Zavodnenie tela pridáva kilá navyše: Skoncujte s ním čo najskôr

Žena

thinkstockphotos.com

Poznáte ten pocit, keď ráno vstanete a v zrkadle sa takmer nespoznávate, pretože máte opuchnuté oči i celé telo? Príčinou je nadmerné zadržiavanie vody v tele. Napriek tomu, že je voda nenahraditeľnou súčasťou nášho organizmu, v nadmernom množstve spôsobuje to, že sme nie len opuchnutí, ale vyzeráme viac pri sebe, nadmerne sa potíme a cítime sa nepríjemne.

Môžeme si za to aj sami

Zadržiavaniu vody v tele sa odborne nazýva aj edém. Ide o poruchu, ktorá sa prejavuje opuchnutými očami, chodidlami, rukami, prstami a najmä bruchom. Opuchy vznikajú v dôsledku nahromadenia tekutín v telových dutinách, obehovom systéme i tkanivách, kedy sa rovnováha medzi príjmom a výdajom tekutín v tele narušila.

Za tento stav si niekedy môžeme aj sami, pretože môže byť dôsledkom zlej životosprávy. V niektorých prípadoch však ide o nežiaduci účinok liekov proti bolesti, na rozšírenie ciev alebo o prejav choroby.

Trápi najmä ženy

Zavodnenie tela sa vyskytuje častejšie u žien ako u mužov. Potrápiť vie najmä v období po menopauze. Takisto sa vyskytuje u žien, ktoré dlhodobo užívajú antikoncepčné tabletky. Zároveň sa objavuje aj u ľudí, ktorí trpia nedostatkom fyzickej aktivity. Vtedy sa nevyhýba ani mužom.

Sledujte si príjem soli

Najčastejšou príčinou zavodnenia je nadmerné solenie. Soľ síce obsahuje sodík, ktorý je pre správnu funkciu tela nevyhnutný, v nadmernom množstve však škodí. Ak zjete veľmi slané jedlo, vaše telo sa snaží soľ v tele zriediť vodou, ktorú začne zadržiavať. Nestačí, ak soľničku odložíte bokom. Soľ sa nachádza takmer v každom pokrme a jej príjem si treba poctivo sledovať.


Mohlo by vás zaujímať: Pozor na oslabený pocit smädu: Môže viesť k dehydratácii i úpalu


Problémom aj dehydratácia

Ak si hovoríte, že nadmerné solenie sa vás vôbec netýka, problém môže byť aj niekde inde. Zavodnenie tela si môžete spôsobiť aj dehydratáciou a teda nedostatočným pitným režimom. V takomto prípade sa telo bojí, že príde o všetku vodu a začne ju v tele zadržiavať, čo vedie k nepríjemným opuchom.

Pokiaľ ani toto nie je váš prípad, ďalšou príčinou môže byť aj nedostatok vitamínu B6 či horčíka. Zavodnením však trpia aj ľudia, ktorí jedia príliš veľa spracovaných potravín. Tie obsahujú množstvo soli, cukru a umelých sladidiel, ktoré zaťažujú obličky a pečeň.

Pomôže vám úprava stravy

V prípade, že trpíte zavodnením a nedokážete si s týmto problémom poradiť, skúste začať tým, že zmeníte svoju stravu. V prvom rade by ste mali jesť ovocie a zeleninu, pretože obsahujú množstvo potrebných vitamínov. Najlepšie sú banány, jablká, marhule, melón, pomaranče a zo zeleniny špargľa, mrkva, petržlen, uhorka, špenát, tekvica, strukoviny a zemiaky. Takisto obmedzte príjem soli, cukrov a nezdravých polotovarov. Nezabudnite udržiavať svoje telo hydratované a pravidelne sa hýbte.


Mohlo by vás zaujímať: 10 dôvodov, pre ktoré nezhadzujete tuk: Zistite, na čo si dať pri diéte pozor!


Bylinná čajová kúra

Na odvodnenie tela pomáhajú aj čajové kúry. Najčastejšie sa odporúča piť čaj z púpavy, pŕhľavy, brezy, prasličky či z jahodového alebo malinového listu. Bylinky môžete aj kombinovať. Aby kúra zabrala, je potrebné piť čaj každý večer počas dlhšej doby.

Čaj na odvodnenie

Potrebujeme:

●       20 g prasličky roľnej

●       20 g žihľavovej vňate

●       20 g malinových listov

●       20 g jahodových listov

●       20 g plodov borievky

Postup: Každý večer zalejeme čajovú lyžičku bylinnej zmesi štvrť litrom vody a necháme lúhovať zhruba dvadsať minút. Čaj by sa nemal piť po siedmej hodine večer.


Máte vlastné skúsenosti so zavodneným organizmom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame