich povrch postačí vlhká handra, čo sa týka starších modelov, treba zapojiť i rôzne nadstavce vysávača a pokúsiť sa dostať čo najďalej. Rovnako treba myslieť aj na rebrové radiátory v kúpeľni, keďže strana, ktorá je bližšie k stene je ideálnym skladiskom prachu. A ten, v kombinácii s vlhkým prostredím kúpeľne, sa zvykne odstraňovať pomerne ťažko.


Ako často upratujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame