Zbavte sa večného zlozvyku: Nechty si viac obhrýzať nebudete

Mladý muž

thinkstockphotos.com

Obhrýzanie nechtov je kompulzívny – nutkavý zvyk a najčastejšie sa vyskytuje práve u detí a ľudí v produktívnom veku. Aj veda pozná tento zlozvyk a z lekárskeho hľadiska je známy ako onychophagia. Mnohí ľudia si často ani neuvedomujú, že si nechty vôbec obhrýzajú. Z mierneho zlozvyku sa však môže stať aj vážnejší problém.

Medzi najčastejšie príčiny obhrýzania nechtov patrí stres, nuda, frustrácia, úzkosť a osamelosť. Pokiaľ však ide o spomínané vážnejšie problémy, môže ísť aj o psychické poruchy ako obsedantno-kompulzívna porucha, porucha opozičného vzdoru, deficit pozornosti, hyperaktivitu, separačnú úzkosť alebo dokonca nočné pomočovanie.

Pozor na nechty aj zuby

Hryzenie nechtov má rovnako fyzické aj emocionálne následky. Nadmerné hryzenie nechtov môže viesť k vážnemu poškodeniu nechtov a kože, pričom môže dôjsť až k zápalom. Hryzenie nechtov zároveň môže poškodiť vaše zuby.

Obhrýzanie nechtov je zlozvyk, ktorý je veľmi ťažké prelomiť, ale nie je to nemožné. Treba k tomu malú motiváciu, silnú vôľu a na začiatku zopár dobrých rád ako na to.


Mohlo by vás zaujať: Zimné zlozvyky: Tieto výhovorky nám škodia na výzore aj na zdraví!


Horká chuť vznešeného stromu vás odradí

Názov zázračného indického stromu Neem pochádza z perzštiny a v preklade znamená vznešený strom. Jeho nesmierna odolnosť voči škodcom, nepriaznivým podmienkam a najmä nákazlivým chorobám vyráža dych už  viac ako 4500 rokov. Je to práve jeho horká chuť, čo vám môže pomôcť zastaviť zlozvyk. Strom má navyše antiseptické účinky, to znamená, že rany po hryzení zároveň dezinfikuje. Stačí olej z jeho výťažkov naniesť na nechty.

Cesnak vašu chuť na obhrýzanie zastaví

Cesnak je ďalšia prírodná látka, ktorá svojou silnou vôňou a chuťou môže znepríjemniť obhrýzanie nechtov. Rovnako i cesnak je prírodným antiseptikom, takže rany po obhrýzaní dezinfikuje a zároveň nechty posilňuje. Potierať nechty môžete čerstvým cesnakom, no vhodný je rovnako i cesnakový olej.


Mohlo by vás zaujať: Noha cez nohu či pukanie prstov: Ktoré zlozvyky nám škodia a ako?


Aj horká tekvička môže pomôcť

U nás nie veľmi známa plodina – horská tekvička – má rovnaké účinky ako spomínaný zázračná strom Neem. Ako už jej názov napovedá, je to práve jej horká chuť, ktorá vás od nepríjemného zlozvyku môže odradiť. Z tekvičky si pripravte pastu roztlačením pomocou vidličky, dreň vložte do sitka a šťavu nechajte odkvapkať do pohára. Šťavu potom pomocou vatového odličovacieho tampóna naneste na nechty a nechajte zaschnúť.

Pravidelnou manikúrou proti vášmu zlozvyku

Doprajte si profesionálnu manikúru tak často, ako môžete. Pravidelnou profesionálnou starostlivosťou si nielenže zlepšíte kvalitu poškodených nechtov, upravená manikúra vás navyše odradí od jej ničenia zubami. Investované peniaze a čas a tiež pekne vyzerajúce nechty budú fungovať ako dostatočne odstrašujúci prostriedok.


Mohlo by vás zaujať: Päť zlozvykov spojených s koncom týždňa: Tento víkend sa im vyhnite!


Krátke nechty vás lákať nebudú

Ďalším fungujúcim spôsobom ako zastaviť hryzenie nechtov je ich pravidelné zastrihávanie. Ak budete svoje nechty udržovať stále krátke, nebudete mať čo hrýzť a váš mozog si postupne navykne na to, že pri akomkoľvek strese ako prvé siahnete po nechtoch. Pravidelnou starostlivosťou o nechty sa navyše zbavíte nevábnemu vzhľadu, ktorý ste si vďaka zlozvyku privodili.

Ak to nejde po dobrom…

Musí to ísť po zlom. Nič sa nedá robiť, vaša závislosť je taká silná, že neznesiteľne horké chute už pre vás dávno nie sú prekážkou, akékoľvek napomínanie vášho okolia úspešne ignorujete a vaša vôľa s vami stratila trpezlivosť. Je načase zasiahnuť nie síce vábnym, no o to funkčnejším prostriedkom. Jednoducho si oblepte nechty samolepiacimi náplasťami. Používajte ich tak dlho, kým si úplne nezvyknete na to, že prsty do úst nepatria. Ak vás však ani náplaste nezastavia, pouvažujte nad návštevou lekára. Za vašou nezastaviteľnou chuťou po obhrýzaní nechtov je zrejme vážnejší dôvod psychologického charakteru. 


Patríte medzi ľudí, ktorí bojujú s týmto zlozvykom? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame