Zázračné účinky sexu na ľudské telo: Tešte sa zo zdravšieho srdca aj dobrej erekcie

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Ak žijete bez sexu už niekoľko mesiacov až rokov, možno ste pri pohľade spätne na obdobie sexuálnej aktivity postrehli na svojom tele isté zmeny. Nedá sa jednoznačne tvrdiť, či pôjde o pozitívne alebo negatívne vedľajšie účinky. Na frekvenciu romantického styku má totiž vplyv viacero faktorov. Rozhodujúcimi sú predovšetkým subjektívne dôvody, ako sú prítomnosť a kvalita vzťahu, vek, sexuálny apetít či zdravotné problémy. Čo myslíte, prečo je lepšie sex mať?

Keď sa zhorší zdravotný stav

Jednou z najčastejších príčin sexuálnej abstinencie je prítomnosť zdravotných ťažkostí. Máme prirodzené obavy, že kvôli problémom nemôžme. Patria sem predovšetkým:
ochorenia srdcovocievnej sústavy, kedy sa pacienti obávajú infarktu pri „akcii“
chronické bolesti kĺbov a chrbtice, ktoré sa ozývajú v najnevhodnejšej chvíli a negatívne pôsobia aj na výber sexuálnych polôh
poškodenie nervov pri cukrovke (diabetická neuropatia), ktorá spôsobuje, že u mužov sa erektilná dysfunkcia objavuje o 10-15 rokov skôr
užívanie antidepresív a niektorých liekov proti úzkosti, ktoré potláčajú prirodzenú sexuálnu túžbu
obezita, ktorá má výrazný vplyv na sebavedomie – pri nespokojnosti s vlastným telom sa znižujú šance na intimitu


Mohlo by vás zaujať: Aj pravidelný sex vplýva na zdravie mozgu: Koľkokrát si ho dopriať?


Keď vzťah nefunguje

Neprítomnosť sexu sa viaže aj s dlhodobými vzťahmi, kde vzájomná príťažlivosť medzi partnermi postupne vyprchala. S pribúdajúcimi rokmi sa u oboch pohlaví objavujú ťažkosti, o ktorých je náročné komunikovať. Muži maskujú problémy s erekciou, ženy sa nedokážu vysporiadať so svojím telom, ktoré prechádza náročným obdobím menopauzy a sex ich jednoducho bolí. Za závažné však možno považovať aj dlhodobé vyhýbanie sa sexu s jediným účelom – vytrestať partnera (napríklad za klamstvá, neveru…). Utrpí tým celý vzťah.

Sex a jeho benefity pre fyzické zdravie

Môže sa zdať, že sex hýbe moderným svetom a na jeho prítomnosť v živote sa kladie až príliš veľký význam. Veľkú pozornosť mu navyše venujú aj výskumníci, ktorí sa však pokúšajú nájsť predovšetkým zdravotné výhody, ktoré by pravidelná fyzická aktivita, akou sex skutočne aj je, mohla priniesť. Čo môžete získať?

Lepšia kontrola nad hmotnosťou – častou náhradou za absenciu sexu je jedenie. Ľudské telo totiž potrebuje získavať pocity uspokojenia. Ak sa chcete vyhnúť nadváhe a civilizačným ochoreniam, ktoré s ňou súvisia, vymeňte koláčik za aktivity v posteli.
Menej problémov s erekciou – muži sa často dostanú do bludného kruhu. Odmietnu sex, pretože sa obávajú zlyhania, rozhodnú sa pre sex, no zlyhajú, pretože sa mu dlho vyhýbali. Odmietanie sexu ešte viac skomplikuje problémy s erekciou a predčasnou ejakuláciou. Chce to trpezlivý tréning!
Optimálny krvný tlak – kvalitný vzťah a dobrý sexuálny život sú veľkým prínosom pre kardiovaskulárne zdravie žien stredného a staršieho veku.
Posilnenie imunitného systému – pravidelný sex podporuje tvorbu imunoglobínu A, ktorý je významnou ochranou slizníc pred vstupom mikroorganizmov.
Zníženie rizika rakoviny prostaty – muži s častejšou ejakuláciou sú menej ohrození rizikom rakoviny prostaty.


Mohlo by vás zaujať: U mužov s pravidelným sexom riziko ochorenia prostaty klesá: Ako často je dosť?


Niektorí ho nepotrebujú

Pravidelný sex je dôležitý pre vašu emocionálnu pohodu a vyrovnanosť! Táto rozšírená myšlienka sa snaží hrať na pravdu, ale neplatí na všetkých rovnako. Pre niektorých ľudí je asexualita prirodzená – dokážu plnohodnotne žiť svoj život bez sexuálnych radovánok a aj tak sa cítia šťastne. Ak sa dvaja takí ľudia stretnú v partnerstve, môžu byť spokojní. Existuje aj percento ľudí, ktorých možno označiť za demisexuálov – sex si dokážu užívať iba v bezpečnom vzťahu s človekom, do ktorého sú zamilovaní. Ak takého človeka nemajú, sex nevyhľadávajú.

Zabudnite na predsudky a neposielajte sami seba do starého železa. S dobrým partnerom nemusí byť sex tabu ani vo vyššom veku. Ak vám intímny kontakt chýba, načnite otvorenú debatu o svojich pocitoch a potrebách. Ak sa však cítite spokojne a vyrovnane aj bez sexu, netrápte sa výčitkami. Aj to je rovnako v poriadku!


Ako často si sex doprajete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame