Zázrak pre chudnúcich je tu: Stévia je sladšia ako cukor – ale bez kalórií!

stevia

realfoodforlife.com

Je úplne jedno, prečo si miesto potešenia zo sladkostí volíte cestu odopierania. Či už pre zvýšený cukor v krvi alebo kvôli tesným nohaviciam máme pre vás alternatívu ako si osladiť život a zároveň prejsť ručičke na váhe cez rozum

Hoci moderná doba napreduje, predsa len existujú výnimky potvrdzujúce pravidlo a tu je jedna z nich. Napriek všetkému modernému a neustále sa zdokonaľujúcemu, existuje sladká chuť, ktorú poznali a používali už starovekí indiáni a to bez toho, aby miesto do výšky rástli do šírky!

Sladká rastlinka

Pochádza z južnoamerického pohoria Amambai na hranici medzi Paraguajom a Bolíviou a volá sa Stevia rebaudiana. Ako jediná zo svojho 154-členného rodu dokáže produkovať tzv. „sladké zlúčeniy“ steviozidy. Tie sú dokonca 300 ráz sladšie ako cukor, ktorým si bežne dodávame energiu. Okrem toho obsahuje aj iné nášmu telu prospešné látky, ako sú napr. betakarotén, tanín, bielkoviny, riboflavín, tiamín, vitamíny A a C a vlákninu. Navyše jej sladká chuť je vhodná aj pre diabetikov, aj pre ľudí bojujúcich s nadváhou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pozor na cukrovku: Čím si sladíte život vy?


Ideálna do sladených nápojov

Odborníci sa zhodnú, že najväčším „priberačom“ sú sladené nápoje. No spotrebitelia sa zase zhodnú na tom, že im chutia omnoho viac ako minerálka či voda. V tomto prípade kompromis neznamená nespokojnosť na oboch stranách, práve naopak. V Japonsku, USA, Kanade a už aj vo Švajčiarsku dostať známe sladké nápoje ochutené miesto cukrom touto kvetinkou (Coca Cola, Pepsi aj Fanta – môžeme to uviesť?). Takto si môžu ľudia dopriať pôžitok z ich chute a to bez strachu z toho, že sa im každý glg nalepí na pás, či pozadie.

Kamarátka do dažďa

Len si predstavte diétu bez zakázania sladkostí! Jednoducho si môžete dopriať sladký biely jogurt alebo chrumkavé sladké musli osladené steviou. Zostáva zaprieť sa len pri slaninke a kilá navyše sa u vás isto dlho nezdržia. Navyše, ak sa naučíte aspoň časť cukru natrvalo nahrádzať týmto sladidlom, ani udržanie postavičky ako lusk nebude až takým utrpením. V praxi to naozaj nie je ťažké, keďže v obchodoch s racionálnou výživou dostanete steviu v rôznych formách – od lístkov na osladenie čaju, či ryžového nákypu až po biely prášok, ktorý môžete použiť na sladenie koláčov ako bežný cukor.


Tiež by vás mohlo zaujať: Odborníci varujú: Počet cukrovkárov na Slovensku stúpa!


Steviou potešíte nielen svoj šatník!

Okrem trávenia, ktorému oddialite pocit hladu a zrýchlite spaľovanie potešíte aj svoj krvný tlak, zaženiete únavu a zlepšíte si koncentráciu. Ak sa zameriate na steviu v kozmetike môžete si zmenšiť počet zubných kazov, zmierniť ekzém a dokonca veľmi úspešne zabojovať proti vráskam!

Výťažky zo stévie ako aj sušené lístky tejto rastlinky či jej semienka je dostať už aj na Slovensku. Môžete si ich objedať cez internet, prípadne zakúpiť v špecializovaných obchodoch.

Zdroj: realfoodforlife.com, realfoodforlife.com, Pippa
Odporúčame