Zbavte sa obmedzujúceho kašľa: Pomôžu vám prírodné čaje aj potraviny zo špajze

Pán

gettyimages

Kašeľ, hoci aj krátkodobý, netreba podceňovať. Zaťažuje celé dýchacie ústrojenstvo, krvný obeh i srdce. Môže byť príznakom bežného prechladnutia, ale aj vážneho ochorenia. Okrem pastiliek a sirupov z lekárne existuje aj množstvo prírodných prostriedkov proti úpornému kašľu. Záleží len na vás, ktorý uprednostníte.

Kašeľ je obranný reflex organizmu, ktorý slúži na uvoľnenie dýchacích ciest. Môžu ho spôsobiť rôzne cudzorodé látky ako peľ, prach, cigaretový dym, chemické látky či choroboplodné zárodky. Typický je však pre infekcie dýchacích ciest.

Ako ich rozlíšiť?

Rozoznáme dva základné druhy. Suchý kašeľ sa vyznačuje výraznými až kŕčovitými záchvatmi únavného kašľa. Väčšinou sa objavuje v prvých dňoch prechladnutia alebo infekčného ochorenia. Nazýva sa aj neproduktívnynetvorí sa pri ňom hlien. Dráždi, často budí zo spánku, preto sa odporúčajú prípravky na jeho tlmenie – antitusiká. Nemali by sa však užívať dlhodobo.

Vlhký, produktívny kašeľ charakterizuje výrazná tvorba hlienu. Jeho úlohou je odstrániť choroboplodné zárodky a hlien z dýchacích ciest. Podporiť ho môžeme prípravkami, ktoré hlien riedia a uľahčujú vykašliavanie. Keďže mnohé z nich sú vyrobené z výťažkov rastlín, liečivú „medicínu“ proti kašľu si ľahko pripravíme aj sami doma.


Mohlo by vás zaujímať: Nie je kašeľ ako kašeľ: Nájdite recept na liečbu toho, ktorý trápi práve vás


Upokoja dráždivý kašeľ

Liečivé rastliny bývajú pri kašli často oveľa účinnejšie než lieky. Tymian má silné dezinfekčné vlastnosti. V ľudovom liečiteľstve sa preto využíva najmä pri chorobách dýchacích ciest. Tymianový čaj sa odporúča proti dráždivému, dusivému kašľu.

Účinne pomáha aj aromatický anízový čaj: v ½ l vody povarte 1 ČL anízu asi 30 minút. Oslaďte medom a pite 3-krát denne 1 šálku. Čaj z kvetov čiernej bazy podporuje vykašliavanie, pôsobí proti zápalu a bolesti. Z kvetov a listov sa pripravuje čaj z ibiša lekárskeho. Vhodný je tiež pri katare priedušiek a bronchiálnej astme.

Aromatický bylinný čaj je užitočný pri kašli sprevádzanom horúčkou. Potrebujete: po 1 ČL sušeného tymianu, anízu, bazových kvetov a koreňa ibiša lekárskeho. Jednu lyžičku zmesi zalejte šálkou vriacej vody, nechajte 10 minút lúhovať a sceďte. Pite po malých dúškoch.

Čaj z dúšky materinej možno piť pred raňajkami, ale dobre poslúži aj pred spaním. Zmierňuje dráždivý kašeľ a navodzuje pokojnejší spánok.

Pomôžu odstrániť hlien

Hluchavkový čaj rozpúšťa hlieny, uľahčuje odkašliavanie a používa sa pri rôznych chorobách horných dýchacích ciest. Čaj z divozelu sa oddávna pije proti kašľu, nádche a pri zápale priedušiek.  

Skorocelový čaj uľahčuje odkašliavanie pri chronických zápaloch priedušiek a ďalších chorobách dýchacích ciest. Tejto rastline mnohí priznávajú prvenstvo pri liečbe všetkých chorôb dýchacích orgánov. Vďaka glykozidu aukubínu má protizápalové a antibiotické účinky.

Pri dlhotrvajúcom kašli je vhodný podbeľový čaj. Pomáha uvoľniť hlieny a pôsobí protizápalovo. Pite ho viackrát denne čo najteplejší, osladený medom. Pľúcnikový čaj navyše mierni aj bolesť na hrudi.


Mohlo by vás zaujímať: Suchý, dráždivý či s hlienmi? Zatočte s kašľom tou správnou liečbou


„Upracte si“ jedálny lístok

  • Pite veľa tekutín: najlepšie sú bylinné čaje a ovocné šťavy, napríklad z pomarančov, citrónov a černíc, ktoré pomáhajú vykašliavať hlien.
  • Pozor na kofeín: nápoje s jeho obsahom pôsobia odvodňujúco, hlien sa tak zahusťuje a ťažšie vykašliava.
  • Obmedzujte potraviny podporujúce tvorbu hlienov: mlieko a mliečne výrobky, cukor, sladkosti a výrobky z bielej múky.
  • Zvýšte prísun vitamínov: potraviny bohaté na vitamín C pomáhajú zbavovať sa toxínov a dráždidiel. Zdravie slizníc podporí vitamín A a E. Vynikajúca je čerstvá mrkvová šťava – zlepšuje vykašliavanie hlienov a posilňuje imunitnú sústavu. Do pohára mrkvovej šťavy môžete zamiešať 1 PL medu a trochu zohriať.

Čo ešte zaberá?

Kľúčom na zahnanie kašľa je silná imunitná sústava. Okrem vhodnej stravy ju podporí aj pohyb na čerstvom vzduchu a odpočinok. Najmä v spánku sa telo zotavuje a regeneruje.

Užitočné býva aj naparovanie. Do hrnca nalejte horúci bylinný čaj, napríklad kamilkový. Nakloňte sa nad hrniec a hlavu si prikryte uterákom, aby neunikala para. Zhlboka dýchajte.

Pri kašli spojenom s prechladnutím pomáha osvedčený recept: med s cibuľovou šťavou. Nakrájanú cibuľu zalejte lyžicou medu a nechajte odstáť. Cibuľa pustí šťavu, ktorú treba užívať počas dňa. Podobné účinky má aj med s chrenom.

Dráždivý kašeľ pomôže upokojiť čaj s masťou. Do čaju pridajte lyžičku masti a pite čo najteplejšie. Suchý kašeľ môže zahnať aj cesnakové mlieko. Prelisujte 3 strúčiky cesnaku a zalejte pohárom vriaceho mlieka. Po chvíľke lúhovania sceďte a hneď vypite. Rovnakú službu vykoná aj zázvorové mlieko: 1 ČL postrúhaného zázvoru uvarte v šálke mlieka. Oslaďte medom a vypite horúce.


Čo v boji s nepríjemným kašľom najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom účinné tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Vlaďa
Odporúčame