Závislosť na nakupovaní naozaj existuje: A môže vám poriadne skomplikovať život

Žena

thinkstockphotos.com

Nakupujete množstvo vecí a darčekov, často aj zbytočne? Míňate v obchodoch viac peňazí, ako si môžete dovoliť? Pozor, takéto konanie vám môže poriadne skomplikovať život. Objavte jeho príčinu a skoncujte s ním sami, či s pomocou psychológa.

Nutkavé nakupovanie je síce na prvý pohľad menej škodlivé ako užívanie drog, ale môže mať dramatické následky pre tých, ktorí ním trpia. Dokonca môže viesť k tomu, že je daná osoba daná pod kuratelu.

Postihnuté sú častejšie ženy

,,Kompulzívne nakupovanie definujeme ako opakovanie neúmerných nákupov vedúcim k narušeniu fungovania jedinca z psychického, sociálneho i zdravotného hľadiska,“ vysvetľuje psychiater Alain Dervaux. ,,To, čo tvorí hranicu medzi normálnym a patologickým správaním v tomto smere, sú dôsledky, ktoré môže mať nakupovanie: finančné problémy, ktoré môžu viesť až ku kuratele, utrpenie okolia takého jedinca, súdne stíhanie, depresia. Väčšinou tým trpia ženy a porucha sa často prejavuje v dobe dospievania alebo na začiatku dospelosti,“ dodáva.

Claire nakupuje, keď má chmáry na duši alebo sa necíti dobre. Nakupuje tiež, keď ju naštve manžel, alebo keď sa jej život zdá byť príliš ťažký. Nakupuje, nakupuje, a potom … ,,Potom sa cítim veľmi zle, pretože už nemám žiadne peniaze. Potom sa krotím, kým sa mi môj účet v banke nevyrovná. A potom to začne znova,“ zveruje sa. Priznáva, že jej nutkavá potreba nakupovať môže byť známkou choroby.

Môže byť príznakom inej poruchy

Najprv je potrebné preveriť, či nutkavé nakupovanie nie je prejavom inej psychickej poruchy. Niektoré depresie sa napríklad môžu prejavovať tým, že pacient obdobie, keď nakupuje, bez toho aby počítal peniaze.


Mohlo by vás zaujať: Nákup v second-hande: Má viac výhod, než by ste si mysleli


Moment eufórie strieda pocit viny

Ak nie je nutkavé nakupovanie spojené s inými poruchami, môže byť považované za závislosť a tak tiež liečené, hovorí Alain Dervaux. ,,Môže mať napríklad spoločné body s bulímiou. Prichádza rovnaké napätie v okamihu, keď sa pacient chystá nakupovať, potom moment eufória a nakoniec silný pocit viny,“ uvádza. Konštatuje, že mnoho pacientov, ktoré kvôli nutkavému nakupovaniu lieči, trpí nedostatkom sebaúcty.

Príčina môže byť v detstve

,,Osoby trpiace nutkavým nakupovaním totiž väčšinou nakupujú pre svoje okolie viac ako pre seba. Vychádza to z obtiažnosti vyjadriť city slovami. Pacienti sa napríklad zverujú, že im rodičia nehovorili, že ich majú radi, a namiesto toho im dávali darčeky. V dospelosti také schéma reprodukujú, niekedy s nadbytkom. Aby sme im pomohli, je potrebné s nimi o tom hovoriť a podporovať ich pri budovaní autentickejších vzťahov s ostatnými, ktoré nebudú založené na materiálnych daroch,vysvetľuje Alain Dervaux.


Mohlo by vás zaujať: 10 jednoduchých spôsobov, ako ušetriť každý deň: Občas stačia aj maličkosti!


Posilnite sebaúctu

,,Často je potrebné niekoľko návštev u psychiatra, aby sa zistili faktory vedúce ku kompulzivnému nakupovaniu. Lieky na to nemáme. V prípade chýbajúcej sebaúcty ponúkame cvičenia k jej posilneniu, či k zlepšeniu vzťahov k druhým,“ uvádza Alain Dervaux.

Pomôže aj meditácia

Séverine sa lieči nejaký čas a cíti, že nutkavú potrebu nakupovať už dokáže lepšie ovládať. ,,Keď to už nemôžem vydržať, snažím sa meditovať alebo idem behať do lesa. Je však veľmi ťažké odolať,priznáva. ,,V takej chvíli si pacienti myslia, že nakupovanie je jediným prostriedkom na to, aby sa cítili lepšie,“ hovorí Alain Dervaux.


Poznáte niekoho skutočne závislého na nakupovaní? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, ČTK,L´Express
Odporúčame