Zázračné chia semienka: Zlepšia trávenie, dodajú energiu a spomaľujú starnutie

Chia semená

thinkstockphotos.com

Chia semienka boli v dávnej minulosti základnou prísadou mayských a aztéckych jedál. V súčasnosti sú vďaka svojmu nutričnému zloženiu a priaznivému účinku na zdravie označované za superpotravinu. Práve vďaka tomu si získavajú svoje miesto v čoraz väčšom počte domácností.

Chia semienka sú v prvom rade vynikajúcim zdrojom antioxidantov. Zároveň však obsahujú celý rad životne dôležitých živín ako sú omega-3 mastné kyseliny, vláknina, bielkoviny, vápnik, mangán, horčík, draslík, fosfor a železo, zinok. Z vitamínov sú to vitamín B1 (tiamín), B2 a B3 (niacín). Okrem toho, že sú celozrnné, sú zároveň aj prirodzene bezlepkové. Odborníci odporúčajú konzumovať asi 20 gramov alebo približne jeden a pol lyžice chia semienok dvakrát denne.

Dodávajú energiu

Chia semienka sú jedným z najlepších rastlinných zdrojov, ktoré sú založené na báze bielkovín. Zároveň obsahujú stroncium, látku, ktorá napomáha ich vstrebávaniu a je skvelou zásobárňou energie. Kombinácia vitamínov a minerálov má pozitívny vplyv na výkonnosť. Mnohí fitness tréneri, ktorí sa zároveň zaoberajú zdravou výživou, považujú chia semienka za skvelú náhradu nápojov pre športovcov. Ich nevýhoda však tkvie v tom, že sú založené na cukrovom základe.

Udržujú hladinu cukru na správnej úrovni

Podľa štúdie z roku 2009 uverejnenej v časopise British Journal of Nutrition, môžu chia semienka stabilizovať hladinu cukru v krvi. Môže za to unikátna kombinácia rozpustnej a nerozpustnej vlákniny a kvalitných bielkovín. Tie totiž spomaľujú tempo, ktorým sú dochádza k stráveniu komplexných sacharidov. Túto schopnosť ocenia najmä ľudia cukrovkou 2. typu. Okrem toho môže konzumácia chia semienok znížiť hladinu zlého cholesterolu v krvi, čím sa zároveň znižuje riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb.


Mohlo by vás zaujať: Tajomstvo Aztékov: Chia semienka sú bombou pre zdravie a pomôžu aj schudnúť


Spomaľujú proces starnutia

Krásna pleť, zdravé vlasy a nechty – aj to dokážu ovplyvniť chia semienka. Vyznačujú sa totiž vysokým obsahom antioxidačných látok, ktoré pomáhajú v boji s voľnými radikálmi. Vďaka tomu dochádza k spomaleniu vonkajších príznakov starnutia. V boji proti vráskam, stareckým škvrnám a vysušovaniu pleti pôsobia aj omega-3 mastné kyseliny.

Potláčajú chuť do jedla

Ako už bolo spomenuté, chia semienkaskvelým zdrojom vlákniny. Tá sa vo všeobecnosti odporúča práve ľuďom, ktorí sa rozhodli bojovať s nadváhou či hmotnosťou všeobecne. Vláknina totiž v žalúdku na seba viaže vodu, vďaka čomu zväčšuje svoj objem a zapĺňa jeho väčšiu časť. Tým sa potláča chuť do jedla. Podporu rastu svalovej hmoty zasa zabezpečujú proteíny a esenciálne mastné kyseliny.

Zlepšujú trávenie

Okrem regulácie chuti do jedla má prítomná vláknina ešte jednu významnú funkciu. Dokáže regulovať funkciu čriev a zlepšuje proces trávenia. Nerozpustná vláknina prechádza plynule cez tráviaci systém, zatiaľ čo rozpustná udržuje hrubé črevo hydratované a zaisťuje bezproblémové trávenie. Vďaka vysokému obsahu antioxidantov dochádza k prirodzenému vylučovaniu škodlivých toxínov z tela.


Mohlo by vás zaujať: Doprajte si najzdravšie semená: Inšpirujte sa tipmi na ich použitie pri varení


Bojujú proti anémii

Anémia je stav, pri ktorom telo neprodukuje dostatok zdravých červených krviniek. Tie sú pre telo nesmierne dôležité, pretože viažu kyslík a prenášajú ho do tkanív. Ich nedostatok má teda za následok únavu a celý rad ďalších zdravotných problémov. Najčastejšou príčinou tohto stavu býva nízky príjem železa. Už dve polievkové lyžice chia semienok poskytujú telu asi 2,2 miligramy železa, čo predstavuje približne 12 percent celkovej odporúčanej dennej dávky.

Zmierňujú príznaky osteoporózy

Chia semienka sú bohaté na vápnik a niekoľko ďalších živín, ako je horčík, bielkoviny a fosfor. Všetky spomenuté látky zabraňujú stavu, kedy sa kosti stávajú krehkými. Zároveň omega-3 mastné kyseliny v semienkach chia pomáhajú zvýšiť hustotu kostných minerálov. Ich pravidelnou konzumáciou dochádza k zmierneniu bolesti kĺbov, zápalov a príznakov artritídy.

Bojujú proti vzniku srdcovo-cievnych chorôb

Vďaka koncentrovaným zdrojom omega-3 a omega-6 mastných kyselín chia semená znižujú hladinu škodlivého cholesterolu a triglyceridov a zároveň zvyšujú hladinu tzv. dobrého cholesterolu. Prispievajú tak k spomaleniu kôrnatenia ciev a znižujú vysoký krvný tlak.


Mohlo by vás zaujať: Kôstky z hrozna či marhúľ a ďalšie semienka: Sú pre vaše zdravie hitom


Zlepšujú funkciu mozgu

Ak chcete zlepšiť pamäť a koncentráciu, chia semená by ste mali zaradiť do svojho jedálnička. Dôvodom sú už niekoľkokrát spomínané omega-3 mastné kyseliny. Tie totiž zlepšujú komunikáciu medzi mozgovými bunkami. Okrem toho tieto esenciálne mastné kyseliny pomáhajú, aby boli bunkové membrány v mozgu pružnejšie a prenos informácii účinnejší.

Ako si ich pripravíte?

Vďaka tomu, že chia semienka nemajú žiadnu výraznú chuť, môžete ich pridať v podstate do akéhokoľvek receptu. Neodporúča sa však konzumovať ich v suchej forme. Ideálne je namočiť čajovú lyžičku v pohári vody, vďaka čomu vznikne gélovitá hmota vhodná na pitie. Ak sa však neviete stotožniť s touto konzistenciou, môžete skúsiť napríklad pridať ich do pudingu, krupicovej kaše, smoothie nápoja, či polievok. Ak ale trpíte alergiou na sezamové či horčičné semienka, o ich konzumácii by ste sa mali poradiť s lekárom. Zároveň dodržiavajte odporúčané denné dávkovanie.

Chia semienka sa už nachádzajú aj v regáloch so zdravými potravinami v rôznych potravinových reťazcoch, no celkom určite ich nájdete v tzv. zdravých či bio obchodoch. Ich cena sa pohybuje približne vo výške 8,90 € za kilogram.


Ako často si chia semienka doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame