Žarty na 1. apríla majú dlhú históriu: Ľudia ich vyvádzajú už celé storočia

Pre bublinky do vodováhy, medzery do rebríku či komárie sadlo sa už dnes 1. apríla neposiela, napriek tomu je prvý aprílový deň potrebné byť v strehu a nevypínať príliš mozgové závity. Tento deň je totiž od nepamäti dňom všelijakých žartov a zdokumentovaných skrytých žartov. V anglosaskom svete je nazývaný „dňom všetkých bláznov“ a v Taliansku či Francúzsku sa mu hovorí „Aprílová ryba“. V Španielsku ale pozor, tam sa podobné kúsky obyčajne robia 28. decembra na Deň svätých neviniatok.

Aprílová žartovná tradícia je rozšírená v mnohých krajinách sveta a datuje sa asi od 17. storočia. Prvá známa písomná zmienka o vyvádzaní počas 1. apríla v našom regióne sa datuje rokom 1690 a pochádza z pera Bartolomeja Chrystellia z Prahy. Na konci 18. storočia sú v slovenskej literatúre správy o prvoaprílovom vtipkovaní už pomerne časté.


Mohlo by vás zaujímať: Veľká noc doma a v zahraničí: Zvyky, o ktorých ste zrejme ani netušili


Podľa jednej z teórií má obyčaj pôvod v druhej polovici 16. storočia vo Francúzsku, kde kráľ Karol IX. v roku 1564 roussillonským ediktom stanovil začiatok nového roka na 1. január. Niekde ho totiž slávili 25. marca na Deň zvestovania Panny Márie. A tí, ktorí sa týmto ediktom neriadili a oslavovali príchod nového roka stále celý týždeň do 1. apríla, tak údajne dali vzniknúť „dňu všetkých bláznov“.


Aké prvoaprílové žartíky praktizujete vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: Unsplash/Levi Saunders, Unsplash.com/Levi Saunders, Zora, ČTK
Odporúčame