Zbavte sa prachu vo vašej domácnosti: Skúste sa vyhnúť týmto chybám

Prach

thinkstockphotos.com

Prach je problémom pre každého z nás, či už sme alergikmi, alebo nie. Mikročiastočky obsahujú napríklad plesne, baktérie, peľ, roztoče, ich exkrementy a zároveň našu pokožku, vlasy či srsť domácich miláčikov. Prachu sa pravdepodobne nikdy celkom nezbavíme, no jeho usadzovanie sa dá efektívne upraviť. Špeciálne rozumným postupom pri upratovaní.

Upratovať s pravidlami

Základným pravidlom je dobre sa porozhliadnuť po miestnosti. Zbaviť sa prachu znamená zájsť tiež na miesta, ktoré si často nevšímame, či ignorujeme. Na nich totiž nájdete najväčšiu vrstvu prachu. Ide napríklad o povrchy skríň, či radiátory. Práve z takýchto “kobercov” sa čiastočky prachu dostávajú do iných častí miestností a cirkulujú v nich.

Je potrebné teda začať zhora a postupovať smerom nadol. Neexistuje väčšia chyba, ako keď z nábytku padá prach na už upratanú podlahu, či nižšie položené skrinky či stolíky. Až vtedy, keď všetko oprášime, môžeme začať vysávať.


Mohlo by vás zaujímať: Inšpirujte sa: Skvelé upratovacie tipy pre milovníkov poriadku


Miesta, na ktoré zvykneme zabúdať:

  • zástrčky a okolie káblov
  • kľučky a vypínače
  • časti za a pod gaučom či posteľou
  • vrch nábytku, napríklad skrine
  • rohy miestnosti
  • podlahové lišty

Vyhnite sa prachovkám

Ďalšou častou chybou vo vojne s prachom je využívanie nevhodných prostriedkov a utierok. Určite sa vyhnite klasickým huňatým prachovkám, ktoré ho len prenášajú z miesta na miesto. Takisto neumývajte povrch nábytku suchými handričkami.

Ideálne je zvoliť jemne navlhčené handričky z mikrovlákien. Prax hovorí, že najlepšie je používať rovno dva kusy naraz. Prvou odstránite hlavnú vrstvu prachu, druhou detailne vyčistíte povrch. Nezabúdajte čo najčastejšie handričky oplachovať, napríklad vo vedre s vlažnou vodou a kvapkou čistiaceho prostriedku.

Pri drevených povrchoch si môžete tiež pomôcť rôznymi prostriedkami v spreji, ktoré nábytku vrátia lesk a tiež vytvoria vrstvu, ktorá pomôže prachu nejaký čas odolávať. Samozrejme, nemôžete počítať s tým, že to tak bude navždy.


Mohlo by vás zaujímať: 10 chýb, ktoré robíme pri upratovaní: Vyvarujte sa ich!


Tipy v boji proti prachu:

  • vetrajte čo najmenej, vzduch rozvíri prach a tiež prináša dovnútra nové čiastočky
  • starajte sa o domáce zvieratá, pravidelne ich vyčesávajte a sprchujte
  • meniť posteľnú bielizeň nestačí, vyvetrajte aj periny a vankúše
  • pri čistení nezabudnite na všetky povrchy – vrátane lustrov či dokonca listov domácich rastlín
  • pri výbere úložných priestorov voľte tie, ktoré môžete zatvárať
  • pravidelne perte aj závesy, textil udržuje prach

Elektroniku čistite inak

Plastový povrch televízie alebo jej obrazovka prach doslova priťahuje. Zároveň ide o elektroniku a tak by sme mali byť o niečo citlivejší, ako pri nábytku. Najlepšie sa osvedčila minimálne navlhčená utierka. Tú dosiahnete tak, že vezmete jednu vyžmýkanú handričku a druhú suchú, položíte ich na seba a následne zmotáte do uzlíka. Po rozprestretí bude akurát vlhká na to, aby sa elektronike nič nestalo a zároveň sa zbavíte prachu.


Mohlo by vás zaujímať: Veľké jarné upratovanie je opäť tu: Nechajte si poradiť, týchto 6 vecí rozhodne nepotrebujete!


Vysávajte až na záver

Po detailnom “zhodení” prachu zo všetkých povrchov sa môžeme pustiť do vysávania. Nezabúdajte na to, že vysávač si najlepšie poradí s usadeninami aj na matracoch gauča či postele.

Pozor však na preplnené vrecká vysávača a tiež nečistoty vo filtroch, keďže kvôli nim sa môže prach dostávať späť do ovzdušia a celá práca vyjde nanivoč. Pri vysávaní tiež nezabudnite využívať rôzne nadstavce, ktoré vám pomôžu dostať sa na miesta, kde sa normálnou hlavicou nedostanete.

Bez kobercov je to jednoduchšie

Koberce sú asi najhorším možným riešením pre alergikov a iných ľudí citlivých na prach. Tie sú časticami prachu doslova napité a ani najagresívnejší vysávač si s nimi celkom neporadí. Pri podlahách to je o niečo jednoduchšie. Po vysávaní ich totiž vytrieme vlhkým mopom, čo je naopak najúčinnejšia zbraň proti prachu.


Aké metódy pri odstraňovaní prachu sa najlepšie osvedčili vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame