Zbavte sa nepríjemného zlozvyku: Obhrýzanie nechtov ohrozuje vaše zdravie

Nechty

thinkstockphotos.com

Obhrýzanie nechtov, tiež známe ako onychofágia, je zlozvykom, ktorý si v mnohých prípadoch človek ani neuvedomuje. Z lekárskeho hľadiska ide o obsedantno-kompulzívnu poruchu. Zväčša ide o zlozvyk, ktorý sa formuje už v detstve a pokračuje až do dospelosti. Často je dôsledkom stresu, depresie, veľkého psychického vypätia, vzrušenia, potláčaného hnevu či agresivity alebo jednoducho nudy.

Obhryzené nechty však nie sú len kozmetickým problémom. Ak sa problém nerieši, môže mať za následok oveľa závažnejšie zdravotné problémy.

Pozor na baktérie

Na povrchu rúk a nechtov sa totiž nachádza veľké množstvo baktérií, plesní, kvasiniek a ďalších choroboplodných mikroorganizmov. Hoci hygienu rúk nezanedbávate, aj nepatrný kontakt s nečistým predmetom predstavuje hrozbu. Ak si totiž následne začnete obhrýzať nechty, zvyšujete riziko ústnej infekcie. Navyše sa týmto spôsobom zvyšuje aj riziko vzniku bradavíc alebo herpesov.

Hrozí aj infekcia nechtov

Pri obhrýzaní nechtov v koži v ich okolí vznikajú drobné trhliny a ranky. Do tých sa rovnako môžu dostať spomínané škodlivé baktérie, kvasinky a iné mikroorganizmy. Prípadná infekcia sa potom prejavuje opuchom, začervenaním alebo hnisavými rankami.


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Dochádza k poškodeniu nechtového lôžka

Dlhodobé obhrýzanie nechtov môže viesť aj k vážnemu poškodeniu nechtového lôžka, kutikuly (vonkajší povrch kože) a tiež bezprostredného okolia nechtu. V dlhodobých a najhorších prípadoch onychofágie môže dôjsť aj k nezvratnej deformácii nechtov.

Ohrozený je aj žalúdok

Škodlivé mikroorganizmy sa z ústnej dutiny veľmi ľahko môžu dostať aj priamo do žalúdka. Tu však hrozí, že mikróby spôsobia gastrointestinálne infekcie, ktoré môže sťažovať i oslabený imunitný systém. Tieto infekcie sa prejavujú bolesťami brucha, v horších prípadoch dokonca hnačkami.

Pozor na zuby

Dlhodobé obhrýzanie nechtov môže viesť aj k závažnému poškodeniu chrupu. Počas neho totiž dochádza k pohybom zubov, čo v konečnom dôsledku môže viesť aj k ich odchýleniu zo svojej pôvodnej polohy. Ohrození sú najmä ľudia s oslabenou zubnou sklovinou, alebo pacienti so strojčekom. Okrem zubov však môže dôjsť aj k poškodeniu ďasien.


Mohlo by vás zaujať: Zubná kefka je základ ústnej hygieny: Ktorá je pre vás tá najlepšia?


Ako proti obhrýzaniu bojovať?

Pokiaľ trpíte občasným nutkaním obhrýzať si nechty, pomôcť môže pravidelné strihanie a úprava nechtov. Dámy môžu vyskúšať pravidelné lakovanie a návštevu profesionálnej manikérky. V každom prípade sa však vyhýbajte stresovým situáciám, ak je to potrebné, nechty si prelepte leukoplastom alebo noste rukavice. Vyskúšať môžete aj špeciálny lak proti hryzeniu nechtov s horkou príchuťou. Dostanete ho v lekárni. Nezabudnite ani na kvalitnú a pestrú stravu, vďaka ktorej budú vaše nechty dostávať pravidelnú dávku potrebných živín. Pevné, lesklé a zdravé nechty vám zaručí najmä železo, vápnik, zinok, kremík, bielkoviny, a vitamíny A, C a B. Doplníte ich ovocím, zeleninou, chudým mäsom, strukovinami, orechami a tiež semenami.

Vyhľadajte odborníka

Treba si uvedomiť, že stav dlhodobého a neovládateľného obhrýzania nechtov často nie je obyčajným zlozvykom. Ide o neurózu, ktorá je vonkajším prejavom vnútorného napätia. To je vhodné riešiť, ideálne s pomocou odborníka. Odporúča sa vyšetrenie priamo u psychológa, resp. psychiatra. Špecialista je schopný na základe podrobného vyšetrenia zistiť pravú príčinu tejto poruchy a správne nastaviť liečbu. V tomto prípade totiž nepomôžu žiadne babské rady. Práve naopak, stav si zvyčajne vyžaduje nasadenie medikamentóznej liečby v podobe psychoterapie,  antidepresív, anxiolytík, antipsychotík, či dokonca hypnózy.


Ako bojujete s obhrýzaním nechtov vy? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame