Žijete zdravo no kilá sa vás stále držia: Vaše telo môže byť zavodnené, čo s tým?

zavodnenie- žena stojí na váhe

Zavodnenie môže byť dôvodom nadváhy aj opuchov končatín (Zdroj: GettyImages)

Máte pocit, že vaše telo je akési opuchnuté a ručička na váhe sa podozrivo drží hore, hoci sa neprejedáte a žijete zdravo? Problémom v tomto prípade zrejme nebude nadváha, ale zadržiavanie vody.

Aj keď je voda z hľadiska kvality aj množstva najdôležitejšou zložkou nášho tela, nesmie jej byť nadmerne veľa. V takom prípade pôsobíme viac pri tele a cítime sa nepríjemne. Príznakom zavodnenia je najmä opuch brucha, kĺbov a prstov na rukách, problematické chudnutie, nevysvetliteľný prírastok hmotnosti, potenie dlaní a chodidiel, ale tiež aj celulitída.

Trápi najmä ženy

Množstvo vody v tele závisí od pohlavia, veku, hmotnosti, od príjmu a výdaja tekutín, ale aj od aktivity jednotlivca. Keď sa v tkanivách, dutinách alebo v obehovom systéme voda nahromadí, nastáva zavodnenie. Bežné býva napríklad počas tehotenstva, kedy u žien dochádza k opuchom členkov a rúk. Zadržiavaním vody však vo všeobecnosti trpia ženy viac ako muži – tento problém trápi až približne 70 % z nich. Dôvodom je najmä hormonálna nerovnováha, ktorá okrem tehotenstva nastáva aj pred menštruáciou a v menopauze.

Nadmerné zadržiavanie vody možno označiť aj za problém civilizačný, oveľa viac totiž postihuje menej aktívnych ľudí, ktorí žijú sedavým spôsobom života a nemajú práve ukážkové stravovanie. Hoci nejde o nebezpečný stav, z dlhodobého hľadiska môže mať negatívny vplyv na zdravie srdca a obličiek. Našťastie, eliminovať ho dokážeme aj sami, stačí vyskúšať týchto pár jednoduchých tipov.


Mohlo by vás zaujať: Zavodnenie tela pridáva kilá navyše: Skoncujte s ním čo najskôr


1. Zvýšte príjem vody

Znie to ako paradox, no je to tak. Ak sa chcete zbaviť opuchov, musíte piť viac vody. Mnoho ľudí sa zavodneniu snaží zabrániť tým, že zníži príjem tekutín. Telo sa však v prípade dehydratácie prepne do režimu prežitia a vodu začne ukladať. Pozor, dôležité je aj to, čo pijete – káva ani sladené nápoje vám nepomôžu.

2. Treba sa častejšie potiť

Najväčšou príčinou zavodnenia organizmu je sodík. Ak sa chcete zbaviť prebytku sodíka v tele, mali by ste sa potiť čo najčastejšie. Potenie pomáha regulovať telesnú teplotu a zároveň aj odstraňovať sodné ióny z organizmu. Je jedno, či zvolíte fitko, beh, alebo saunu, podstata je rovnaká.

3. Znížte príjem soli

Tento dôvod je v súvislosti so zavodnením asi najznámejší. Naše telo by malo prijať maximálne 3 až 5 gramov soli denne, ak toto množstvo vysoko prekračujeme, spôsobiť si môžeme nielen nadmerné zadržiavanie vody, ale aj rakovinu a osteoporózu. Opatrne narábať so soľničkou však nestačí, soľ totiž obsahuje aj veľa zdanlivo zdravých a neškodných potravín. Rozhodne sa treba vyhýbať hranolkám, zemiakovým lupienkom, instantným polievkam a ďalším priemyselne spracovaným potravinám. Mnohé obsahujú aj vysoký podiel cukru, a ten uvoľňuje v tele inzulín, ktorý, ak je jeho produkcia príliš veľká, spôsobuje zadržiavanie vody.

4. Pridajte vlákninu

Vláknina prečisťuje tráviaci trakt, dáva do pohybu črevá a eliminuje nadbytočné tekutiny. Jej najbohatším zdrojom je ovocie, zelenina, orechy, semená, pohánka a ovos. Preto by ste potraviny s obsahom vlákniny mali zaradiť do pravidelného jedálnička.


Mohlo by vás zaujať: Zavodnený organizmus vám pridáva na váhe: Ako si s ním poradiť?


5. Zabezpečte dostatok draslíka

Draslík patrí medzi dôležité elektrolyty, ktoré udržiavajú rovnováhu tekutín v tele. Jeho množstvo v organizme sa znižuje nielen potením, ale aj konzumovaním soli. Nedostatok draslíka má na svedomí viacero zdravotných problémov, napríklad svalové kŕče a priberanie. Rovnako sa na rovnováhe tekutín v tele podieľa aj vitamín B6.

6. Dbajte na príjem horčíka

Dôležitým bojovníkom proti nadmernému zadržiavaniu vody je aj magnézium. Práve jeho nedostatok môže byť príčinou, že náš organizmus je zavodnený. Skúste denne prijať aspoň 200 mg horčíka – jeho prirodzeným zdrojom je napríklad špenát, avokádo, tmavá listová zelenina či orechy.

7. Vyhýbajte sa nečinnosti

Ak dlho sedíte, znižujete si prietok krvi v tele. Váš krvný obeh sa stáva pomalším a nie je schopný prepraviť do tela všetky živiny. Rovnako ťažšie sa zbavuje nadbytočnej tekutiny a sodíka. Ak pravidelne cvičíte, je to skvelé. No aj v dňoch, kedy nemáte tréning, by ste mali vyvíjať nejakú pohybovú aktivitu, stačí aj práca v záhrade alebo obyčajná prechádzka.


Plní elánu aj na Facebooku: Buďte v obraze a nenechajte si ujsť už žiadny zaujímavý článok

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame