Zázračná sóda bikarbóna: Pomôže vám pri bolesti hrdla aj počas nepríjemného trávenia

Sóda birkarbóna

Sóda birkarbóna (Zdroj: GettyImages)

V obchode za stogramové vrecko zaplatíte pár centov, vďaka čomu nechýba takmer v žiadnej domácnosti. Reč je o sóde bikarbóne, ktorá má v našich kuchyniach nezastupiteľné miesto od nepamäti. Nepoužíva sa totiž len ako prísada do pečených maškŕt, ale aj ako prvá pomoc pri množstve zdravotných problémov. Odvážni americkí vedci dokonca tvrdia, že jej účinky majú obrovský význam aj pri liečbe rakoviny. Viete, na čo všetko je možné tento biely prášok vlastne využiť?

Keď žalúdok protestuje…

Neodolali ste na oslave majonézovému šalátu, lákavým chlebíčkom či krémovým koláčom? Nech už ste sa k prejedenému žalúdku dopracovali akokoľvek, zvyčajne nejde o nič príjemné. Zaťažený tráviaci systém totiž štrajkuje, čo sa prejavuje bolesťou, nafúknutosťou a pocitom, akoby vám v bruchu ležali obrovské balvany. Práve od týchto príznakov vám môže uľaviť sóda bikarbóna. Rozmiešajte dve kávové lyžičky v pohári vody a nápoj vypite na ex. Zlepšené trávenie by nemalo na seba nechať dlho čakať.

Uhaste požiar v pažeráku

Tí z vás, ktorých trápi pálenie záhy pravidelne, si život bez sódy bikarbóny zrejme ani nevedia predstaviť. Návrat kyslého obsahu žalúdka do pažeráka vie totiž poriadne znepríjemniť pracovný deň, či zdvorilostnú návštevu. A práve sóda bikarbóna rozpustená vo vode sa dokáže postarať o okamžitú úľavu. Tá je však, bohužiaľ, zvyčajne len krátkodobá. Odborníci preto varujú, že pacienti by sa mali jej dlhodobému užívaniu vyhýbať. Rizikom je totiž narušenie rovnováhy vnútorného prostredia organizmu.


Mohlo by vás zaujať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Upokojte boľavé hrdlo

Škriabe vás v hrdle a cítite, že na vás „niečo lezie“? Namiešajte si domáce kloktadlo. Stačiť by mala jedna čajová lyžička sódy bikarbóny rozpustená v jednom decilitri vlažnej vody. Najskôr kloktajte každú hodinu, neskôr intervaly predĺžte. Existujú dokonca aj odvážlivci, ktorí k sóde primiešajú lyžičku soli, aby antibakteriálne účinky ešte zvýšili. Takáto kombinácia vás boľavého hrdla vraj môže zbaviť už v priebehu prvých 24 hodín od príznakov.

Zuby ako perličky

Sóda bikarbóna je tiež známa svojím bieliacim efektom. Aj preto ju mnohí ľudia používajú namiesto zubnej pasty – výsledok je viditeľný takmer okamžite. Dentisti však varujú, že takýmto spôsobom bielenia zubov pacienti riskujú vážne poškodenie zubnej skloviny. Kvôli žiarivejšiemu úsmevu by ste sódu nemali používať častejšie ako raz do roka. Obsahuje totiž priveľa abrazívnych častíc.


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Pomoc tam, kde by ste to možno nečakali…

Zlyhávanie obličiek – sóda bikarbóna podľa štúdie vedcov blokuje produkciu amoniaku v obličkách, ktorý je pre organizmus toxický

Nadmerné potenie nôh – vyskúšajte si namáčať nohy v lavóre s teplou vodou, v ktorej rozpustíte dve polievkové lyžice sódy bikarbóny

Píling – sódu bikarbónu zmiešajte s troškou vody, aby vznikla biela kašička. Zmes môžete použiť na tvár a pokožku tela približne 1-2 krát do týždňa

Uštipnutie – rovnaká kašička by mohla pomôcť aj v prípade, že vás poštípe včela, osa, či iný hmyz; reakcia pokožky by sa mala zmierniť

Liečba rakoviny – reálna šanca či demagógia?

Zástancovia metabolicej medicíny vkladajú do sódy bikarbóny veľkú nádej. Podľa istej francúzskej lekárskej štúdie totiž existuje liečebná metóda, ktorá spočíva len v použití sódy bikarbóny. Jej podstatou je alkalizácia vody (pol čajovej lyžičky sódy na liter vody), ale aj rôzne výplachy. Tí istí „liečitelia“ však zásaditú stravu odporúčajú aj pri redukcii nadváhy, pričom sľubujú úbytok až pol kila hmotnosti denne. Nakoľko dôveryhodne to znie, už radšej posúďte sami.

Zdroj: enterijerstana.com, enterijerstana.com, Emma
Odporúčame