Zásady spokojnosti: Keď ich vyskúšate poviete si, že ste ich mali poznať už dávno

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Povinnosti a prekážky dnes na nás striehnu na každom rohu. Občas si však život komplikujeme aj sami. V dôsledku toho vznikajú problémy, s ktorými musíme zápasiť. Niekedy sa však stačí držať niekoľkých nenáročných tipov a robiť veci inak:

1. Buďte úprimní k sebe i  ostatným: Začnite tým, že prijmete sami seba so všetkými dobrými i zlými vlastnosťami. Hovorte pravdu – len tak môžete žiť v harmónii so sebou i okolím. Síce pravda môže niekedy bolieť, jej vyslovenie často oslobodzuje. Ten, kto si vymýšľa, si komplikuje život. Klamanie vyžaduje veľmi dobrú pamäť a neustály stres, že vás odhalia.

2. Naučte sa povedať „nie“: Nestrácajte čas tým, čo robiť nechcete a nikam vás to neposúva. Naučte sa povedať „nie“ vždy, keď to tak cítite. Zo začiatku to nie je ľahké, odmenou vám však bude viac času pre seba a jasnejšie priority. Platí to aj opačne. Naučte sa povedať „áno“ činnostiam, na ktorých vám záleží. Napríklad venujte čas blízkym, s ktorými sa cítite príjemne.

3. Menej hovorte, viac počúvajte: Často hovoríme priveľa a nenačúvame druhým. Ani oni potom nenačúvajú nám. Sami sa tak ochudobňujeme o to, aby sme sa dozvedeli nové informácie.

4. Nerobte stále viac vecí naraz: Využívanie multitaskingu je veľmi efektívne, no nie je dobré denne. Sústreďte sa na to, čo práve robíte. Ušetrí vám to veľa času. Produktívne pracujeme vtedy, keď sa dokážeme na každý problém naplno sústrediť.


Mohlo by vás zaujať: Spokojný život sa skladá z maličkostí: Naučte sa ich vnímať a tešiť sa z nich


5. Vytýčte si plány: Aj vás stresujú otázky typu: Čo nakúpiť, navariť, vybaviť v práci a v súkromí? Keď si naplánujete dôležité úlohy na najbližšie dni, spadne z vás veľké bremeno. Hoci nepredvídateľné udalosti môžu skrížiť vaše plány, ujasnené priority vás zbavia zbytočných obáv, že nič nestíhate.

6. Delegujte úlohy: Ak vám nezostáva žiaden čas pre seba, zrejme na svojich pleciach nosíte priveľa zodpovednosti. Naučte sa prerozdeľovať úlohy. Nemyslite si, že ste nenahraditeľní. Prejavte ľuďom, na ktorých sa dá spoľahnúť, dôveru v ich schopnosti.

7. Urobte si poriadok: Čím viac toho vlastníme, tým menej nám patrí náš život. Zbavte sa všetkého, čo nepotrebujete a zaberá váš priestor: oblečenia, doplnkov či vybavenia domácnosti. Budete mať menej majetku, o ktorý sa treba starať, čo vám uľahčí život.

8. Zaveďte si doma systém: Tak sa vám nemôže stať, že budete pátrať po mobile, kľúčoch či okuliaroch. Každá vec bude mať svoje miesto. Oplatí sa to aj v iných oblastiach: vytvorte si systém na nakupovanie či varenie. Navarte na viac dní alebo zužitkujte zvyšky jedál.


Mohlo by vás zaujať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


9. Menej nakupujte: Čím viac toho kupujete, tým menej vás to uspokojuje. Nedovoľte, aby zhŕňanie majetku stálo v ceste k hľadaniu zmyslu vášho života. Nakupujte radšej menej, ale kvalitné veci.

10. Všetko vypnite: Najmä po príchode z práce, aspoň na hodinu vypnite všetky technológie: mobil, tablet, televíziu aj rádio. Užívajte si ticho a relaxujte. Platí to aj pre spánok. Kvôli technológiám často ponocujeme. Znížte dobu strávenú pri televízii a choďte spať skôr.

11. Odpúšťajte: Každému je niekedy ublížené. Dôležité je, aby sme dokázali odpúšťať, čím pomôžeme najmä sebe. Nikdy nezmeníme to, čo sa už stalo, ale vždy môžeme zmeniť postoj, aký k tomu zaujmeme.


Ktoré zo spomínaných zásad sa v živote snažíte dodržiavať vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Vlaďa
Odporúčame