Zavodnený organizmus vám pridáva na váhe: Ako si s ním poradiť?

Staršia žena

thinkstockphotos.com

Zadržiavanie vody v organizme a následný efekt kíl navyše nie je ničím výnimočným. Nepríjemnými sprievodnými príznakmi často bývajú aj opuchnuté nohy či oči, čo sa prejavuje najmä ráno po prebudení. Prečo sa to vo vašom tele deje a ako sa neželaného zavodnenia zbaviť?

Neukazuje ručička na váhe večer a ráno to isté?

Príčinou zrejme nebude rapídny prírastok tukových zásob. Prudké zmeny váhy, akými sú napríklad hoci aj kilový rozdiel na váhe ráno v porovnaní s večerom, má na svedomí práve zadržiavaná voda. Rovnováha medzi vylučovaním a zavodňovaním sa tak naruší a vy môžete mať nepríjemný pocit nafúknutia či opuchnutia. Prečo sa tak vo vašom tele deje? Súvisí to najmä so stravou, ktorú ste zjedli, resp. s jej deficitom.

Prsty v tom má sodík aj cukry

Práve nadmerný príjem sodíka je najčastejším dôvodom, prečo dochádza ku nadmernému zadržiavaniu tekutín v tele. Priveľa sodíka konzumuje väčšina z nás najmä v pochutinách, ako sú slané oriešky, chipsy, krekry, ale zdrojom je aj presolené jedlo, polotovary, či spracované jedlá. Podobne to však v tele funguje aj s nadmerným príjmom cukru a škrobu. Pozor preto aj na prejedanie sa cestovinami, bielou ryžou, alebo sladenými nápojmi a zákuskami.


Tiež by vás mohlo zaujať: Neviete si rady so zdravotnými problémami? Možno je za všetkým jedlo!


Vinníkmi môžu byť aj choroba a lieky

Ak ste sa práve zháčili, že ste zavodnení aj keď nekonzumujete veľa slaného či sladkého, môžete mať pravdu. Príčinou zavodnenia totiž môže byť aj choroba, najmä nesprávne fungujúce obličky. Okrem toho sa môžu na zadržiavaní vody v tele podieľať aj lieky, ktoré beriete – napríklad hormonálna antikoncepcia. Ak si myslíte, že je tento problém spôsobený práve nevhodnou liečbou, poraďte sa so svojím lekárom o inej alternatíve. Kolísanie váhy spojené s týmto problémom môže taktiež u žien súvisieť aj s menštruačným cyklom.

Čo platí proti zavodneniu?

Ak ste presvedčení o tom, že nadbytok vody vo vašom tele má stravovací základ, potom je kľúč na jeho odstránenie pomerne jednoduchý – zmeniť jedálniček. Ako?

  • príjem soli obmedzte na minimum – vzdajte sa všetkého slaného či presoleného, čo vám príde do cesty, prestaňte používať soľničku na dosáľanie pokrmov v reštaurácii, vyhnite sa rýchlemu občerstveniu a spracovaným jedlám a polotovarom, ktoré obsahujú množstvo sodíka. Nevhodné sú aj slané syry a údeniny.
  • odpustite si aj cukor – ak to myslíte vážne, mali by ste sa vzdať aj cukroviniek, sladkostí, zákuskov, ale aj bieleho chleba, pečiva, bielej múky, cestovín a bielej ryže. Množstvo cukru sa skrýva v sladených a energetických nápojoch, preto pozor aj na ne.
  • doplňte draslík – tento minerál je veľmi dôležitý na udržanie rovnováhy telesných tekutín. Neváhajte preto jesť viac ovocia a zeleniny, ktoré ho obsahujú. Bohatými zdrojmi draslíka sú napríklad: banány, marhule, pomaranče, zemiaky, hydina, či mliečne výrobky.
  • pite, pite, pite – znie to síce ako nezmysel na druhú, no čo sa spočiatku môže zdať ako ešte väčšie zlo, je práve naopak pomocou. Dostatok čerstvej vody dokáže vyplaviť z tela nahromadený sodík a s ním spoločne aj nadmerne zadržanú tekutinu.
  • obilniny, strukoviny aj morské riasy – vaša strava by sa mala skladať zo zeleniny, vhodná je napríklad špargľa, koreňová zelenina, napríklad mrkva, petržlen, zeler. Dbajte na dostatok strukovín (najmä sója a mungo), z obilnín by ste mali uprednostniť najmä ovos a jačmeň. Doplňte si aj vitamíny A a C a vhodný je aj príjem morských rias, najmä druhu kombu.

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pomáha aj lymfodrenáž

Lymfatický systém zohráva pri tematike nadmerného zadržiavania tekutín v tele dôležitú úlohu. Ak je preťažený, nespĺňa svoju funkciu na 100% a tým pádom taktiež prispieva ku zavodneniu. Efektívne pôsobí lymfodrenáž, ktorá sa vykonáva prístrojovo a pocitovo pripomína príjemnú masáž nôh. Ešte o niečo účinnejšia je však ručná lymfomasáž, ktorú môžete podstúpiť u maséra. Bez úpravy životného štýlu však ani ona neprinesie zázraky. Lymfodrenáž má okrem odvodnenia aj iné prednosti – pomáha napríklad znižovať hmotnosť, zmierňuje celulitídu a je aj prevenciou kŕčových žíl.


Máte vlastné skúsenosti so zavodneným organizmom? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Nela
Odporúčame