Zatočte s migrénou efektívne: Vyskúšajte tieto jednoduché rady!

Žena

freedigitalphotos.net

Migréna je ešte stále podceňovaná a považuje sa za chorobu, ktorá patrí medzi tie najzanedbávanejšie. Lekári jej ešte stále neprikladajú dostatočný význam a pritom je jej priebeh neznesiteľný. Tí, ktorí trpia pravidelnými migrénami, vedia o čom je reč. Ako si môžete pomôcť sami? Prinášame vám niekoľko účinných tipov, ktoré tieto bolesti hlavy utlmia.

Trpia ňou milióny ľudí

Nepríjemnou pálčivou bolesťou hlavy, pretrvávajúcou niekoľko hodín, až niekoľko dní, trpia ženy, aj muži. Podľa štatistík zasahuje asi 6 – 7 % mužskej populácie a 15 – 18 % tej ženskej. To teda predstavuje nezanedbateľné percento. Možno sa migréna vyskytuje aj u vás, alebo vo vašej rodine. Ak si s ňou už neviete dať rady, nezaberajú vám klasické lieky, alebo sa s ňou trápia vaši najbližší (často sú to napríklad ženy po menopauze), vyskúšajte domáce či prírodné triky, ktoré u mnohých ľudí na migrénu zaberajú. Možno objavíte niečo nové, čo ste ešte neskúsili a pomôžete si tým od migrény uľaviť.

Kde hľadať príčiny?

Stres, nedostatočný či nepravidelný spánok, ale aj fyzická únava, niektoré druhy alergií, či hormonálne zmeny v tele – to všetko môže zapríčiniť migrénu. U niekoho postačuje aj prudké svetlo, hlasný zvuk, zmena nadmorskej výšky či zmena počasia. Skúste odpozorovať, aké stimuly sú vo vašom prípade spúšťačom migrény a ak je to možné, snažte sa im vyhnúť. Najlepšou liečbou je totiž prevencia.


Mohlo by vás zaujímať: Návaly tepla či bolesti hlavy počas prechodu: Vyskúšajte tieto prírodné recepty!


Kajenské korenie a vôňa jablka

Liek vhodný najmä pre silné žalúdky. Pri prvých príznakoch migrény nasypte 2 lyžičky štipľavého kajenského korenia do 2 deci vody a vypite. Mozog by mal po kontakte korenia so žalúdkom začať vylučovať endorfíny, čo by malo migrénu zastaviť. Podobne funguje aj menej radikálny spôsob – vôňa zeleného jablka, resp. by ste mali ovoňať vašu obľúbenú vôňu, ak ju máte po ruke.

Stimulácia nervov a svalov

Masírujte si svaly na vrchu hlavy na mieste v tvare kruhu, kde by ste si iluzórne nasadili kráľovskú korunu. Pomáha aj stláčanie nervu tesne pod obočím, ktorý by mal stimulovať hypofýzu k tomu, aby začala vylučovať endorfíny. Pomáha aj masírovanie spánkov na bokoch hlavy. Niekomu pomáha aj masírovanie uší. Niektorým ľuďom tiež pomáha pri masáži používanie vietnamskej mastičky.

Obklady – klasika, ktorá funguje

Pomáhajú aj studené obklady na čelo a zátylok. Každý z nás je však iný a preto mu nemusia zabrať studené obklady, ale naopak horúce. Opäť je to len na vás. Sami si musíte vyskúšať, čo je vo vašom prípade účinné. Rovnako pomáha ak spojíte studený obklad na hlave s horúcim kúpeľom nôh. Rozprúdi vám to v žilách krv a migréna by mala ustúpiť.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Dodajte telu živiny

Mali by ste si dopriať dostatočné dávky vitamínov skupiny B (najmä riboflavínu a kyseliny listovej), omega mastných kyselín (ich zdrojom sú najmä ryby), koenzýmu Q10, ale aj horčíka. Štúdia Dr. Alexandra Mauskopa z Marylandskej univerzity ukázala, že po pravidelnom užívaní horčíka klesol výskyt migrén u skúmaných osôb až o 42%. Denne by ste mali prijať asi 200 mg horčíka.

Pomáhajú aj bylinky

Odskúšané sú najmä bylinky s pomerne neznámymi názvami – Rimbaba obyčajná a Deväťsil hybridný. Obidve kúpite v lekárni. Rimbaba účinkuje najmä vďaka obsahu látok zvaných partenolidy, ktoré pôsobia protizápalovo a zmierňujú bolesť. Deväťsil sa zas užíva najmä preventívne a látky, nachádzajúce sa v tejto rastlinke, pomáhajú zmierniť zápaly a uvoľniť kŕče, ktoré migréna spôsobuje.

Nezabúdajte na vodu

Slabý pitný režim, alebo veľký hlad – to sú dane vysokého pracovného nasadenia. Avšak môžu sa stať aj spúšťačom migrény. Telo nás tým na tento fakt upozorňuje. Skúste preto dbať na dostatok tekutín, pričom uprednostňujte obyčajnú vodu pred sýtenými a „nedajbože“ sladkými nápojmi, kávami, čajmi, či inými ochucovanými tekutinami. Hlad takisto nie je dobrý pán. Nehladujte, ale ani sa neprejedajte.


Mávate migrény? Ktoré účinné tipy na zbavenie sa bolesti by ste odporučili ostatným čitateľom? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame