Zbavte sa škvŕn od potu na oblečení: 10 trikov, ktoré zaberú

Odev

thinkstockphotos.com

Slnečné počasie má skoro samé výhody – ako každá minca, aj ono má však dve strany. Zvýšené potenie a následné označkovanie nášho oblečenia sú tou druhou. Nevzhľadné škvrny od potu a antiperspirantov sú viditeľné hlavne v oblasti podpazušia. Ak sa časom vytvoria na obľúbenom tričku alebo blúzke, snažíme sa ich zbaviť, aby sme mohli oblečenie ďalej nosiť.

Väčšina z nás sa snaží zažltnuté fľaky na oblečení odstrániť prostredníctvom kvalitného prášku na pranie alebo mydla určeného na ručné pranie. Najideálnejšie je škvrny preprať hneď, keď sú ešte čerstvé.

Za škvrny môže nielen pot, ale aj niektoré antiperspiranty

Za fľakmi v oblasti podpazušia však nemusí byť iba pot, ale aj nekvalitné antiperspiranty. Skúste siahnuť napríklad po tých, ktoré sú vyrobené na prírodnej báze. Ak k vzniku škvŕn predsa len dôjde, vyskúšajte niektorú z babských rád.

1. Najprv skúste studenú vodu

Čerstvé škvrny namočte najprv do studenej vody s tekutým pracím prostriedkom alebo mydlom na pranie, a potom dajte oprať. Zvoľte program prania pri nízkej teplote.


Mohlo by vás zaujať: Žlčové mydlo, ocot či sóda bikarbóna: Spoznajte naj bojovníkov proti škvrnám


2. Do vody pridajte ocot

Ocot je overeným prírodným pomocníkom v domácnosti. Poradí si aj s fľakmi od potu. Stačí, ak v nádobe zmiešate ocot s vodou v pomere 2:1. Vložte do nej bielizeň a nechajte pôsobiť 2 hodiny. Potom vyperte ako obvykle.

3. Prostriedok nájdete aj v domácej lekárničke

Bojovníčkou proti nevzhľadným škvrnám je i kyselina salicylová. Nachádza sa napríklad v aspiríne. Podľa veľkosti fľakov rozdrvte niekoľko tabletiek aspirínu. Do plastovej alebo sklenej nádoby dajte teplú vodu, aspirínový prášok a nechajte rozpustiť. Bielizeň nechajte v roztoku namočenú 1-2 hodiny a operte. Ďalšou možnosťou je zmiešať polievkovú lyžicu liehu so štvrtinou čajovej lyžičky rozdrveného aspirínu. Naneste na fľaky a po hodine pôsobenia operte.

4. Nepodceňuje účinky soli

Už v známej rozprávke sa presvedčili o tom, že soľ je nad zlato. A platí to aj pri škvrnách. Už naše staré mamy tento fígeľ poznali. Stačí nechať rozpustiť soľ vo vode a pridať oblečenie. Pokojne ho nechajte namočené i po celú noc. Jediná nevýhoda tohto triku je v tom, že nie je vhodný na farebnú bielizeň.


Mohlo by vás zaujať: Univerzálny čistiaci prostriedok od matky prírody: Citrónom umyjete takmer všetko


5. Vyskúšali ste už kyselinu citrónovú?

Aj kyselina citrónová patrí k vďačným pomocníkom v domácnosti. Pomôže pri upratovaní i praní bielizne. Jej pozitívom je aj svieža vôňa. Na liter horúcej vody použite zhruba 10 g kyseliny citrónovej. Po niekoľkých hodinách pôsobenia sa prepotené fľaky stratia. Pozor, aj  v tomto prípade nie je vhodné použiť kyselinu citrónovú na farebnú bielizeň.

6. Keď je najhoršie, skúste čpavok

Na 10-12 dielov vody použite jeden diel čpavku. Zažltnuté miesta do tohto roztoku namočte, nechajte chvíľu pôsobiť a operte.

7. Skombinujte peroxid, sódu a prací prostriedok

Zmiešaním 1 polievkovej lyžice pracieho prostriedku, sódy a 3 lyžíc peroxidu získate pastu, ktorú treba naniesť na znečistený odev. Nechajte hodinu pôsobiť, v rukách preperte a dajte do práčky.


Mohlo by vás zaujať: 13 spôsobov, ako použiť sódu bikarbónu: Zažiarite s ňou vy aj vaša domácnosť


8. Funguje aj kombinácia tekutého mydla s peroxidom

Ak do jedného dielu tekutého mydla pridáte dva diely peroxidu vodíka, vznikne účinný prostriedok na odstránenie žltých škvŕn. Tekutinu nalejte na škvrnu, nechajte aspoň hodinu pôsobiť a operte.

9. Sóda bikarbóna je tiež dobré bielidlo

Množstvo sódy podľa potreby zrieďte s malým množstvom vody a neneste na prepotenú látku. Nechajte pôsobiť a operte.

10. Stavte na slnko

Fľaky na bielom oblečení vám pomôžu odstrániť obyčajné slnečné lúče. Stačí fľaky navlhčiť vodou a vystaviť ich na priame slnko. Ked sa usušia, zvlčenie látky opakujte, až kým nzemiznú.


Čo najúčinnejšie pomohlo odstrániť škvrny od potu vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame