Zbaľte sa na dovolenku rýchlo aj efektívne: A bez zabudnutých vecí!

Balenie

thinkstockphotos.com

Ak sa snažíte do kufra vtesnať všetko možné aj nemožné, nerobíte najlepšie. Pred balením sa na dovolenku, je najdôležitejšie zvážiť, čo skutočne potrebujete a musíte zabaliť. Najlepšie urobíte, ak si napíšete starý dobrý zoznam vecí, ktoré nesmiete zabudnúť a postupne a systematicky si ich vyškrtávate. Tak určite na nič nezabudnete.

Správny rozmer batožiny

Balenie prispôsobte tomu kam idete, na koľko a čo tam budete potrebovať. Chystáte na služobnú cestu, ktorá trvá dva dni? Dobre. Vyberajte podľa toho veľkosť vášho kufra. Bude stačiť nejaký menší, do ktorého sa vám zmestí notebook, pyžamo, a čisté oblečenie na prezlečenie. Nebudete mať nutkanie pribaľovať ďalšie zbytočnosti. Ak však idete na jedenásť dňovú dovolenku, určite siahnite po najväčšom kufri aký doma máte. Neviete, či nebude pršať a nebudete potrebovať aj hrubšie oblečenie.

Náš tip: Každému chcete z dovolenky priniesť niečo na pamiatku, aby vedeli, že ste na nich mysleli? Potom dávajte si pozor, aby ste nešli s kufrom na prasknutie už na dovolenku. Keď sa budete potom baliť naspäť, nevopcháte doňho už absolútne nič. Nechajte si kúsok voľného miesta na mušle, lokálne špeciality či iné veci.


Mohlo by vás zaujímať: Zbaľte sa na dovolenku rýchlo a prakticky: Čo patrí do kufra a čo radšej nie?


Koľko oblečenia pobaliť…

Keď viete na koľko dní idete, zabaľte si na každý deň jedno čisté tričko alebo šaty. Určite ich nepotrebujete viac. Spomeňte si na to, ako chodíte oblečení doma. Väčšinou stále v tom istom. Spoľahnite sa teda, že dvadsať tričiek vám bude na dovolenke úplne zbytočných. Nohavice vám stačia maximálne troje. Krátke, dlhé a jedny náhradné, ak by ste si niektoré z nich zničili alebo zašpinili. Nezabudnite na čistú spodnú bielizeň, niečo v čom budete spať, plavky a klobúk.

Náš tip: Poznáte šikovnú metódu ako sa vám pomestí viac oblečenia? Zabudnite na skladanie do komínikov. Tričká rolujte tak, aby vám vznikli valce. Takto sa vám toho zmestí do kufra oveľa viac.

Vylihovanie na pláži alebo spoznávanie?

Takisto sa treba zamyslieť nad tým, aký máte na dovolenke program. Ak chcete týždeň nečinne ležať na pláži a oddychovať, stačí vám minimum vecí, ako dobrý opaľovací krém a viacero plaviek na prezlečenie. Ak idete na poznávací zájazd treba vám aj dáždnik, nepremokavú vetrovku či pršiplášť, náhradné topánky, šiltovku, nejaké drobné jedlo, ktorým zaženiete popri chodení najväčší hlad.

Náš tip: Ako prvé ukladajte do kufra fén, žehličku na vlasy, topánky či vrecúško s kozmetikou. Šikovne využite zákutia a rohy kufra.Použite medzery medzi týmito vecami, aby ste mohli zastrčiť ponožky, kúpacie čiapky, šiltovku či opaľovací krém. Fantázii sa medze nekladú.


Mohlo by vás zaujímať: 5 TOP leteckých letných destinácií na rok 2017, ktoré nezruinujú váš rozpočet


Pozor na vrtkavé počasie

Počasie pozeráte netrpezlivo určite už týždeň dopredu. Každý deň hlásia niečo trochu iné a aká je situácia naozaj zistíte väčšinou až na mieste. Nespoliehajte sa na to, že bude stále pekne. Buďte nachystaní aj na ochladenie a do kufra zabaľte dlhšiu bundu alebo sveter.

Náš tip: Ak nemáte v batožine miesto nazvyš a musíte si brať na dovolenku čižmy či hrubý sveter, dajte si ich na seba na cestu. To isté platí o dlhom kabáte či hrubej vetrovke.

Na čo určite nezabudnúť?

Väčšinu vecí pri najhoršom kúpite aj na mieste, na tieto by vám však chýbať určite nemali:

  • cestovný doklad (pas alebo občiansky preukaz)
  • preukaz poistenca (informácie o cestovnom poistení)
  • vodičský preukaz, ak sa chystáte šoférovať
  • lieky, ktoré užívate
  • peniaze a platobná karta
  • dioptrické okuliare

Ako sa darí dovolenkové balenie kufrov vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame