Zázrak prírody menom goji: Bobuľky skvelé pre zrak, srdce aj pokožku

Goji

thinkstockphotos.com

Ak vaše telo potrebuje po zime očistu, ktorá ho zbaví všetkých škodlivých látok, poradíme vám ako na to. Kustovnica čínska (lat. lyciumbarbarum) je zázračná rastlina rastúca na úpätí Himalájí, kde sa stala súčasťou každodenného jedálnička miestnych obyvateľov. Sušené plody tejto rastliny poznáme pod názvom goji. O tom, že tieto bobuľky s vašim telom urobia zázraky, svedčí aj fakt, že obyvatelia Himalájí patria medzi najdlhšie žijúcich ľudí na celej zemi.

Toto ovocie má nielen výborný vplyv na vaše telo, ale aj úžasne chutí. Goji by ste totiž nerozoznali od šípok či brusníc. Číňania vyzdvihujú blahodarné účinky tohto ovocia už celé stáročia. Nie je na čase ho skúsiť?

Čo všetko goji obsahuje?

Betakarotén – slúži ako prevencia proti rakovine, zlepšuje zrak, prospešný je aj na kosti a zuby a dokonca je dôležitý aj pre zdravú pokožku. Goji patrí medzi potraviny s najvyšším podielom betakaroténu vôbec.

Antioxidanty – znižujú riziko rakoviny, bojujú proti starnutiu a chránia srdce.

Polysacharidy – znižujú riziko rakoviny, stabilizujú hladinu glukózy v krvi a stimulujú imunitný systém.

Vláknina – dôležitá súčasť nášho jedálnička pri chudnutí. Pomôže vám pohnúť ručičkou váhy smerom dole, ale aj zníži hladinu cholesterolu v krvi.

Železo – dostatok železa v goji vás zbaví smútku, únavy, anémie či apatie.

Vitamín E- napomáha pri hojení rán, omladzuje pokožku, podporuje tvorbu červených krviniek a slúžia aj na podporu činnosti pohlavných orgánov.


Mohlo by vás zaujímať: Prospejte svojej potencii aj zdraviu: Vyskúšajte kustovnicu čínsku alias goji


Prečo je goji dobré na chudnutie?

Ak sa radi stravujete zdravo, goji vám môže byť veľmi nápomocné. Jeho sladkastá chuť v kombinácií s vysokým obsahom vlákniny zaženie chuť na čokoľvek sladké v priebehu pár minút. Vďaka tomu, že goji reguluje hladinu cukru v krvi, automaticky zabraňuje chuti na sladkosti. Nesiahajte preto poobede po čokoláde, radšej si doprajte zdravú formu maškrtenia a pridajte pár bobuliek goji do jogurtu alebo šalátu rovnakým spôsobom, akým by ste použili napr. hrozienka alebo chia semiačka. Nutričná hodnotagoji robí z tohto ovocia ideálnu a zároveň nízkokalorickú náhraduza sladké. Ak patríte medzi ľudí, ktorí počítajú každú kalóriu, tak 10 gramov goji má zhruba 32 kalórií. Ďalšou výhodou tohto ovocia je fakt, že vďaka veľkému obsahu vlákniny budete zasýtenie cítiť dlhšie a zabránite tak tzv. vlčiemu hladu.

Pozitívna správa aj pre cukrovkárov

Väčšina výskumov, ktoré sa týkajú goji,boli realizované práve v Číne, odkiaľ toto ovocie pochádza. Jedným z hlavných objavov týchto výskumov bolo zistenie, že goji má veľmi pozitívny vplyv na funkciu srdca. To však nie je všetko. Goji sa môže stať ovocím budúcnosti aj vďaka tomu, že pomáha znižovať hladinu glukózy krvi. Výskum v Číne dokázal, že zvieratá, ktoré mali cukrovku a po dobu troch týždňov jedli stravu s vysokým obsahom goji, vykazovali významné zníženie hmotnosti, cholesterolu, triglyceridov a hlavne hladiny inzulínu. Vedci teda zistili, že pravidelný príjem goji môže viesť k zlepšeniu inzulínovej rezistencie.


Mohlo by vás zaujímať: Liečba rakoviny prírodnými prostriedkami: S týmito radšej opatrne


Ako goji zakomponovať do stravy?

Väčšina supermarketov predáva sušené bobule goji pripravené na okamžitú konzumáciu. Avšak v rôznych bioobchodoch, ktorých máme dnes už nespočetné množstvo, môžeme nájsť goji aj v čerstvej, nesušenej podobe. Používame ich ako hrozienka alebo iné čerstvé ovocie. Zamiešajte ich ráno do svojich cereálií alebo jogurtu, pridajte ich do obľúbeného smoothie alebo ich len tak vyjedajte. Možno ste ani netušili, že goji bobule chutia prekvapivo skvele aj v kombinácií s bravčovým či morčacím mäsom. Navyše, obsah vitamínu C pomáha vstrebávaniu železa z mäsa. Uistite sa však, že kupujete goji z dôveryhodného zdroja, hoci asi bude o niečo drahšie. Je známe, že lacnejšie goji môže obsahovať siričitany, ktoré môžu vyvolať u niektorých ľudí alergickú reakciu.

Náš tip: Osviežujúce smoothie s goji ovocím

Naštartuje svoj metabolizmus hneď ráno a spravte si na raňajky ovocné smoothie s bobuľkami goji. Zmiešajte dve polievkové lyžice goji, jeden pomaranč, jeden banán, jedno kiwi a päť polievkových lyžíc kokosového mlieka. Rozmixujte a zdravá pochúťka je na svete. Na zdravie! 


Vyskúšali ste už goji? Napíšte svoje skúsenosti ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka Ďurišová
Odporúčame