Zbavte sa bolestivého oparu rýchlejšie: Alebo predíďte jeho vzniku úplne

Žena

thinkstockphotos.com

Bolestivé pľuzgieriky na perách a v ich okolí spôsobujú herpetické vírusy. Podľa odhadov tieto vírusy v sebe nosí až 95 % svetovej populácie. Vo všeobecnosti sa ich vznik pripisuje stresu, genetike či imunite. Zlou správou je, že v skutočnosti neexistuje liek, ktorý by vírus odstránil, a teda ak ste už opar mali, potom sa ho s najväčšou pravdepodobnosťou nadobro nezbavíte. Zmierniť sa však dajú príznaky a bolesti pri výskyte oparu. Vyskúšajte niektorý z nasledujúcich spôsobov, o ktorých ste zrejme ešte nepočuli.

Vanilkový extrakt

Kvalitný vanilkový extrakt sa osvedčil ako jedna z účinných látok, ktorá prispieva k zmierneniu bolestí pri výskyte oparov a zároveň znižuje dĺžku výskytu ohniska. Odborníci tvrdia, že báza, na ktorej je vanilkový extrakt založený, zabraňuje vírusu vo vašom tele, aby prepukol v rozsiahlejšej forme. Namočte teda vatový tampón do čistého vanilkového extraktu tak, aby sa ním dôkladne nasýtil. Aplikujte priamo na bolestivé miesto a držte na ňom tampón aspoň jednu minútu. Postup opakujte štyrikrát denne tak dlho, kým to prestane byť potrebné. 


Mohlo by vás zaujať: Poraďte si s oparom ľavou zadnou: Tieto jednoduché rady stoja za vyskúšanie


Sladké drievko

Jeden z prírodných prostriedkov, ktoré môžu zmierniť symptómy pri tvorbe oparu, je aj sladké drievko. Bolo dokázané, že kyselina, ktorú obsahuje koreň drievka, zastavuje vírusové bunky a zmierňuje príznaky. Kyselina má totiž protizápalové a protivírusové účinky. Ideálny spôsob, ako aplikovať účinnú látku, je pripraviť si krém z prášku zo sladkého drievka, avšak menej náročná je príprava čaju.  Ak zmiešate 1 polievkovú lyžičku sladkého drievka v prášku s polovicou kávovej lyžičky vazelíny na tvár, môžete si pripraviť krém, ktorý je vhodné nanášať na celú plochu oparu vatovou tyčinkou a nechať pôsobiť niekoľko hodín alebo aj celú noc.

Plnotučné mlieko

Obklady z plnotučného mlieka môžu pomôcť urýchliť hojenie a zmierniť bolesť. Dôvod? Mlieko obsahuje bielkoviny známe ako imunoglobulíny, ktoré v podstate fungujú ako ochrana pred vírusmi ako je napríklad herpetický vírus. Navyše mlieko obsahuje aj látky nazývanú L-lyzín, ktorá pomáha zabrániť účinku kyseliny zvanej arginín, o ktorej bolo preukázané, že  spôsobuje vzniku bolestivých ohnísk. Látka rovnako urýchľuje proces hojenia. Stručne povedané, aby sa ste zabránili vzniku oparu, pite plnotučné mlieko a zabezpečte prísun L-lyzínu. Ak chcete odstrániť opar, ktorý už prepukol, pripravte si obklad s plnotučného, ideálne domáceho a nepasterizovaného, mlieka.


Mohlo by vás zaujať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Peroxid vodíka

V detstve ste sa s peroxidom vodíka zrejme stretli, keď vám rodičia čistili rany práve touto tekutinou. Možno si teda pamätáte, že to nie je nič príjemné. Dobrou správou je, že dnes už ste dospelý a mierne štípanie znesiete, ak má pomôcť odstrániť bolesť z oparu. Peroxid totiž dezinfikuje a zastavuje šírenie ohniska. Keďže pľuzgier už infikovaný je, treba ho udržiavať v čistote, čím dosiahnete, že môže zmiznúť o niečo skôr. Opäť použite hygienický tampón alebo vatu na aplikovanie peroxidu na ranu.

Silica mäty piepornej

Herpetický vírus sa nachádza vo vašom tele. Zjednodušene povedané, vírus sa „zdržiava“ pod kožou a už len čaká na podnet, aby sa naplno prejavil. Olej z mäty piepornej obsahuje látky, ktoré priamo zabíjajú nielen tieto vírusové častice, ale aj tie, ktoré sa nachádzajú v opare. Bolo preukázané, že pri aplikácii priamo na opar bolesť zmizne oveľa rýchlejšie ako zvyčajne, najmä ak je olej aplikovaný už pri prvých príznakoch. Pred aplikáciou oleja z mäty piepornej však vyčistite opar čistou vodou, aby sa olej mohol ľahšie vstrebať a pôsobiť.


Mohlo by vás zaujať: Vyrážky, opuchy či tmavšie škvrny: Čo o vašom zdraví prezradí pohľad do zrkadla?


Echinacea

Existujú ľudia, ktorí pijú čaj z tejto rastliny z náboženských pohnútok. Echinacea by však vďaka svojim účinkom mala byť súčasťou každej kuchyne. Stimuluje totiž obranné funkcie tela, pôsobí ako prevencia proti infekciám a tiež urýchľuje uzdravenie. Ideálny je nápoj z čerstvého kvetu, pretože sušený stráca svoje účinky. Ak ho však nemáte k dispozícii, stavte aj na ten sušený.

Lepšia je prevencia než liečba

Existuje niekoľko pravidiel, ktoré by ste, v prípade, že sa vám pravidelne tvorí nepríjemný opar, mali dodržiavať. Dôležitý je pravidelný prísun najmä vitamínov B, E a C, kvalitný balzam na pery, ktorý ich ochráni pred slnečným žiarením. Ak pocítite prvé známky tvoriaceho sa oparu, začnite s karanténou daného miesta, nikdy sa ohniska oparu nedotýkajte, aby ste sa vyhli prenosu vírusu a nezabudnite na pravidelnú výmenu vašej zubnej kefky, najmä po tom, čo sa vám opar vytvoril.


Aké ďalšie účinné tipy v boji s bolestivým oparom by ste poradili ostatným čítateľom? Napíšte v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame