Zázvor ako liek: Bojuje proti cholesterolu, vírusom a za lepšie trávenie

Zázvor

thinkstockphotos.com

Zázvor alebo Ďumbier lekársky pochádza z Ázie, kde sa využíva ako korenie i prírodný liek. Jeho špecifickú štipľavú chuť a zdravotné účinky si postupne obľúbili aj Európania. Dnes sa dá bežne kúpiť v potravinách alebo jednoducho vypestovať doma v kvetináči. Pripravte si z neho teplý čaj proti chrípke či angíne, zabráňte vzniku srdcovo-cievnych ochorení, zlepšite svoje trávenie a detoxikujte telo.

Zázvor obsahuje vitamíny B9, C a E, vápnik, draslík, horčík a ďalšie minerály. Okrem toho sa v ňom nachádzajú rôzne silice, ktoré sú ideálnou kombináciou v boji proti baktériám a vírusom. Zázvor je ideálny pomocník pri chrípke, nádche, angíne a horúčkach. Pomáha totiž uvoľňovaniu hlienov z dýchacích ciest a k odstráneniu zápalu. Pripravte si z neho čaj alebo kandizovanú pochúťku, oboje je rovnako účinné. Zázvor vám rozšíri cievy a prehreje celý organizmus. Vďaka nemu už nebudete mať studené ruky ani nohy. Zlepšený prietok krvi navyše znižuje riziko srdcovo-cievnych ochorení a vzniku krvných zrazenín. Látky, ktoré zázvor obsahuje, navyše posilnia váš imunitný systém, aby sa organizmus dokázal ubrániť pred inými chorobami. Obklady zo zázvoru odstraňujú zápal a tlmia bolesti kĺbov, preto je vhodný pri liečbe artritídy či reumy.


Mohlo by vás zaujímať: Liečivý zázvor: Skvelý proti nachladnutiu aj nevoľnosti


Ideálny na trávenie

Zázvor pozitívne ovplyvňuje aj prácu žalúdka a čriev. Podporuje chuť do jedla, tvorbu tráviacich štiav a slín a tiež urýchľuje metabolizmus. Zabraňuje nadmernej tvorbe plynov, čím odstraňuje kŕče a zápchu. Na druhej strane dokážu jeho antiseptické účinky vyliečiť črevné virózy sprevádzané hnačkami. Stimuluje aj činnosť pečene a žlčníka a znižuje hladinu cholesterolu tak, že bráni jeho vstrebávaniu.

Zaberie aj pri nevoľnosti

Zázvorový čaj je dobrý aj od bolesti a proti nevoľnosti. Odborníci ho odporúčajú piť pri bolestiach hlavy a závratoch, dokonca aj pred cestovaním autom či loďou, keďže zmierňuje cestovateľskú nevoľnosť. Pochvaľujú si ho aj tehotné ženy, keďže dokáže zmierniť nevoľnosti na začiatku tehotenstva.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračný zázvor: Bojuje proti rakovine a mnohým ďalším problémom


Proti rakovine?

Podľa niektorých zdrojov je zázvor taký silný antioxidant, že dokáže spomaliť a v niektorých prípadoch aj zastaviť rasť rakovinových buniek. Závisí to však od organizmu jednotlivca aj od štádia ochorenia. Každopádne detoxikuje telo od rôznych nežiaducich mikroorganizmov a mnohí naň nedajú dopustiť, pretože im pomáha pri chudnutí.

Všetkého veľa škodí

Hoci je zázvor ďalšou zo zázračných potravín, treba ho konzumovať s mierou. Denná odporúčaná dávka pre dospelého človeka je 3 – 5 gramov, rozhodne nie viac. Tehotné ženy ho smú užívať len v malých dávkach a nie nalačno, aby nespôsobil tráviace ťažkosti. Pozor na jeho konzumáciu by si mali dať aj ľudia trpiaci vredmi na žalúdku či dvanástniku. Úplne nevhodný je pre diabetikov a deti do dvoch rokov. V prípade starších detí je potrebné zohľadniť ich váhu a čaj pripravovať maximálne z tretinovej dávky pre dospelého.


Mohlo by vás zaujímať: Únava či chrípka nemá šancu: Týchto 7 potravín vám dodá energiu a posilní imunitu


Ako vypestovať a skladovať zázvor?

Kúpte si čerstvý a nezosušený zázvor, ktorý má výhonky (klíčky). Ak klíčky nemá, umiestnite zázvor do chladnej tmavej miestnosti na 2 – 3 týždne. Zázvor vyklíči podobne ako zemiaky. Naplňte kvetináč substrátom a rašelinou a položte do neho kúsok zázvoru s klíčkom. Výhonok musí smerovať nahor, no zemina ho musí prekryť tak, aby ho nebolo vidno. Kvetináč umiestnite tak, aby mal zázvor dosť tepla a slnka, vyhnite sa však priamemu slnečnému žiareniu. Pôdu udržujte vlhkú no nie mokrú. V priebehu 2 – 3 týždňov zázvorovník rýchlo vyrastie, rastlina môže merať aj 70 centimetrov. Keď začne schnúť, je časť koreň (samotný zázvor) vybrať a skonzumovať. Časť z neho môžete opäť zasadiť rovnakým spôsobom a tak stále dookola aj niekoľko rokov.

Skladovenie a výber v obchode

Zázvor by mal byť skladovaný suchu a v chlade. Ak ho potrebujete uskladniť na dlhšie, zamrazený vám vydrží tri mesiace. Čerstvosť zázvoru pri kúpe v obchode si overíte tak, že budete cítiť jeho korenistú vôňu a na pohľad bude jeho kôra vyzerať sviežo. Samotný koreň bude pevný a ťažký. Vyhnite sa zvráskaveným kusom a uprednostnite hladkú štruktúru. Dĺžka zázvoru je tiež znakom jeho zrelosti.


Máte zázvor v obľube? Ako často si ho doprajete? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame