Zázračná aminokyselina DLPA: Pomôže schudnúť aj zlepšiť náladu

Mlieko

sxc.hu

Potrebujete schudnúť, zahnať prehnané chute na jedlo a pomôcť aj svojej psychike? Jedným z prirodzených prostriedkov, ktorý vám môže pri všetkých týchto problémoch pomôcť, je napríklad fenylalanín – DLPA. Okrem toho pomáha aj pri chronickej bolesti a to bez toho, aby ste sa od neho stali závislými. Telo si ho však nedokáže vytvoriť samé a preto je potrebné dopĺňať ho z externých zdrojov.

Čo je to DLPA?

PA je skratkou fenylalanínu. Je to esenciálna aminokyselina, ktorá má dva druhy: L – formu a D – formu. DLPA je teda kombináciou obidvoch foriem tejto aminokyseliny. Telo si ju však nevie samo vytvoriť. Je preto dobré, keď je do tela dodávaná prostredníctvom stravy alebo výživových doplnkov.

DLPA vám pomôže:

 • zlepšiť náladu
 • zmierniť chronickú bolesť (napr. pri artróze, artritíde, migrénach, bolestiach chrbtice, či predmenštruačných bolestiach)
 • vylepšiť mentálnu únavu
 • zlepšiť pamäť a schopnosť učenia
 • znížiť chuť do jedla
 • schudnúť

Mohlo by vás zaujímať: Zázračný koenzým Q10: Dokáže pomôcť pri paradentóze aj proti starnutiu


Chronická bolesť ustúpi bez rizika závislosti

Túto aminokyselinu si dopĺňajú aj ľudia, ktorí trpia dlhotrvajúcimi chronickými bolesťami. Jej nespornou výhodou je najmä fakt, že nevyvoláva závislosť, nie je toxická, nefiguruje na zozname zakázaných dopingových látok a nemá ani nijaké vedľajšie účinky. Funguje tak, že chráni endorfíny, ktoré potláčajú bolesť. Tiež predlžuje životnosť samotných endorfínov.

Zlepší vám aj náladu

Endorfíny, ktoré DLPA chráni, prispievajú aj k potlačeniu miernej skľúčenosti. Tie sa totiž viažu na opiátový receptor na mozgu, čím pomáhajú zvládať vnútorný nepokoj. Okrem toho dokáže DLPA aj zvýšiť hladinu noradrenalínu, ktorý pomáha znižovať sklony ku depresiám, únave a precitlivení. DLPA je prekurzorom dopamínu, čo znamená, že má výrazné antidepresívne účinky. Tiež zlepšuje schopnosť učenia, pamäte, stimuluje mozgovú aktivitu a používa sa aj na prevenciu a liečbu Parkinsonovej choroby.

Schudnite s fenylalanínom

Fenylalanín je jediný prostriedok proti depresiám a bolesti, ktorý je nenávykový a je uznávaný vedou a lekármi. Medzi jeho nezanedbateľné účinky však patrí aj schopnosť znižovať chuť na jedlo. Zvyšuje totiž tvorbu cholecistokinínu, ktorý znižuje chuť na jedlo. Ak ho máte v tele primálo, chuť na jedlo je vyššia, čo znamená, že sa budete prejedať. Ak ho však máte veľa, čo zabezpečíte jeho zvýšeným prísunom, budete jesť menej, a tým pádom aj schudnete.


Mohlo by vás zaujímať: Všetko o mlieku: Ako sa spracováva a ktoré je pre vás najzdravšie?


Prírodné zdroje fenylalanínu sú:

 • čokoláda
 • syry (najmä parmezán, tofu)
 • orechy a semená
 • mäso, ryby
 • mlieko
 • vajcia
 • kvasnice
 • izolovaný sójový proteín

Pri jeho užívaní nejedzte bielkoviny

DLPA je určený takmer pre každého. Prijímať ho môžu športovci, študenti, starší ľudia aj ľudia, ktorí potrebujú schudnúť a je tiež určený pre ľudí s prácou náročnou na psychiku. Užívať sa môže až päť tabletiek denne, nalačno a nemal by sa užívať spoločne s bielkovinovým jedlom, pretože to znižuje jeho účinnosť. Naopak, príjem vitamínu C a B6 by ste mali počas jeho užívania zvýšiť, pretože ten zvýši účinnosť DLPA. Nemali by ho užívať osoby trpiace fenylketonúriou, cukrovkou a rakovinou kože. Balenie 60 tabliet kúpite už za 6 Eur.


Aké poznatky a informácie máte o zázračnej aminokyseline DLPA vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame