Zbavte sa negatívnej energie: Vonné dymy prospejú telu zvnútra aj zvonku

Šalvia

thinkstockphotos.com

Spaľovanie vonných živíc, bylín a dreva patrí k pradávnym rituálom v mnohých kultúrach a národoch na celom svete. Vydymovanie sa používalo na očistu priestoru, pri meditácii i liečbe, pre uvoľnenie a povzbudenie, či ako prejav úcty.

Tradičné rituály vydymovania

Indiáni verili, že spaľovaním sa uvoľňuje duch z rastlinných tiel a prejavuje sa tak úcta bohom a každodennému životu. Egypťania hovorili, že bohovia milujú vône. Starí Gréci prinášali dymové obete svojim bohom, používali ich aj na zmenu stavu vedomia pri veštení. V Číne boli rituály vydymovania spojené s umením – hudbou, tancom, výtvarníctvom i záhradnou architektúrou. V kresťanstve je kadidlo súčasťou náboženských rituálov, Traja králi priniesli Jezuliatku zlato, myrhu a kadidlo. Obrady vydymovania súviseli s vyčistením priestoru od zlých síl, kadidlo bolo žiadaným a cenným tovarom a častou výbavou domácnosti.

Vydymovanie dnes

Návrat k dávnym spôsobom očisty priestoru, tela a duše v dnešnej dobe súvisí najmä so snahou odstrániť negatívne energie z nášho okolia. Či už ide o elektromagnetický smog, žiarenie zo stavebného materiálu, alebo negatívne emócie a myšlienky. Vonné látky uvoľňujúce sa pri spaľovaní rastinného a živočíšneho materiálu dokážu spríjemniť atmosféru, prevoňajú miestnosť, prinášajú pohodu, zbavujú stresu a úzkosti, navodzujú pozitívne myšlienky. Môžu povzbudiť i upokojiť k spánku, dodať energiu a inšpiráciu, dopomôcť k telesnému komfortu. Vydymovanie je spirituálna činnosť, ktorá prenáša do fascinujúceho sveta objavovania tradícií, rituálov a návratu k prírode.


Mohlo by vás zaujať: Bylinkami k duševnej pohode: Skoncujte s priveľkou nervozitou a napätím bez liekov!


Ako na to?

Rozšíreným a azda najznámejším spôsobom dymenia sú vonné tyčinky a sviečky s kadidlom. Pozor však pri výbere, napodobeniny prírodných tyčiniek nie sú z dreva a bylín, syntetické zložky tvoria pri horení podobné škodlivé látky ako cigarety.

Hotové bylinné vydymovacie zmesi (označované aj vykurovadlá, z českého kouř) stačí zapáliť na nehorľavej podložke z keramiky, potom plameň uhasiť a nechať tlieť.

Jednoduchým spôsobom je aj zahriatie liatinovej platne na sporáku a rozloženie bylín, ktoré na horúcej platni tlejú a uvoľňujú dym.

Ak sa vám vydymovanie zapáčilo, môžete si vyrobiť kadidlo, ktoré pozostáva z dreveného podstavca a keramického tanierika či lastúry, hotové piecky sú originálne zdobené kúsky z keramiky, mosadze, medi alebo mastenca.

Ďalej potrebujete zdroj tepla, čo je buď sviečka pod nerezovým sitkom alebo uhlík položený na piesku.


Mohlo by vás zaujať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Čím čmudiť

Spaľujú sa rôzne druhy bylín – listy, kvety, vzácne drevo, tiež živice, propolis a schránky morských mäkkýšov, spomínané aj v Biblii.

  • anízové semená – pomáhajú pri bolesti hlavy a migréne, prinášajú zdravý spánok
  • bazalka – zmierňuje depresiu, melanchóliu a smútok
  • biela šalvia – indiánska očistná kúra, má dezinfekčné účinky a odpudzuje hmyz
  • dubová kôra – prináša životnú silu, úspech a dlhovekosť
  • jedľové ihličie – prečisťuje priestor, má ochranné účinky pred temnými silami
  • kardamón – neutralizuje pachy, odpudzuje hmyz, pôsobí pri duševnom vyčerpaní a únave
  • káva – v letných mesiacoch sa stalo populárnym zapálenie mletej zrnkovej kávy, ktorá svojim dymom odpudzuje komáre
  • klinčeky – čistia obytné miestnosti, neutralizujú pachy, posilňujú milostnú túžbu a intuíciu
  • mäta pieporná – jedna zo svätojánskych bylín, priaznivo pôsobí na nervy, má ochranné a magické účinky
  • nechtík (kvety) – v zimných mesiacoch prehrieva, prináša svetlo a slnečné teplo, dodáva energiu a posilňuje sebadôveru, prebúdza samoliečiace schopnosti tela
  • propolis – spaľovali ho Kelti ako ochranu pred zlými kúzlami, uvoľňuje napätie, vôňa medu a včelieho vosku, posilňuje a vytvára priaznivú atmosféru pri zoznamovaní
  • santalové drevo – lieči dýchacie cesty, odstraňuje stres a nervozitu, je vhodné pri meditáciách a duchovných cvičeniach

Vyskúšali ste už niekedy vydymovanie bylinkami? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mm
Odporúčame