Vstať ráno so stuhnutým a bolestivým krkom rozhodne nepatrí medzi príjemné prebudenia. Najmä ak bolesť sprevádza každý pohyb a otáčať hlavou bez problémov nie je možné. Stuhnutý či zaseknutý krk je zvyčajne výsledkom oslabenia svalov z nesprávneho držania tela alebo jeho namáhania či zlého spánku. Ako sa teda dá takejto nepríjemnosti vyhnúť?
Zjemnite tréning a nepodceňujte strečing
Bolesť krku sa môže objaviť aj ako dôsledok intenzívneho tréningu či opakovaného otáčania hlavy. Na stuhnutú šiju a krk sa preto výrazne sťažujú plavci. Tento problém však je možné vyriešiť masážami a predovšetkým zvoľnením tréningu. Zároveň by ste nemali podceňovať každodenný strečing. Práve ten by totiž mohol pomôcť predísť bolesti krku. Do svojho dňa zaraďte niekoľko cvikov, ktoré sú zacielené na tie časti tela, ktoré je potrebné naťahovať. Pomôže pomalé nakláňanie a otáčenie hlavy zo strany na stranu,krúženie ramenami vzad, ich zdvíhanie, či tlak hlavou smerom vzad do rúk skrížených za hlavou. Každý cvik opakujte aspoň 10 krát, pokojne aj viackrát počas dňa. Ak je bolesť naozaj častá a nepríjemná, zvážte aj masáže zamerané na tento problém.
Zmeňte vankúš
K najčastejším príčinám bolesti krku je nepochybne nevhodná poloha tela počas spánku. Vankúš by mal poskytovať krku podporu a počas spánku naň znížiť tlak. Práve starší či vyležaný vankúš vtedy môže byť problém. Ak vás trápi boľavý krk, rozhodne sa vyberte do špecializovaného obchodu, kde vám dokážu poradiť. Určite sa budú pýtať aj na polohu, v ktorej najčastejšie spíte. Nespoliehajte sa však len na rady a vankúš si v predajni aj vyskúšajte. Mal by vám naozaj sedieť a byť pre vás pohodlný, inak sa váš problém sotva vyrieši.
Mohlo by vás zaujať: Zachovajte si zdravú krčnú chrbticu: Vďaka týmto cvikom sa vám to podarí
Noste so sebou len to najpotrebnejšie
Ruku na srdce, koľko vecí so sebou nosíte každodenne v kabelke? Ťažká peňaženka, kľúče, mobil, lieky, zrkadielko, kniha, diár, voda… Takáto záťaž v kabelke či taške na rameno vôbec nepôsobí blahodarne na krk a šiju. Obmedzte počet vecí, alebo skúste zvážiť radšej menší ruksak, ktoré sa v súčasnosti vyrábajú v rôznych štýlových verziách. Ním vytvoríte rovnomerný tlak na organizmus. Kabelky zaťažujú vždy len jedno rameno, čím značne trápia aj krčnú chrbticu. To následne vedie k bolesti krku a šije.
Neskláňajte sa dlho nad elektronikou
Odpútať sa od elektronických zariadení je v dnešnej dobe priam nemožné. Nielen v práci, ale aj v domácnosti na súkromné účely používame tablety, smartfóny či notebooky. Zbaviť sa ich nemusíte, stačí si len uvedomiť, v akej polohe sa nad nimi skláňate. Pokiaľ ste viac hodín kŕčovito zohnutý nad mobilom či tabletom, čakajte nepríjemnú bolesť krku. Ak sa jej chcete vyhnúť a nebudiť sa so stuhnutým krkom, dajte si pozor na to, v akej polohe pracujete s touto elektronikou. Monitor by mal byť vo výške vašich očí – jednoducho to docielite keď si ho podložíte napríklad knihami. S tabletom či telefónom je to trocha komplikovanejšie. Snažte sa ich držať vyššie a skúste ich používať s prestávkami, počas ktorých šiju precvičíte a uvoľníte spomínanými cvikmi.
Mohlo by vás zaujať: Bolesti krčnej chrbtice: Prečo vznikajú a čo všetko vám môže pomôcť?
Nehrbte sa
O tom, že sa nemáme hrbiť, počúvame zrejme od útleho detstva. Hoci sa to vtedy málokomu pozdávalo, je na tom veľa pravdy. Okrem toho, že sa tak ničí chrbtica, v zhrbenej pozícii robíte na krčné svaly veľký tlak. Ak ste v takejto polohe dlhší čas, určite vás čaká stuhnutie krku až bolesť. Ak si teda hocikedy v priebehu dňa uvedomíte, že sa hrbíte, vystrite sa.
Keď ste sa stuhnutému krku nevyhli…
Ak ste predsa len podcenili schopnosti krku a šije stuhnúť za akýchkoľvek podmienok, treba sa vedieť brániť. V prvom rade stuhnuté svaly rozhýbte. Krčné svaly si jemne natiahnete pomalými pohybmi hore a dole, zo strany na stranu. Na bolestivé miesto si tiež môžete aplikovať teplý alebo ľadový obklad. Najskôr skúste ľad a potom teplo, ktoré môže byť napríklad v podobe spŕch, horúcich obkladov alebo elektrickej deky. Dávajte však pozor na to, aby ste ani na ľadovom, ani na horúcom obklade nezaspali. Pomôcť môžu aj masti z lekárne.
Stuhnutý krk nepodceňujte
Boľavý a stuhnutý krk však môže značiť aj vážny problém. Prejavuje sa tak napr. meningitída, zápal mozgových blán či rôzne deformácie krčnej chrbtice. Bolesti sa tiež môžu objavovať aj po úraze či nehode, ktorú ste utrpeli. Ak sa problém nezlepší ani po dvoch alebo troch dňoch, neváhajte a vyhľadajte lekára.
Ako so stuhnutým krkom bojujete vy? Napíšte a poraďte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.
Zdieľať na