Zatočte s pachmi v domácnosti: Takto si s nimi určite poradíte!

Zápach

thinkstockphotos.com

Poznáte pocit, keď má každú chvíľu prísť návšteva a hoci ste už vyvetrali a vyskúšali osviežovač, jeho sila po chvíli vyprchala. Niekedy sa zdá, že je takmer nemožné zbaviť sa nepríjemných pachov v domácnosti. No na všetko existujú riešenia. Treba však hľadať zdroj zápachu a začať odtiaľ…

Topánky

Otvoríte vchodové dvere a prvé čo zacítite je čudný zápach ťahajúci sa celou chodbou. Bodom úrazu sú topánky. A aj keď ste ich ošetrovali špeciálnym protizápachovým sprejom, nepomohlo to. Vyskúšajte radšej uložiť obuv na balkón tak, aby na ňu svietilo slnko. Keď vám počasie nepraje, vložte topánky v uzatvárateľnom vrecku na noc do mrazničky. Na vložky nasypte prášok do pečiva, ktorý pohltí zápach. Nasledujúci deň môžete vnútro topánky povysávať a zbaviť sa tak jeho zvyškov.

Zápach psa

Citliví ľudia vedia hneď po vstupe do domácnosti, že tu býva i zvierací spoločník. Ako sa zbaviť psieho zápachu? V prvom rade pravidelne perte všetky deky, obliečky a koberčeky, na ktorých sa psík zdržiava. Používajte vždy účinný čistiaci prostriedok, prípadne do neho primiešajte jedlú sódu či prášok do pečiva, ktoré efektívne stiahnu zápach.

Pokiaľ niektoré materiály či látky nemôžete prať v práčke, nasypte na ne jedlú sódu, nechajte cez noc pôsobiť a ráno povysávajte. Ďalším problémom môže byť psí pelech. Uistite sa, že ho pravidelne čistíte. Pomôcť môže aj umývanie psíka špeciálnym šampónom.


Mohlo by vás zaujímať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Plesne

Škvrny na stenách, tvoriace sa najmä z vlhkosti, vedia narobiť veľké problémy. Spôsobiť môžu zdravotné ťažkosti a ich špecifický zatuchnutý puch dokáže nainfikovať aj bielizeň. Odstránenie plesne si vyžaduje pomoc odborníka. Pokúsiť sa môžete aspoň o zmiernenie zatuchliny. Pridajte do vody ocot, pár kvapiek tea tree oleja a extraktu z grepových jadier, prelejte mix do rozprašovača a pokropte ním postihnuté miesto. Všetky zmienené ingrediencie sú prírodné fungicídy, látky, ktoré sa používajú pri ničení plesní a húb. Dopomôcť môže aj zrnková káva, ktorú nasypete buď do čistej ponožky alebo ľanového vrecúška a uskladníte do skrine.

Zápach z chladničky

Z času na čas zabudneme na niečo, čo už malo byť dávno v koši alebo na komposte. Je to normálne, no hneď ako si svoju chybu uvedomíme, mali by sme sa pokúsiť o nápravu. Inak nám napáchnu ostatné potraviny v chladničke. Napríklad také maslo nechutí práve najlepšie, ak nie je odložené v uzavretej nádobke. Preto sa okamžite zbavte zdroja zápachu a následne vyumývajte chladničku octovou vodou.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemný puch vo vašej práčke: Ako mu dať stopku raz a navždy?


Zafajčené oblečenie

Zaveste oblečenie nasiaknuté pachom cigaretového dymu na pár hodín na balkón. Slnko a jemný vánok sú najlepšími pomocníkmi. Počas zimy pomôže tiež teplý radiátor. Akčnejšie typy môžu celý proces urýchliť tým, že pustia ventilátor a nasmerujú ho na kus oblečenia. Ak to nezaberie, vyskúšajte osviežovače textílií, medzi ktorými si určite nájdete ideálnu vôňu.


Ako sa s pachmi v domácnosti snažíte bojovať vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Simona
Odporúčame