Závislosť na sladkom je skutočná: Čo robiť, aby ste sa jej zbavili?

Sladkosť

gettyimages

Čo tak si trochu osladiť život? Ak máte vo zvyku dať si ku káve drobné krehké pečivo, vypĺňať čas medzi hlavnými jedlami malými dobrotami a miesto ovocia nosiť v taške zásobu rôznych cukríkov, keksov a tyčiniek, máte nábeh vytvoriť si závislosť od sladkého.

Cukor je podľa viacerých odborníkov na stravovanie rovnako návykový, ale aj nebezpečný ako cigarety. Spúšťa vo vašom tele procesy, ktoré vás môžu dostať do vážnych zdravotných problémov. Ako nájsť správnu mieru v príjme cukru? Ako zistiť, čo je príčinou vašej chuti na sladké?

Čo spôsobuje chuť na sladké?

Z fyziologického hľadiska spúšťa chuť na sladké rozkolísaná hladina cukru v krvi. Ak hladina cukru v krvi poklesne, vznikne v organizme dopyt po rýchlom doplnení energie. Zdrojom rýchlej energie sú práve sladké pokrmy tvorené jednoduchými sacharidmi s vysokým glykemickým indexom.

Síce je chuť na sladké dočasne upokojená, hladina cukru v krvi rýchlo porastie a dôjde k neželaným výkyvom. Kontrolné mechanizmy sa snažia opätovne znížiť hladinu cukru na optimálnu úroveň. Lenže tým opäť klesne energia a s ňou sa ozve aj čoraz nástojčivejšia chuť na sladké.

Základným pravidlom zdravej výživy je udržať čo najstabilnejšiu hladinu krvného cukru. Vybrať si potraviny, ktoré vás dokážu zasýtiť na dlhú dobu, nespôsobujú hlad a majú nízky (maximálne stredný) glykemický index. Potraviny s dobrým sýtiacim účinkom spoznáte tak, že obsahujú veľa bielkovín a vlákniny.


Mohlo by vás zaujímať: Priveľa cukru škodí každému: Zbavte sa závislosti na sladkom čo najskôr


Rozpoznajte príčiny

Ľudské telo nie je stavané na vysoké dávky cukru a “niekde” sa jeho negatíva prejaviť musia. Súvislosť s nárastom obezity a civilizačných ochorení je v tomto prípade viac ako zrejmá. Pravidelná konzumácia zlých sacharidov znižuje vašu sebakontrolu a naopak – zvyšuje túžbu po sladkom. Okrem nesprávneho zloženia stravy môže byť príčin chuti na sladké hneď niekoľko:

Dlhé prestávky medzi jedlami: Iba pri správnej skladbe jedla je možné dodržať optimálnu hladinu cukru počas dňa aj pri troch jedlách denne. Ak je váš príjem nevyvážený a na jedlo nemáte dostatok času, potom prvé, po čom v obchode siahnete, bude istotne kalorická sacharidová bomba.

Únava, nedostatok spánku a stres: Spánok, ktorý trvá 5 – 6 hodín, zvyšuje produkciu tzv. hormónu hladu. Ten vzniká ako odpoveď na zvýšené hladinu kortizolu – stresového hormónu, keďže telo je dlhodobo vystavené nedostatku spánku, bez možnosti regenerácie.

Psychická nepohoda: Keďže sladké dokáže aspoň na krátku chvíľu zabezpečiť, že sa cítime dobre, siahneme po ňom aj vtedy, ak prechádzame náročným emočným obdobím. Je akousi “náhradou” za nedostatok lásky a uznania.

Nedostatok bielkovín a vlákniny v jedálničku: Ich úloha v jedálničku je jasná – navodiť dlhý pocit sýtosti a obmedziť výkyvy hladiny krvného cukru.

Rozmnoženie kvasiniek v črevách: Ak máte problémy s trávením, typu nadúvanie, zápcha alebo hnačka, alebo ste po antibiotickej liečbe, za vašou chuťou na sladké môže byť aj prekyslenie organizmu a kvasinky v črevách, ktorých základnou živinou je práve cukor.

Človek s takýmto problémom má veľkú chuť na biele pečivo a cukrovinky, avšak ich konzumácia jeho stav len zhoršuje. Riešením je detoxikácia, odkyslenie organizmu a obnovenie zdravej črevnej mikroflóry.

Hormonálne výkyvy u žien – zmeny a chemické pochody v tele ženy, ktoré sprevádzajú nástup menštruácie alebo menopauzy, sú tiež jedným z dôvodov, prečo ženy nedokážu odolávať sladkým pokušeniam. Rozkolísanie hormónov vedie k tomu, že bunky odlišne reagujú na inzulín a spolu s ním sa rozkolíšu aj hladiny cukru v krvi.


Mohlo by vás zaujímať: Priberáme a ničí nás únava: Cukor je legálnou drogou, ako ju môžeme obmedziť?


Ako ujsť pred cukrom?

Nebude to ľahké, najmä ak sa v tomto kolotoči točíte už dlhšie, kilá pribúdajú a vaša energia a výkon závisia od príjmu sladkého.

  • Na úvod nahraďte kupované cukrovinky ovocím, ktoré vám chutí. Ideálne s vyšším obsahom vlákniny, napríklad jablká, hrušky, maliny. Povolené je aj sušené ovocie, avšak bez dodatočného dosladzovania.
  • Nepoužívajte umelé ani náhradné sladidlá – zvyšujú chuť do jedla.
  • Pokúste sa vylúčiť cukor prijímaný v nápojoch – sladené kupované vody, káva či čaj s cukrom, kupované džúsy a ovocné šťavy.
  • Pre prípad núdze majte po ruke zdravú tyčinku s vyšším obsahom proteínov, s obsahom orechov a zdravých tukov, bez ukrytých cukrov navyše.
  • Pozor na vysokú konzumáciu sacharidov, ktoré nechutia sladko – t.j. biele pečivo, prílohy ako ryža, zemiaky, cestoviny. V tele sa správajú podobne ako sladkosti – majú vysoký glykemický index, nenavodia dlhý pocit sýtosti, vplývajú na hladinu cukru v krvi a vedú k opätovnému hladu.
  • Kúsok kvalitnej čokolády s obsahom kakaa vyšším ako 70 % pomôže zahnať chuť na sladké.
  • Ak po sladkom siahate vo chvíľach, kedy sa necítite psychicky dobre, zamerajte svoju pozornosť na obľúbenú aktivitu – hobby, šport, prechádzka,…

Máte skúsenosti so závislosti na sladkom? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame