Zázračné kmeňové bunky vyliečia boľavé kĺby: Zistite ako a za koľko!

kĺb

freedigitalphotos.net

Prvé príznaky degeneratívneho ochorenia najviac namáhaných veľkých kĺbov, ktoré spôsobuje artróza, sa začínajú postupne prejavovať už od 40. roku života. Vo veku nad 50 rokov je postihnutý už každý druhý človek a dá sa povedať, že určitý stupeň artrózy má každý šesťdesiatnik. Ako si s týmto neduhom poradiť?

Artróza je väčšinou dôsledkom prirodzeného opotrebovania kĺbov alebo reumatického ochorenia. Na potláčanie bolestí siahajú pacienti po analgetikách alebo nesteroidných protizápalových liekoch, ktoré majú nepriaznivý vplyv na žalúdok, pečeň a obličky. Základný problém však ostáva. Posledným riešením je výmena kĺbu. Lenže, chýbajúca odvaha k tomuto zákroku a dlhý čas čakania na operáciu nútili pacientov hľadať iné riešenia.


Mohlo by vás zaujať: Boľavé kĺby vás už trápiť nemusia: Pomôžte si účinnými ľudovými receptami


Pomoc v podobe kmeňových buniek

Mnohí Slováci sa preto rozhodli cestovali za inovatívnou liečbou pohybových ochorení pomocou vlastných kmeňových buniek do zahraničia, najčastejšie do Brna. Od apríla tohto roku je jedinečná liečba dostupná aj na Slovensku. Liečba je vhodná pre pacientov od 18 rokov vrátane seniorov. Najstarší liečený pacient mal 85 rokov.

Prečo práve kmeňové bunky?

Sú to bunky svojho vlastného organizmu a slúžia ako obrovská zásobáreň pre ich obnovu. Nachádzajú sa v rôznych častiach ľudského tela (vo svaloch, v zubnej pulpe, placente, koži, pečeni). Veľmi dostupným a bohatým zdrojom sú kostná dreň a tukové tkanivo (v 1 ml tukového tkaniva sa nachádza 100 000 až 500 000 kmeňových buniek). Majú schopnosť nahradiť bunky rôznych orgánov a vyliečiť tak mnohé degeneratívne ochorenia. Zatiaľ najviac preskúmanou oblasťou je využitie kmeňových buniek v liečbe degeneratívnych zmien kĺbových chrupaviek. Kmeňové bunky sa menia na chrupavkovité a upravujú povrch zničenej chrupavky.

Svojou schopnosťou sebaobnovy a diferenciácie majú kmeňové bunky obrovský liečebný, regeneračný a hojivý potenciál, ktorý sa v súčasnej dobe používa aj v liečbe mnohých iných ochorení. Po aplikácii bunky putujú do miest poraneného alebo poškodeného tkaniva v kĺbe a napomáhajú jeho oprave a regenerácii. Je to oveľa efektívnejšia a rýchlejšia liečba ako pri výmene kĺbu,“ povedal MUDr. Jaroslav Michálek z Medzinárodného konzorcia pre bunkovú terapiu a imunoterapiu Lekárskej fakulty Masarykovej univerzity v Brne.

Liečba kmeňovými bunkami je vhodná na liečbu veľkých kĺbov (bedrové, kolenné a ramenné) a stredných kĺbov (lakeť, zápästie a členok). Ide o bezpečnú liečbu, keďže sa aplikujú vlastné tkanivá. Výhodou je, že výrazne dokážu spomaliť nutnosť prikročiť k výmene kĺbu, ba môžu ju aj nahradiť (to však závisí od stupňa poškodenia kĺbu).


Mohlo by vás zaujať: Reumatoidná artritída trápi množstvo ľudí: Čo všetko o nej potrebujete vedieť?


Ako prebieha terapia

Na využitie liečebných účinkov je potrebné kmeňové bunky šetrne izolovať z tukového tkaniva a následne ich premiestniť do postihnutého miesta. Odber tukového tkaniva, z ktorého sa získavajú kmeňové bunky, prebieha v lokálnom znecitlivení (podobne ako pri liposukcii) a je bezbolestný. Prv než sa aplikujú, vymývajú sa špeciálnou laboratórnou technikou  a následne vložia do aktivovanej krvnej plazmy, ktorá je ešte obohatená rastovými faktormi. Odber spolu s aplikáciou buniek sa uskutočňuje v rámci jedného liečebného zákroku. Celý proces aplikácie kmeňových buniek a krvnej plazmy do kĺbu vrátane celkovej prípravy a uskutočnenia samotného zákroku trvá len 2-3 hodiny podľa počtu súčasne liečených kĺbov. Po zákroku pacient odchádza domov. Liečba je jednorazová,“ vysvetlil MUDr. Jakub Rybár, chirurg NsP Medissimo.  

Doterajšie výsledky

Z minuloročného výskumu konzorcia vyplýva, že  touto metódou liečili 433 kĺbov u 275 pacientov vo veku od 20 do 85 rokov (u jedného možno liečiť najviac štyri kĺby). Počas niekoľkomesačného sledovania u nich nezaznamenali infekcie, horúčky, príznaky trombózy a ani žiadne iné závažné vedľajšie účinky.

Z tých 275 pacientov 44 % odporučili lekári umelý kĺb. Po liečbe kmeňovými bunkami už nemuseli ísť na operáciu a ich stav sa veľmi zlepšil. Bunkové terapie sú liečbou 21. storočia. Zákrok je záležitosťou niekoľkých hodín a v USA ich už vykonali vyše milióna. Tento systém výrazne zlacňuje liečbu,“ doplnil MUDr. Michálek.


Mohlo by vás zaujať: Výmena kĺbu vám môže uľahčiť život: Čo všetko od tejto operácie očakávať?


Efekt liečby

Závisí od stupňa poškodenia kĺbu. Efekt liečby pomocou kmeňových buniek sa prejaví v priebehu niekoľkých dní postupnou úľavou od bolesti. K úplnej regenerácii kĺbovej chrupavky dochádza v období troch až ôsmich týždňov. Aktivita kmeňových buniek je dlhodobá, trvá až 1-2 roky.

Nežiaduce účinky

Doposiaľ neboli zaznamenané žiadne závažné vedľajšie účinky v zmysle vzniku nádorového, infekčného alebo autoimunitného ochorenia. Iba u 9 pacientov pretrvávala stuhnutosť ošetrovaného kĺbu v rozsahu 1 týždňa a u 1 pacienta trvala dlhší čas.

Kontraindikácie na liečbu kmeňovými bunkami

  • rastúci organizmus
  • onkologické ochorenie
  • infekčné ochorenie

Cena

Z  jedného odberu možno použiť bunky na opravu 4 kĺbov. Cena pri jednom kĺbe je 1400 eur, pri dvoch 2000 eur. Zahŕňa odber kmeňových buniek, ich aplikáciu a všetky následné pravidelné kontroly. Pacient uhrádza plnú sumu, keďže poisťovňa zákrok zatiaľ neprepláca.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Oblasti využitia vlastných kmeňových buniek

  • plastická chirurgia (zväčšenie poprsia, modelovanie tváre, odstraňovanie vrások, hojenie jaziev, rán, vredov a popálenín)
  • ortopédia (liečba osteoartrózy veľkých kĺbov, vyskočenej medzistavcovej platničky, liečba artritídy, urýchlené hojenie zlomenín kostí, poranenie úponov šliach, väzov, svalov)
  • kardiológia a ochorenia cievneho systému (infarkt myokardu, kardiomyopatia, ischemická choroba dolných končatín, cievna mozgová príhoda)
  • neurológia (roztrúsená skleróza, cievna mozgová príhoda, Parkinsonova choroba, Alzheimerova choroba, amyotrofická laterálna skleróza, traumatické poškodenie mozgu a miechy, transverzálna lézia miechy, cerebelárna ataxia)
  • gastroenterológia (Crohnova choroba, cirhóza pečene, ulcerózna kolitída)
  • pulmológia (pľúcna fibróza, chronická obštrukčná choroba pľúc)
  • kožné ochorenia (dermatomyositída, sklerodermia, lupienka, epidermolysis bulosa)
  • autoimunitné ochorenia ( diabetes I. a II. typu a jeho komplikácie, roztrúsená skleróza, Crohnova choroba, reumatoídna artritída, lupus erythematodes)
  • transplantácia s použitím alogénnych (od iného zdravého darcu) kmeňových buniek (transplantácia orgánov-prevencia odhojenia, transplantácia krvotvorných buniek-prevencia a liečba choroby z reakcie štepu proti hostiteľovi…)
  • … a ďalej ukáže čas.

Vyskúšali ste už použitie zázračných kmeňových buniek? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame