Zázračný zemiakový džús: Zaberá proti žalúdočným vredom aj páleniu záhy!

zemiak

photl.com

V našich končinách sú zemiaky jednou z najobľúbenejších surovín, ktorá má v kuchyni pestré využitie. No hoci sme ich doteraz konzumovali najmä po tepelnej úprave ako prílohu alebo súčasť pokrmu, vedci prišli so zaujímavým zistením. To, čo naše staré mamy odporúčajú už desaťročia, odborníci preskúmali v laboratóriách. Potvrdili, že zemiaky v surovom stave majú moc liečiť. Kedy a v akej forme nás teda postavia na nohy?

Surový zemiak ako balzam na trávenie

V regáloch našich predajní si v súčasnosti môžeme vybrať z naozaj širokej ponuky zeleninových štiav – od paradajkovej cez mrkvovú až po cviklovú a mnohé ďalšie. Zdá sa však, že už čoskoro k nim pribudne nevšedná novinka vyrobená zo zemiakov. V tento výživový doplnok dúfa tým mikrobiológov z manchesterskej univerzity, ktorý v ňom našiel unikátne antibakteriálne molekuly. Pýtate sa, kde sa zrodil nápad na takýto výskum? Odpoveď vás zrejme neprekvapí. Jednej vedkyni ho vnukla priateľova stará mama, ktorá jej odporučila surový postrúhaný zemiak ako prírodný liek na žalúdočné vredy. A to viedlo k zaujímavej štúdii.


Mohlo by vás zaujímať: Zabudnite na mrkvu: Tieto dve ovocia vašim očiam prospejú viac!


Z nedocenenej zeleniny medicínsky zázrak

Výsledkom spomínaného výskumu sú priaznivé účinky antibakteriálnych molekúl obsiahnutých v surových zemiakoch. Ich význam spočíva v liečbe, a tiež v prevencii výskytu baktérie žijúcej v žalúdku, ktorá spôsobuje žalúdočné vredy a pálenie záhy. Na rozdiel od antibiotík si táto žalúdočná baktéria nedokáže vypestovať voči zemiakovej šťave odolnosť. Pitie tohto zeleninového nápoja navyše nemá nijaké vedľajšie účinky. Aj preto sa odborníci pustili do skúmania hneď niekoľkých druhov zemiakov a momentálne sa vďaka nim snažia vyvinúť prírodné medicínske produkty zajtrajška. Špeciálna molekula zatiaľ nebola pomenovaná, no americké laboratórne mozgy už stihli proces jej oddelenia patentovať. Dúfajú totiž, že jedného dňa by mohla byť predávaná ako doplnok podobný probiotickým jogurtovým nápojom.

Aké sú vízie do budúcna?

„Keď som prvýkrát počul o myšlienke použitia zemiakov na liečbu žalúdočných vredov, musím priznať, že som bol trochu skeptický,“ otvorene hovorí profesor Ian Roberts. Ako člen tímu výskumníkov však pesimizmus čoskoro hodil za hlavu: „V ďalšom štádiu som už nebol prekvapený – mnoho rastlinných produktov obsahuje zaujímavé zlúčeniny. My ich len musíme nájsť.“ A aké sú jeho očakávania? „Tento zemiakový džús, ako ho voláme, vidíme v podobe prevencie a liečby rozvíjajúcich sa žalúdočných vredov. Ľudia by ho mali užívať ako súčasť zdravého životného štýlu. Ak by sme ho vyvinuli, mohlo by ísť o obrovský obchod,“ netají vedec svoje nadšenie.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si zachovať skvelú pamäť a ostrý zrak? Vieme, ako na to


Spôsobia zemiaky revolúciu aj na Slovensku?

Keďže sa zemiakom v našich podmienkach vždy pomerne dobre darilo, tento žltý poklad v šupke mal od nepamäti zastúpenie aj v ľudovom liečiteľstve. Šťava zo surových zemiakov sa pila nielen pri žalúdočných vredoch, ale tiež bolestiach hlavy, hypertenzii a problémoch s vyprázdňovaním (pri zápche). Surový postrúhaný zemiak zmiešaný s olejom slúžil aj na vonkajšie použitie – ako balzam na pokožku vystavenú tepelným extrémom: pri jej spálení, ale aj pri omrzlinách. Na „prevratné“ výživové doplnky od amerických farmaceutických spoločností tak zrejme nie je dôvod čakať…


Máte aj vy nejakú skúsenosť so surovými zemiakmi? Dokážu podľa vás liečiť? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo ďalšie ceny v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame