Zatočte s vodným kameňom raz a navždy: Lacno a účinne aj bez chémie!

vodný kameň

thinkstock.com

Sen o žiarivo čistej domácnosti sa nám spája s nablýskanými vodovodnými batériami, sanitou, či obkladačkami. Práve čistením týchto plôch totiž neraz strávime množstvo času. Na výber síce máme armádu chemických prostriedkov, no tie nám želaný efekt často neprinášajú. Na vine je vodný kameň, ktorý sa usádza všade, kde dochádza k pravidelnému kontaktu s vodou. Neviete si s ním dať rady? Vyskúšajte naše tipy, ktoré váš rodinný rozpočet zaťažia len minimálne.

Ako vodný kameň vlastne vzniká?

Za vodný kameň považujeme usadeniny, ktoré na rôznych povrchoch zanechávajú horečnaté a vápenaté soli rozpustené vo vode. Zaujímavosťou je, že tieto usadeniny môžu mať hladký aj drsný povrch a navzájom sa odlišujú tiež farbou – môžu mať odtieň bielej, sivej až tmavožltej či dokonca mierne hnedej. Vznik vodného kameňa je úzko spätý s ohrevom vody, preto by sme najväčšiu pozornosť mali venovať tým spotrebičom, ktoré s ňou prichádzajú do kontaktu – práčkam, umývačkám riadu, rýchlovarným kanviciam, žehličkám a iným. Ušetrené však nie sú ani kuchynské drezy, batérie, záchodové misy, obkladačky, vane, umývadlá a ďalšie súčasti našich príbytkov. To, ako rýchlo,sa vodný kameň bude u vás doma tvoriť, závisí predovšetkým od tvrdosti vody.


Mohlo by vás zaujať: Zázrak menom Marseillské mydlo: Dopomôže ku krásnej pokožke aj čistučkej domácnosti


Aká je voda na Slovensku?

Tvrdá voda vzniká tak, že dažďová voda obmýva vápencové skalnaté podložie a v minerálnej podobe sa do nej uvoľňuje uhličitan vápenatý a horečnatý. Najtvrdšia vody tečie na západnom Slovensku – v okrese Piešťany (4,3 mmol/l), Hlohovec (4,03 mmol/l), Partizánske (3,6 mmol/l), Galanta (3,8 mmol/l) či Bratislava (3,29 mmol/l). Naopak, s veľmi mäkkou vodou sa môže pochváliť okres Poltár (0,59 mmol/l).

Prečo je odstraňovanie vodného kameňa nevyhnutné?

Vodného kameňa sa zbavujeme predovšetkým z estetického hľadiska, pretože usadeniny viditeľné voľným okom navodzujú dojem nečistoty a pôsobia nehygienicky. V prípade rýchlovarných kanvíc ďalej zohľadňujeme zdravotné riziko, ktoré so sebou prináša prenos odlúpnutých čiastočiek usadenín do čaju alebo kávy. Mimoriadne dôležitým faktorom sa však stáva tiež životnosť spotrebičov a spotreba elektrickej energie. Podľa niektorých štúdií totiž už jediný milimeter vrstvy vodného kameňa dokáže navýšiť spotrebu energie u vyhrievacích telies až o 10%. Je vedecky preukázané, že domáci pomocníci, ktorých odvápňovanie zanedbávame, nám vo všeobecnosti poslúžia kratšie.


Mohlo by vás zaujať: Viete správne dávkovať prací prášok či aviváž? Takto ochránite svoju práčku a ušetríte


Účinné odstránenie vodného kameňa u spotrebičov

  1. Práčka: Odvápnenie môžete realizovať buď občasne (aspoň každých šesť mesiacov) alebo pravidelne pri každom praní. V prvom prípade použite pol litra octu, ktorý môžete rozliať do bubna aj do násypky pre prací prášok. Pridajte dve lyžice kyseliny citrónovej a naprázdno pustite program bavlny pri teplote 90°C. Pri pravidelnom čistení prilejte do priehradky na aviváž dve lyžice octu a pustite cyklus podľa potreby. Octového zápachu sa báť nemusíte a ak chcete dosiahnuť vôňu, pridajte pár kvapiek prírodných silíc.
  2. Rýchlovarná kanvica: Kedysi sa používal ocot, no ten kvôli zápachu a nepríjemnej chuti bolo nutné vyvariť aj trikrát čistou vodou. Stačí, ak vyhrievacie teleso (špirálu, resp. nerezové dno) zalejete vodou a prisypete lyžicu kyseliny citrónovej. Nechajte vodu zovrieť a keď kanvica vypne, počkajte aspoň tridsať minút. Len čo uplynie doba pôsobania, vodu vylejte a kanvicu môžete zase používať.
  3. Žehlička: Moderné žehličky už nevyžadujú plnenie výhradne destilovanou vodou. Používanie octu na čistenie sa však väčšinou neodporúča aj kvôli možnému napáchnutiu bielizne. Ak nemáte žehličku s tyčinkou, ktorá na seba viaže nečistotu, skúste zakaždým pred koncom žehlenia vypustiť paru. Nezabudnite dobre potriasť a žehličku pritom nakloniť do viacerých strán. Drobné čiastočky usadeného vodného kameňa sa uvoľnia cez dierky žehliacej plochy.
  4. Umývačka riadu: Aj pri tomto šikovnom pomocníkovi si vystačíte s kyselinou citrónovou. Tú nasypte na dno umývačky a spustite cyklus naprázdno. Vystačiť by vám malo 250 gramov prášku. Účinok môžete znásobiť tým, že odšťavíte niekoľko citrónov a šťavou pokvapkáte zanesené časti umývačky.

Mohlo by vás zaujať: Žiarivo čistá domácnosť bez chémie: Využite pri upratovaní naše tipy!


Ako si poradiť s kúpeľňou?

  • vodovodné batérie – budú sa opäť lesknúť, ak ich dobre vytriete prekrojeným citrónom. Šťavu však nechajte pôsobiť aspoň 30 minút až jednu hodinu, potom opláchnite a vyleštite handričkou z mikrovlákna.
  • záchodová misa – možno sa nad podobnými radami len pousmejete, no vyskúšajte použiť známu Coca-Colu. Najskôr z misy odčerpajte vodu. Predtým, ako odídete do práce, oblejte kolou všetky miesta s usadeninami a nechajte pôsobiť celý deň. Po návrate dôkladne vyčistite misu WC-kefou. Ak je vrstva vodného kameňa príliš hrubá, nechajte cez noc pôsobiť dve šálky octu a znova vykefujte. Veľmi silnou kombináciou je tiež kyselina citrónová rozpustená vo vriacom octe, ktorý ešte teplý (nie vriaci, aby porcelán nepraskol) vylejete do záchoda. Doba pôsobenia závisí od koncentrácie roztoku. Chcete tvorbe vodného kameňa predchádzať? Skúste citrón nakrájať na plátky, dať ich do sieťky a vložiť do nádržky s vodou. Nevýhodou je, že plátky citróna budete musieť vymieňať približne každé tri dni.
  • hlavica na sprchovanie – odpojte ju od hadice a ponorte ju do roztoku, ktorý si pripravíte použitím vody a octu v pomere 1:1. Nechajte pôsobiť cez noc a potom hlavicu v miestach dierok na vodu vykefujte mäkkými štetinami, aby bola ako nová.
  • medzery medzi obkladačkami – obrňte sa trpezlivosťou a vyzbrojte sa zubnou kefkou. Namiešajte si „kašičku“ z prášku do pečiva a vody, naneste na zanesenú špárovaciu hmotu a nechajte pôsobiť. Následne kefkou vydrhnite a handričkou zotrite.
  • vodovodná batéria – je náročná na čistenie pre svoje zakrivenia a aj kvôli tomu, že s ňou nemôžete jednoducho manipulovať. Pomôcť si môžete vatou, ktorú namočíte v octe alevo v roztoku kyseliny citrónovej a obložíte ňou zanesené miesta. Účinok octu aj kyseliny citrónovej je v podstate rovnaký. Rozdiel je najmä v tom, že ocot nepríjemne zapácha.

Aký tip na odstraňovanie vodného kameňa máte vy? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstock.com, thinkstock.com, Emma
Odporúčame