Zaspávate v práci nad klávesnicou? Skúste tieto rady proti únave

pocitac

photl.com

“Medzi druhou a treťou na mňa väčšinou príde “spavá hodinka”. Oči ledva držím otvorené, zívam, hlava mi oťažie, nemôžem sa na nič sústrediť a myslím iba na to, ako rád by som si pospal,” hovorí o poobednej únave počítačový expert Martin (41). Že je vám to povedomé? Máme pre vás rady, ako stavom únavy v práci predchádzať a ako si v čase núdze rýchlo dobiť energiu.

Pravidelná strava

To, čo počas dňa jete, sa vo veľkej miere odráža aj na vašom pocite sviežosti alebo ospalosti. Ak deň namiesto raňajok začínate kávou a na obed si v rámci udržiavania línie dáte šalát, ktorý ale následne zajete čokoládovou tyčinkou, netreba sa čudovať, že sa poobede budete cítiť ospalo a bude vám chýbať energia. Káva aj sladkosti vám totiž energiu dodajú iba na chvíľu a zo šalátu jej rovnako príliš veľa nenaberiete.

Prvým pravidlom je jesť viac krát denne a rozhodne nevynechať kvalitné raňajky – napríklad misku cereálií a pohár džúsu alebo praženicu s celozrnným chlebom a plátkom syra.  Dôležité je tiež vyváženie stravy, ktorá by mala obsahovať najmä komplexné uhľohydráty, ktoré sú najvýznamnejším zdrojom energie pre mozog. Nájdete ich napríklad v celozrnnom pečive či cestovinách a strukovinách. Na obed sa vyhýbajte mastným a ťažkým jedlám, ktoré vám budú ležať v žalúdku až do večera a vaša energia “padne” za obeť ich tráveniu. Keď sa okolo druhej-tretej začnete cítiť unavení, siahnite po ďalšom občerstvení  – skvele vám poslúžia napríklad celozrnné sušienky, syr, arašidové maslo, jogurt s ovocím či ovocná šťava.


Mohlo by vás zaujať: Porady po stojačky: Sú krátke, ale efektívne


Nezabúdajte na pohyb

Keď celý deň iba sedíte za monitorom a jediný pohyb, ktorý vykonávate, je ťukanie do klávesnice, je pohyb presne tým, čo vám pomôže prebrať sa. Prejdite sa okolo budovy, vybehnite pár krát hore-dole po schodoch, namiesto posielania mailov zájdite za kolegom do kancelárie, urobte si pár drepov alebo sa posaďte na fitloptu. Pohyb rozprúdi krvný obeh, zahreje vás, odstráni pocit únavy a pomôže vám lepšie sa sústrediť.

Dodržiavajte pitný režim

Dodržiavanie pitného režimu je pre zachovanie sviežej mysle doslova nevyhnutnosťou. Vyskúšajte to a skôr, ako si pripravíte tretie presso siahnite po obyčajnej vode. Pohár chladnej vody s trochou citrónu vás osvieži nielen v sparnom lete, ale aj počas poobedného útlmu uprostred zimy.  

Doprajte si viac svetla

Štúdie dokazujú, že aj jasné biele svetlo zvyšuje ostražitosť našej mysle, keďže blokuje vylučovanie spánkového hormónu melatonínu. Takže ak cítite, že vás obchádzajú mrákoty, roztiahnite žalúzie alebo sa choďte na pár minút poprechádzať von, pekne na slnko.  


Tiež by vás mohlo zaujať: Hľadáte prácu? Prezrite si stovky ponúk na www.kariera.sk.


Vpustite čerstvý vzduch

Vydýchaný vzduch v kancelárii vám na pocite sviežosti tiež nepridá. Ak sa chcete udržať celý deň v bdelom stave, pravidelne vetrajte a keď je najhoršie, spravte si krátke dychové cvičenie. Postavte sa a 10 krát sa zhlboka nadýchnite do plných pľúc, vzduch v nich chvíľu podržte a zasa vydýchnite. Váš mozog sa okysličí a hneď sa vám bude lepšie pracovať.

Aromaterapia vás naladí

Zvýšiť bdelosť dokáže aj vonná lampa, do ktorej nakvapkáte vonný olej z citrusových plodov (napr. grep alebo mandarínka), mäty alebo eukalyptu. Silne povzbudzujúci je aj rozmarínový olej, ktorý pomáha udržať pozornosť a zaháňa únavu. Keďže všetky spomínané oleje zároveň aj stimulujú pamäť, v práci sa vám rozhodne môžu hodiť.
 


Mohlo by vás zaujať: 7 krokov k ideálnej kancelárii: Pre lepšie výsledky a väčšiu pohodu


Kávy radšej pomenej

Kofeín v malých dávkach môže zvýšiť úroveň pozornosti  – ale ak to s kávičkovaním preháňate, bude mať na vás skôr opačný efekt. Už zakrátko po dopití šálky sa začnete cítiť ešte unavenejšie ako predtým. Ak nechcete s kávou skončiť nadobro, aspoň čiastočne ju nahraďte džúsmi, čistou vodou alebo zeleným čajom.

Krátky spánok

Niekedy je najlepším riešením ospalosti naozaj to vytúžené krátke zdriemnutie si. Ak si to môžete dovoliť, zavrite po obede na chvíľu dvere kancelárie, zatiahnite žalúzie a doprajte si krátky, maximálne 15-20 minútový spánok hoci aj na pracovnom stole. Takáto siesta môže výrazne zlepšiť vašu koncentráciu, no dajte si pozor, aby ste dobu spánku príliš nenatiahli, cítili by ste sa totiž ešte viac unavení.

Zdroj: photl.com, Photl.com, Viktória
Odporúčame