Zbavte sa oparu čo najrýchlejšie: Pomôže ľad, zubná pasta či kypriaci prášok

Žena

thinkstockphotos.com

Určite to sami poznáte, herpesy sa vedia vytvoriť vždy v tú najnevhodnejšiu chvíľu a nie vždy máme po ruke farmaceutické prostriedky či liečivá. To však nie je dôvod na zúfalstvo, pretože sme sa už čo-to naučili od našich mám, a tak máme v zásobe zopár účinných tipov.

Pľuzgieriky naplnené tekutinou nás najčastejšie rozčuľujú na perách a v okolí úst. Prvým príznakom, ktorý signalizuje prichádzajúci opar, je pocit pálenia alebo brnenia v postihnutom mieste. Pokožka okolo vzniknutých pľuzgierikov je opuchnutá a začervenaná. Po prasknutí pľuzgierikov z nich vyteká tekutina a na ich mieste sa vytvorí chrasta, ktorá by sa mala zahojiť do desiatich dní.

Čo v detstve získate…

Za vznik oparov je zodpovedný vírus Herpes Simplex. Je nákazlivý a prvýkrát sa s ním stretneme zvyčajne už v detstve. Prenáša sa priamym kontaktom s pľuzgierikmi alebo slinami chorej osoby. Až 90% dospelých patrí medzi nositeľov tohto vírusu, no neprejaví sa u každého. Avšak, keď už ho raz máte, bude vás trápiť celý život. Pretože už po prvej nákaze sa v nervových uzlinách v tvári uloží latentný vírus.


Mohlo by vás zaujať: Zubná pasta je skvelým pomocníkom v domácnosti: Vyskúšajte tieto tipy aj vy


Spúšťačom môže byť čokoľvek

Aby ste sa vyhli nepríjemným oparom, všímajte si, čo ich práve u vás spôsobuje. U každého totiž ako spúšťač funguje niečo iné. Najčastejšie sa s oparmi stretávame pri zvýšenej horúčke, chrípke či nádche, keď nám už na boj s herpesovým vírusom neostáva síl. Rovnaké účinky má aj stres alebo únava. Imunitný systém je vtedy značne oslabený, preto si doprajte výdatný spánok či odpočinok. Oparom nahráva aj UV žiarenie či chladné počasie. Takže či v zime či v lete, nezabudnite sa chrániť.

Minerály ako prevencia

Selén a zinok sú v boji s oparom dostatočne účinné. Keď sa zameriate na potraviny s vyšším obsahom týchto minerálov, vopred si tak zabezpečíte menej častý výskyt oparov. Obsahujú ich najmä ryby, no nepohrdnite ani vajíčkom, špenátom či syrmi a kyslými mliečnymi výrobkami. Nezabúdajte na ne najmä vtedy, keď vás čakajú stresujúce udalosti, ktoré môžu vznik herpesu podporiť.


Mohlo by vás zaujať: Nepríjemné afty: Ako sa zbaviť bolestivých pľuzgierikov v ústach?


Zápal znížte ľadom

Keďže ide o problém so zápalom, v počiatočnom štádiu môže pomôcť aj ľadový obklad. V momente, keď zacítite prvé príznaky, ľad zabaľte do látky a priložte na postihnuté miesto. Vzniku oparu nezabránite, no keď sa objaví, nebude taký veľký a v konečnom dôsledku sa ho zbavíte rýchlejšie.

Dobite sa vitamínom C

Keď sa na scéne objaví opar, je potrebné organizmus zásobiť vitamínom C. A to z akýchkoľvek zdrojov. Pripravte si citrónovú šťavu, zahryznite sa do pomaranča alebo si doplňte chýbajúci vitamín celaskonom. Zlepšíte si imunitu a vaše telo sa tak dokáže s vírusom lepšie popasovať.

Ďalšiemu šíreniu zabráni vazelína

Pred ďalším šírením infekcie vás ochráni vazelínový gél. Dávajte si však pozor, aby ste sa jej opätovne nedotýkali tým prstom, ktorý ste použili na opar. Výborným riešením je vatová tyčinka, ktorú do vazelíny namočíte a po použití vyhodíte.


Mohlo by vás zaujať: Večné trápenie menom herpes: Ako s ním môžete bojovať – a zvíťaziť?


Prvá pomoc zo špajze

Záchranný balíček môžete pokojne nájsť aj v útrobách vašej domácnosti:

  • hojenie podporuje mlieko
  • alkohol zas vysušuje, čím urýchli liečebný proces. Týmito tekutinami si opar pravidelne potierajte.
  • často využívaná je aj zubná pasta. Ak si ju pred spaním na pľuzgierik natriete, zabránite tomu, aby ste si chrastu v spánku strhli. Zároveň sa opar dezinfikuje a vysuší.
  • podobne funguje aj kypriaci prášok. Zmiešajte ho s vodou a vytvorte kašičku. Tú potom aplikujte na opar.

Toto pri herpese určite nerobte:

  • nedeľte sa o uterák, príbor, taniere či poháre
  • pľuzgierov sa nedotýkajte – môžete si tak vírus rozniesť po ďalších častiach tváre
  • neškriabte opar ani jeho okolie
  • nebozkávajte deti ani partnera

Čo v boji s oparom najviac pomohlo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame