Zázrak menom med: Pre lepší spánok, mladistvý vzhľad pleti aj proti kašľu

Med

freedigitalphotos.net

Na sladkých medových plástoch si ľudia pochutnávali už od nepamäti. V staroveku si tekuté zlato dokonca cenili natoľko, že ho pri obetných slávnostiach darúvali bohom a kládli faraónom do ich hrobov. V súčasnosti je jeho využitie rôznorodé a okrem toho, že je vďačným bojovníkom proti prechladnutiu, s jeho pomocou sa dá zvíťaziť aj nad popraskanými perami.

Spoľahlivý „dobíjač“ energie

Med sa vyrába z kvetového nektáru a medovicovej šťavy, ktorá pochádza z tráviaceho ústrojenstva vošiek a červov. Práve z týchto látok sa odparuje prebytočná voda a sacharóza sa rozkladá na fruktózu a glukózu, čiže ovocný a hroznový cukor. V porovnaní s obyčajným a nie vždy najzdravším cukrom je lepšie stráviteľný a zároveň je výborným zdrojom duševnej i fyzickej energie. V porovnaní s lacnými napodobneninami je zárukou kvalitného medu jeho vysoký sklon ku kryštalizácii a relatívne nízky obsah vody. Liečivý prírodný produkt dodá telu potrebné vitamíny, organické kyseliny, enzýmy a minerály, ako je napríklad zinok, sodík, železo, vápnik a draslík. Nielen pre tieto vlastnosti sa jeho konzumácia odporúča denne, no zvýšená opatrnosť nezaškodí v prípade alergikov, ktorí sú citliví na pele rastlín.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dary prírody pre lepší spánok: Prehazdovanie sa na posteli s nimi nehrozí!


Pre sladké sny a sychravé dni

Máte problém so zaspávaním a ovečky počítate až do skorých ranných hodín? Riešením pre vašu nespavosť je kombinácia teplej šálky mlieka s medom. Už jedna čajová lyžička tohto sladidla vás rýchlejšie zavedie do ríše snov, spoľahlivo tlmí kašeľ a v chladných mesiacoch pôsobí v kombinácii s čajom ako účinná prevencia pred nachladnutím. Neodporúča sa však rozpúšťať v príliš horúcich nápojoch, pretože ak dosiahne teplotu vyššiu ako 40 stupňov Celzia, stratí mnoho zo svojich magických síl. V tomto prípade by to malo na vaše telo rovnaký efekt, akoby ste pili len sladký čaj.                                                                                   

Pre krajšiu pleť a popraskané pery

Produkt včiel našiel svoje uplatnenie nielen v kuchyni, ale aj vo svete kozmetiky. Účinne hydratuje suché a popraskané pery a pre krásnu pokožku vyskúšajte aj túto pleťovú masku. Postačí vám k tomu jedno zrelé avokádo, ktoré zbavte šupky, rozmačkajte vidličkou na jemnú kašu, pridajte lyžičku medu a bieleho jogurtu a ochuťte kvapkou citrónovej šťavy. Všetko dôkladne premiešajte, naneste tenkú vrstvu pripravenej zmesi rovnomerne na tvár a nechajte pôsobiť asi 15 minút. Pre na dotyk jemnú a krásnu pokožku nevynechajte ani váš dekolt a kúru opakujte aspoň raz do mesiaca.


Tiež by vás mohlo zaujať: 7 potravín nabitých zdravím: Na vašom stole by určite nemali chýbať!


Ktorý je ten najlepší?

  • repkový med je jedným z prvých medov v sezóne a ako jediný obsahuje látky s protirakovinovými účinkami. Vysoká koncentrácia glukózy zapríčiňuje rýchlu kryštalizáciu v podobe stuhnutej jasnej žltej hmoty.
  • agátový med obsahuje nektár agátových kvetov, vďaka čomu má jemnú chuť a vôňu. Má najnižší sklon ku kryštalizácii, priaznivo vplýva na látkovú výmenu organizmu a je neoddeliteľnou súčasťou zdravej výživy.
  • nektárový lipový med je ideálnym pomocníkom pri nachladnutí, kataroch horných dýchacích ciest a pri rekonvalescencii. Najlepšie si ho vychutnáte so šálkou lipového čaju.
  • kvetový med patrí k najrozšírenejším medom, ktorý pochádza z nektáru kvetov rastúcich v nížinách i horských údoliach, ale aj z liečivých rastlín. Má lahodnú chuť, príjemnú arómu a svetlú farbu. Je veľmi cenený v ľudovom liečiteľstve, ale nestratí sa ani v domácnosti pri priamom konzumovaní, varení či pečení.
  • lesný med patrí medzi vyhľadávané druhy, pretože je tvorený nektárom z malín, černíc, lúčnych kvetov a medovice stromov. Má výraznú chuť, tmavšiu farbu a je silne aromatický.
  • tmavý medovicový med je pomerne vzácny a včely ho zbierajú predovšetkým na jedliach. Je uznávaný najmä v labužníckych kruhoch a vyznačuje sa vysokým obsahom minerálov.

Máte radi med? Ktoré druhy konzumujete najčastejšie? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame